הונאת הסחר באיברים: הקורבן מדבר

אתמול נחשפה רשת של עבריינים שהונתה אנשים רבים שהסכימו לתרום אברים תמורת כספים שלא שולמו להם לבסוף. אחד התורמים שהכנופיה הונתה מסכים לדבר היום לראשונה. "פחדתי לבקש את הכסף שהם היו חייבים לי. אבל הם אמרו לי שהם יודעים איפה אני גר", הוא מספר

"אחרי שהבנתי שהונו אותי לא ביקשתי את הכסף כי פחדתי מהם. עברתי סחבת, ורק רציתי לגמור עם זה ולחזור הביתה. הם איימו עליי לא לעשות דבר - אחרת הם יודעים איפה אני גר או יחכו לי בשדה התעופה", כך משחזר היום ר', אחד הקורבנות של רשת הסחר באיברים שנחשפה אמש. "אני יודע איך המשטרה מטפלת בדברים כאלה ולכן לא התלוננתי", הוא מספר.

"לפני שטסתי פניתי לכמה גורמים שלא עזרו לי. בסוף הבנתי שאין לי ברירה", אומר ר, שרצה לתרום כליה בגלל מצבו הכלכלי'. "הייתי זקוק לכסף לילדים - וזה היה המוצא היחיד שלי. הובטחו לי תמורת הכליה 100 אלף שקלים, אך בפועל קיבלתי רק 30 אלף". לדבריו, אנשי הרשת הונו אותו גם במהלך התאוששותו מהניתוח בפיליפינים. "לא היה לי חוזה ולא הייתה לי גם אפשרות לעשות חוזה, כי חשבתי שאני תורם מתוך רצון טוב".

ר' מספר, כי גם כשניסה להתחרט - הוא לא יכול היה. "פחדתי מהם, ולכן גם לא ביקשתי את הכסף. בסוף הבנתי שאין לי ברירה".

החשודים המעורבים: שני עורכי דין ותא"ל במיל' בצה"ל

אתמול חשפה המשטרה רשת הונאה אשר סחרה באיברים ופעלה באזור הצפון. שישה מעורבים, ביניהם שני עורכי דין וקצין בכיר, נעצרו בחשד שפרסמו מודעות והבטיחו להם סכומי עתק עבור כליה - אך שילמו להם רק חלק קטן.

על פי החשד איתרו החשודים אנשים במצוקה כלכלית ותיווכו בינם ובין חולים הזקוקים להשתלה. לפונים הם הבטיחו כ-100 אלף דולר, אך לאחר מכן שילמו רק כעשירית הסכום. חלק מהמועמדים לתרומה או השתלה חזרו מחו"ל ללא תיעוד רפואי ועם סיבוכים רפואיים.

עד כה נעצרו שישה חשודים בפרשה, בהם תא"ל (במיל') מאיר זמיר, בעל עיטור העוז מצה"ל ושני עורכי דין. במהלך היום תבקש המשטרה מבית משפט השלום בנצרת להאריך את מעצרם.