מוסד אחד: שני נערים אנסו?

הנער בן ה-13 החשוד באונס בת ה-30 בסוף השבוע בנתניה, שהה במוסד "מצפה ים", אותו מוסד ממנו יצא רוצח מעיין ספיר ז"ל לפני ארבע שנים וחצי. מדובר בפעם השלישית בה נמלט ממשגיחיו ממשרד הרווחה. לבית המשפט הוא הובא לא אזוק – למרות עברו הפלילי העשיר

אונס שניתן היה למנוע? שרשרת מחדלים הובילו להימלטותו של הנער בן ה-13 מנתניה, החשוד באונס בת ה-30 בסוף השבוע בעיר. שעות לפני שביצע על פי החשד את זממו, נמלט הנער בדרכו לבית משפט השלום בנתניה, שם נערך דיון בעניין עבירות פליליות אחרות שבהן הוא מואשם.

הנער לווה לדיון, כביתר המקרים, על ידי מדריכי המוסד "מצפה ים" בהרצליה, בו הוא שוהה. מדובר במדריכים מטעם משרד הרווחה. למרות היותו עבריין מסוכן, בעל עבר פלילי עשיר, לא נאזק הנער בצאתו מהמוסד, והוא התהלך בחופשיות מהרגע שיצא ועד שערי בית המשפט.

אותו מוסד - שני ילדים ביצעו אונס?

ואולם, היום מתברר גם כי בשני מקרים נוספים, הנער הצליח הנער להימלט ממשגיחיו במוסד, שעה שיצא לדיונים בהארכת מעצרו. המוסד בו הוא שוהה בשנים האחרונות הוא אותו המוסד ממנו יצא הנער שאנס ורצח את מעיין ספיר ז"ל בת ה-15 ברחובות, במאי 2005.

רוצחה של מעיין ספיר נידון למאסר עולם, לאחר שהורשע ברצח בכוונה תחילה, באונס ובמעשה סדום. הקטין היה הצעיר אי פעם בישראל שנידון למאסר עולם. מהנהלת המוסד "מצפה ים" לא נמסרה תגובה לידיעה.

"תפסתי אותו, קיפלתי אותו - והזמנתי ניידת"

אמש שיחזר סיון איסקוב, שרדף והצליח לתפוס את הנער החשוד, את האירוע. "עבדתי, ואז באה אליי קליינטית שלי, באה אליי בבכי, בוכה, אומרת אנסו אותי, גנבו לי את התיק, גנבו לי הכל", שיחזר אתמול איסקוב, שעדיין מתקשה להאמין למה שארע אתמול בלילה סמוך לקיוסק שלו.

לקוחה קבועה, ידידה של איסקוב, הגיעה למקום וסיפרה בדמעות שנאנסה. סיון לא היסס – ויצא למרדף אחרי החשוד באונס: ילד בן 13. "רצתי אחריו, הוא נכנס לפה לחנייה, תפסתי אותו וזהו, הזמנתי אליו משטרה וזהו", מוסיף איסקוב כמי שעשה את המוטל עליו.
 
"סמוך לשעה 2 לפנות בוקר בזמן שצעדה לכיוון ביתה, הותקפה האישה על ידי החשוד, שדפק לה את הראש ברצפה, הפשיט את מכנסיה ואנס אותה", מתאר רפ"ק אסף זילברשטיין, ראש משרד חקירות ומודיעין במשטרת נתניה. בעדותה במשטרה סיפרה האישה כי כאשר ניסתה להזעיק עזרה, שבר לה הקטין את הטלפון הסלולרי. לבסוף, כאשר דעתו של הצעיר הוסחה בעקבות רעש נפצים – היא הצליחה להימלט ולהזעיק עזרה.

האזרח שלכד את הילד ממשיך לספר. "הלכתי איתה, אני מגיע למקום הזה ורואה את הבחור הזה עם התיק שלה", אומר סיון. "היא אומרת 'זה הוא', נכנסנו לחנייה, רצתי אחריו, תפסתי אותו, קיפלתי אותו, הזמנתי ניידת". בתשובה לשאלת כתב חדשות 2 אם הילד נראה היה שיכור, השיב סיון בתמציתיות: "כן".