כך נראה המרתף בו נכלא גבר בשלשלאות במשך שנתיים

מזרנים מטונפים על הרצפה, שירותים מזוהמים, חלונות אטומים וריח של שתן וטחב – כך נראה מרתף בצפון הארץ, בו על פי החשד הוחזק לפחות שנתיים גבר בן 46, הסובל מפיגור שכלי על ידי אביו בשנות ה-70 לחייו. "הוא הגיע עם ריח עז של שתן", סיפרו בביה"ח. המשטרה פתחה בחקירה בחשד להזנחה חמורה. צפו בתמונות הקשות מהמרתף

מזרנים מלוכלכים על הרצפה, שירותים מזוהמים, חלונות אטומים, ריח חריף של שתן וזוהמה ולכלוך בכל מקום - כך נראה המרתף שבו כלא, על פי החשד, אב בן 76 את בנו הסובל מפיגור שכלי.

גורמי הרווחה שהגיעו בסוף השבוע האחרון לבית באחד היישובים בצפון הארץ, נדהמו לגלות את התנאים הקשים שבהם הוחזק אחד מבני המשפחה: מרתף אפל שפתחיו חסומים בבטון ומוגנים בסורגים שימש בשנים האחרונות כביתו של גבר בן 46 הסובל מפיגור שכלי.

המשטרה חושדת כי האיש הוחזק במרתף במשך שנתיים לפחות. גורמי הרווחה מצאו את האיש במרתף כשהוא כבול בשרשראות ברזל, כשהוא מדיף ריח צחנה עז. בתמונות שצילמנו היום רואים את המרתף נעול עם סורג ובריח מבחוץ.

"הוא העיניים שלי והלב שלי"

האב, בן ה-76 סיפר כי בנו הסובל מפיגור ישן בתוך הבית , אבל גורמי הרווחה מצאו אותו במרתף מאחר והוא עבר תאונת דרכים ולא יכול היה לטפל בו. "נדרסתי ברגל שמאל", טוען האב. "20 יום לא קמתי מהמיטה. בגלל זה שערו גדל וגם ציפורניו. ואם הם לא מאמינים, שיבואו ויקטעו לי את הרגל, אותה רגל שנפגעה בתאונת הדרכים".

"הבן שלי הוא העיניים שלי", אומר האב. "לא אעזוב ולא אנטוש אותו. אני לא מבין למה לקחו אותו מהבית שלי. הוא התחתן ואשתו הייתה איתו במשך שנה ואחר כך הם התגרשו. אני רוצה להחזיר אותו הביתה. גם אם אמות אני רוצה את בני. הוא העיניים שלי והלב שלי, אני לא אעזוב אותו".

אחיו של הגבר הכלוא סיפר לכתב חדשות 2: "טיפלנו בו כמו שצריך, רק בתקופה האחרונה הוא הוזנח", אמר. "אף אחד לא כבל אותו ולא ניסה לנטוש אותו, כמו שהמשטרה ולשכת הרווחה טוענים".

בעקבות תלונות מצד שכנים של המשפחה על זעקות שבר וקולות בכי שנשמעו מכיוון המרתף, הגיעה צוות של משרד הרווחה לבית המשפחה באחד היישובים הערביים, וחשף את ההזנחה הקשה ואת תנאי ההיגיינה הקשים של האיש. לאחר שחולץ, הוא הועבר לטיפול רפואי בבית החולים רמב"ם בחיפה, ובמקביל נפתחה חקירה נגד בני משפחתו בחשד להזנחת חסר ישע.

גורם רפואי שקיבל את פניו של האיש בבית החולים סיפר על המראה הקשה שנגלה לעיניו. "הוא הגיע עם זקן ושיער ארוך כשהוא מכוסה בשכבות לכלכוך, ונדף ממנו ריח קשה של מישהו שלא התרחץ הרבה מאוד זמן", תיאר הגורם. "היה קשה לעמוד לצדו, הצוות רחץ אותו במשך קרוב לשעה עד שהוא התנקה מכל הזוהמה".

"לא ראה אור יום במשך זמן רב"

מלבד הריח העז שנידף מהאיש, הצוות הרפואי התקשה להתעלם מגוון עורו החיוור. "היה לו עור לבן של מישהו שלא ראה את השמש זמן רב", הוסיף הגורם. "במשך הזמן שבו היה מאושפז הוא נמנע מליצור קשר עם הסביבה וכל הזמן הסתכל על הרצפה ומלמל דברים לא ברורים".

על אף מצבו הקשה, הצוות הרפואי דיווח שהאיש לא סבל מפציעות או פגיעות פיזיות, אולם התנהוגותו העידה שמדובר באדם עם פיגור שכלי שאינו מסוגל לתפקד בעצמו. "כשהגשנו לו אוכל בצלחת, הוא החזיק אותה ולא ידע מה לעשות איתה. לבסוף האחיות החלו להאכיל אותו ולטפל בו", הוסיף הגורם.

"הוא פשוט לא יודע להשתמש בכלים, לא לאכול, לא להתרחץ. ברור שמדובר באדם פגוע שצריך להיות במוסד", ציין. לאחר ארבעה ימים שבהם ששהה האיש בבית החולים, הוא הועבר למעון חוסים בצפון הארץ, שם ישהה עד להחלטה אחרת.