החייל שפלט כדור והרג את חברו שדד חנות בזמן שהמתין לעונש

3 שנות מאסר נגזרו היום על דן וולטציאנו שפלט כדור והרג את חברו ליחידה. מתברר שבזמן שהמתין לגזר הדין הוא ביצע שוד של חנות בתחנת דלק. "הוא סובל מפוסט-טראומה והצבא הזניח אותו", טוענת פרקליטו של וולטציאנו. צפו בתיעוד הבלעדי של השוד

בית המשפט הרשיע היום את דן וולטציאנו בכך שהפר את הוראות הבטיחות, שיחק בנשק ופלט כדור במוצב בצפון וגרם למותו שלחברו ליחידה יניב רב"ט יניב פוזואריק במרץ 2008, ושלח אותו ל-3 שנות מאסר בפועל. בנוסף נגזר על וולטציאנו שנתיים מאסר על תנאי.

אבל זה לא המעשה הפלילי היחידי שבו היה וולטציאנו מעורב. שנה אחרי אירוע פליטת הכדור, בזמן שהמתין לגזר הדין בעניינו, נכנס יחד עם שניים מחבריו לחנות "מנטה" בתחנת דלק שבהוד השרון. כשהם רעולי פנים ועליהם כפפות ותיק גב, שדדו את המוכר. אחד השודדים כיוון את האקדח לעברו של המוכר ורוקן את 1,500 השקלים שהיו בקופה. לאחר מכן הם הורו למוכר לשכב על הרצפה ונמלטו מהמקום עם הכסף.

"הוא סובל מפוסט-טראומה"

עו"ד אורית חיון שמייצגת את וולטציאנו טוענת כי הוא סובל מפוסט-טראומה מהתאונה בה נהרג חברו, בעוד הצבא התנער ממנו. "הוא הדרדר ונגרר לביצוע העבירה בה הוא מואשם", היא אומרת. בתיק השוד הודה בינתיים וולטציאנו והאקדח בו השתמשו השניים לביצוע השוד, אגב, היה אקדח צעצוע.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "החייל טופל על-ידי הגורמים הרפואיים המקצועיים, תוך תשומת לב ראויה, וכחלק מכך הועבר מתפקיד לוחם לתפקיד מנהלה".

וולטציאנו הורשע כבר לפני כחודשיים בעקבות המשחק בנשקו האישי, שהביא לפליטת הכדור הקטלנית שגרמה למותו של פוזואריק. בהחלטתם ציינו השופטים כי וולטציאנו הפר את כל הוראות הבטיחות, למרות שעד היום הוא לא הודה בביצוע המעשה. 

הוריו של פוזואריק הרגישו הקלה מסויימת לאחר הכרעת הדין, אולם המשיכו להטיח האשמות בוולטציאנו בשל העובדה שלטענתם הוא סירב לקחת אחריות על המעשה ועדיין לא התנצל עליו.

"לחץ על ההדק מבלי שבדק את הנשק"

בכתב האישום שהוגש נגד ווטציאנו לפני כשנתיים נטען כי הוא "פתח את נצרת הנשק ולחץ על ההדק, מבלי שבדק את בית הבליעה ובלא שידע להיכן הוא מכוון". כפי שהתברר בדיעבד, כדור שהיה בבית הבליעה נורה לעברו של יניב. 

תחילה חשבו בצבא כי מדובר בכדור שנפלט במהלך ניקוי נשק, עבירה של רשלנות שנחשבת פחותה יותר. אולם בעקבות חקירה מקיפה התברר כי המעשה הטרגי בוצע במסגרת משחק בנשק.