חשד: בן 46 מהצפון הסובל מפיגור שכלי הוחזק במרתף בשלשלאות במשך שנתיים

מקרה מזעזע של התעללות בחסר ישע נחשף בצפון הארץ: תושב אחד היישובים בצפון הסובל מפיגור שכלי נמצא במרתף בבית משפחתו, לאחר לפחות שנתיים במהלכן שהה שם כבול בשלשלאות מבלי שראה אור יום. בביה"ח רמב"ם סיפרו: "הוא הגיע עם ריח עז של שתן ולכלוך". המשטרה פתחה בחקירה בחשד להזנחה חמורה

גורמי הרווחה שהגיעו בסוף השבוע האחרון לבית באחד היישובים בצפון הארץ, נדהמו לגלות את התנאים הקשים שבהם הוחזק אחד מבני המשפחה: מרתף אפל שפתחיו חסומים בבטון ומוגנים בסורגים שימש בשנים האחרונות כביתו של גבר בן 46 הסובל מפיגור שכלי.

המשטרה חושדת כי האיש הוחזק במרתף במשך שנתיים לפחות. גורמי הרווחה מצאו את האיש במרתף כשהוא כבול בשרשראות ברזל, כשהוא מדיף ריח צחנה עז. 

בעקבות תלונות מצד שכנים של המשפחה על זעקות שבר וקולות בכי שנשמעו מכיוון המרתף, הגיעה צוות של משרד הרווחה לבית המשפחה באחד היישובים הערביים, וחשף את ההזנחה הקשה ואת תנאי ההיגיינה הקשים של האיש. לאחר שחולץ, הוא הועבר לטיפול רפואי בבית החולים רמב"ם בחיפה, ובמקביל נפתחה חקירה נגד בני משפחתו בחשד להזנחת חסר ישע.

גורם רפואי שקיבל את פניו של האיש בבית החולים סיפר על המראה הקשה שנגלה לעיניו. "הוא הגיע עם זקן ושיער ארוך כשהוא מכוסה בשכבות לכלכוך, ונדף ממנו ריח קשה של מישהו שלא התרחץ הרבה מאוד זמן", תיאר הגורם. "היה קשה לעמוד לצדו, הצוות רחץ אותו במשך קרוב לשעה עד שהוא התנקה מכל הזוהמה".

"לא ראה אור יום במשך זמן רב"

מלבד הריח העז שנידף מהאיש, הצוות הרפואי התקשה להתעלם מגוון עורו החיוור. "היה לו עור לבן של מישהו שלא ראה את השמש זמן רב", הוסיף הגורם. "במשך הזמן שבו היה מאושפז הוא נמנע מליצור קשר עם הסביבה וכל הזמן הסתכל על הרצפה ומלמל דברים לא ברורים".

על אף מצבו הקשה, הצוות הרפואי דיווח שהאיש לא סבל מפציעות או פגיעות פיזיות, אולם התנהוגותו העידה שמדובר באדם עם פיגור שכלי שאינו מסוגל לתפקד בעצמו. "כשהגשנו לו אוכל בצלחת, הוא החזיק אותה ולא ידע מה לעשות איתה. לבסוף האחיות החלו להאכיל אותו ולטפל בו", הוסיף הגורם.

"הוא פשוט לא יודע להשתמש בכלים, לא לאכול, לא להתרחץ. ברור שמדובר באדם פגוע שצריך להיות במוסד", ציין. לאחר ארבעה ימים שבהם ששהה האיש בבית החולים, הוא הועבר למעון חוסים בצפון הארץ, שם ישהה עד להחלטה אחרת.