גבעתיים: צולמו מגלגלים ג'וינט בגן הציבורי - ועוכבו לחקירה

11 מצלמות אבטחה ברחבי גבעתיים מתעדות כמעט את כל מה שקורה בעיר. כך למשל הצליחה משטרת גבעתיים לעצור ארבעה צעירים שהתכוננו לעשן סמים בגינה ציבורית - עוד לפני שהדליקו את הג'וינט. בעירייה מתגאים בפרויקט המצלמות ומנפנפים בנתונים שמצביעים על ירידה של 30% בהיקף הפשיעה בעיר. צפו בתיעוד האירוע

האח הגדול עוקב אחריכם גם בגבעתיים: מצלמות אבטחה שהותקנו בגינה ציבורית בעיר קלטו לפני כשבוע ארבעה צעירים כשהם מגלגלים ג'וינט (סיגריה מגולגלת) של חשיש. תמונות מהמקרה שודרו היום בערוץ החדשות.

עובד במוקד העירוני של גבעתיים שזיהה את המעשים במצלמת האבטחה מיהר להזעיק שוטרים שהגיעו לגינה הציבורית, ועוד לפני שהצעירים הספיקו להתחיל לעשן - הם עוכבו לחקירה.

האירוע התרחש בלילה שבין שלישי לרביעי האחרון, קצת אחרי חצות. שני צעירים ושתי צעירות בשנות ה-20 לחייהם צולמו כשהם "נערכים" לעישון סמים. הצעירים עוד ניסו להסתיר את כלי העישון מפני השוטרים שהגיעו למקום, אבל בבדיקה שנערכה עליהם אותר סם מסוג חשיש וכן כלי עישון. הצעירים עוכבו כאמור לחקירה ונפתח להם תיק פלילי במשטרה.

"זכותו של האזרח ללכת לגינה בלי חשש מסמים"

מצלמות האבטחה הן חלק ממדיניות חדשה של עיריית גבעתיים להילחם בפשע העירוני תוך כדי חיסכון בכוח האדם. בשנה וחצי האחרונות החלה עיריית גבעתיים לרשת במצלמות אבטחה מספר מקומות ציבוריים ברחבי העיר, פרויקט במסגרתו הותקנו עד כה 11 מצלמות בגנים ציבוריים ופארקים עירוניים.

לדברי גורמים בעירייה, עבודת המצלמות מייעלת את המעקב אחר מעשים עבריינים בעיר והובילה לירידה של 30% בנתוני הפשע. עם זאת, מבקשים להרגיע בעירייה, לא נשמרים הנתונים לטווח הרחוק ובכך נשמרת פרטיותם של התושבים שומרי החוק.

מעיריית גבעתיים נמסר בתגובה לידיעה כי מדובר בפרויקט דגל שהשיקה העירייה, והצליח תוך זמן קצר לתרום תרומה משמעותית להפחתת האירועים בעיר בשעות הלילה. "מדובר פה בחובה שלנו כמשרתי ציבור לתושב שצריך לדעת שהוא יכול לממש את זכותו ללכת לגינות ציבוריות ללא חשש מאלימות, אלכוהול או סמים", מסר לחדשות 2 באינטרנט אביטל סהר, דובר עיריית גבעתיים.

"אנחנו גאים בפרויקט הזה ולכן הולכים להרחיב אותו במהלך החצי שנה הקרובה, בשיתוף פעולה הדוק עם משטרת גבעתיים שממונה למעשה על הנושא", הוסיפו בעיריית גבעתיים.

"האח הגדול" כבר הכה בעבר

זוהי לא הפעם הראשונה בה נתפסים בעדשת המצלמה אנשים המבקשים לעשן סמים. בחודש מאי האחרון נקלטו במצלמות הללו בני זוג שבילו בגן ציבורי בזמן שהדליקו להנאתם סיגריית חשיש.

הפקחים חשדו תחילה שמדובר ב"ג'וינט", מאחר שהם ראו גם בני נוער מסתובבים סביב הזוג, והרגישו שכל הסיטואציה קצת חשודה. השוטרים שהגיעו למקום גילו שמדובר אכן בזוג שמעשן "ג'וינט". מנוחת הצהריים שהעבירו השניים בגן הציבורי הופרעה, והם נלקחו לתחנת המשטרה.

מודל המיושם ברחבי הארץ

בתקופה האחרונה גילתה משטרת ישראל את "נפלאות" מצלמות האבטחה, ובמספר ערים באזור המרכז והשפלה הפעילו מודל שנקרא "עיר ללא אלימות". המשטרה מעודדת את הרשויות המקומיות להתקין מצלמות במוקדים שונים המועדים לאלימות, כמו טיילות על שפת הים, אזורי בילויים ואזורי תעשייה, ולכן במוקדי העירייה יש גישה לכל אותם האזורים ומדי פעם עוקבים אחר מה שמתרחש בהם.

ולכל המתעניין מה עלה בגורלו של הזוג - הרי שהוא קיבל אזהרה וכנראה שבפעם הבאה שירצו להדליק סיגריה נוספת, הם יעשו זאת בין ארבע קירות ביתם, ולא אל מול עיני המצלמות.