בלעדי: ההורים שחשפו את החשוד בפדופיליה מדברים

אלף ילדות התכתבו באינטרנט עם אבינועם ברוורמן, מי שע"פ החשד הוא "הפדופיל המסוכן ביותר בתולדות המדינה". ברוורמן נחשף הודות להורים לבת 8, ששאלה מדוע מישהו שאינה מכירה שואל אותה האם היא יפה? ההורים הבינו שהילדה מתכתבת באינטרנט עם גבר מבוגר ויצאו למסע שהסתיים במעצר הפדופיל. צפו בראיון המצמרר

הוריה של הילדה בת השמונה, שחשפו את אבינועם ברוורמן, הפדופיל החשוד שיצר קשר עם אלף נערות וילדות באינטרנט - מדברים הערב לראשונה. בראיון ל"אולפן שישי" הם מספרים שהבינו מיד שמדובר בגבר שיצר קשר לא ראוי עם בתם, וכי לאחר שלא קיבלו סיוע מהמשטרה החליטו לנסות לעלות על עקבותיו בעצמם.

"כשהלכתי למחשב שהיה פתוח על האתר שבו היא גלשה, ראיתי את ההודעות שהיא קיבלה", מספר ירון (שם בדוי) אביה של הילדה. "הוא כתב לה כמה היא יפה וחזר על זה כמה פעמים, וביקש שהיא תשלח לו תמונות". באחד המסרים כתב לה החשוד: "את הכי יפה שראיתי, זה לא נורא שאת קטנה, העיקר שטוב לנו יחד. הבת שלנו לא יודעת שהיא הביאה ללכידתו של הפדופיל. היא לא יודעת שיש קשר בין אותו בן אדם שכתב לה לבין מה שיש היום בחדשות".

יהלי בת ה-8 לא הייתה חושדת בגבר שהתכתב איתה באינטרנט וביקש ממנה לספק לו פרטים אישיים עליה ותמונות פרטיות. אם הוריה הערניים לא היו פותחים בחקירה עצמאית, ייתכן מאוד שהיום אבינועם ברוורמן לא היה יושב בתא המעצר, אלא ממשיך לחפש אחר הקורבן הבא שלו.

לפני חודש בדיוק עצרו שוטרי יחידת המחשבים המשטרתית את החשוד בפדופיליה, איש מחשבים בן 33,יוצא יחידת עילית של צה"ל. תחילה, נאסרו שמו ותמונתו לפרסום. בתחילת השבוע ביקשה המשטרה לחשוף את זהותו, בעיקר כדי שילדות נוספות שייתכן שתקף יתלוננו גם הן נגדו.

"הבנו שזו זוועת עולם"

על פי החשד, ברוורמן התכתב ברשת האינטרנט עם אלף נערות וילדות. עם עשרות מהן יצר קשר בעל אופי מיני, ועם כמה מהן אף נפגש וככל הנראה אנס אותן. "הייתה לי דילמה של דקות מועטות, אבל היא הייתה", מספרת תמר אמה של יהלי. "חשבתי, מה אני צריכה את הסרט הזה. אבל ברגע שחשפנו את כל ההתנהלות שלו ברשת,הבנו שזו זוועת עולם ואנחנו חייבים להביא את זה לידיעה".

הכול החל לפני כחודשיים, כשיהלי בתם של ירון ותמר גלשה באינטרנט בפורטל ילדים פופולרי שנקרא "מומו הפרה". האתר מגדיר את עצמו כאתר שמיועד לילדים ועבורם. אלא שבין הילדים שאותם הכירה ברשת, הבחינה יהלי גם במי שכינה את עצמו מוס - שהחל לשלוח לה מסרים למחשב הביתי. תחילה ההתכתבויות היו תמימות ובלתי מאיימות מבחינתה. אלא שבשלב מסוים מוס כתב לה שהוא בן 25, שהיא יפה מאוד, ביקש שתשלח לו תמונות והשתמש במונחים שיהלי לא הבינה.

היא מיהרה לשאול את הוריה למה בדיוק מתכוון הזר מהאינטרנט. הוא שאל אותה אם יש לה אימייל, איי.סי.קיו, או מסנג'ר - כנראה כדי להקל על ההתכתבות איתה וליצור ערוץ תקשורת יותר אישי וישיר שלא יהיה חשוף לכל אחד.

ההורים החליטו למצוא את הפדופיל - בעצמם

ירון ותמר מחטטים בהיסטוריה של המחשב של בתם בניסיון לראות עם מי התכתבה, מתי ומה היה תוכן הדברים. הם עושים זאת בזהירות. מצד אחד, חשוב לשניהם לא לפגוע בפרטיותה ובכבודה, ומנגד חשוב להם לעלות במהירות על פרטיו של הגבר שאיתו התכתבה ולהבין מהם מניעיו.

"הלכתי למחשב, שהיה פתוח על האתר שבו היא גלשה,וראיתי את כל ההודעות שהיא קיבלה", מספר האב ירון. "הוא כתב לה כמה היא יפה בעיניו, הוא חזר על זה מספר פעמים וביקש ממנה לשלוח עוד תמונות באתר הזה. היא העלתה כמה תמונות שלה, תמונות רגילות לגמרי שלכל אחד יש באלבום המשפחתי".

ירון ותמר מחליטים לפנות למשטרה. ההמלצה שהם מקבלים היא לפנות ליחידת פשעי המחשב. הם מחייגים אל היחידה שוב ושוב, אבל איש אינו עונה להם. בשלב הזה הם מחליטים לנסות ולעלות על עקבותיו של האלמוני לבדם. בחיפוש פשוט יחסית בגוגל ובמנועי חיפוש אחרים נמצאו מספר האיי.סי.קיו שלו והמסנג'ר שלו. הפרטים האלה,הובילו להרבה מאוד תכתובות של אותו בן אדם ברשת, מאות רבות, שבהן הוא התכתב עם ילדים, בעיקר ילדות רבות.

בהודעות הרבות שכתב ברוורמן, ששמורות במערכת אולפן שישי ושאת תוכנן המדויק לא ניתן לפרסם, הוא כותב לקטינות הודעות בוטות מאוד שכוללות אמירות מיניות קשות, הצעות מגונות ומילים גסות. בשלב הזה, כשהתמונה הווירטואלית מתחילה להתבהר יותר ויותר, פונים ההורים למנהל פורטל הילדים מומו הפרה.

"זרק את הרשת שלו"

"אני מבקש שתיצור איתי קשר בהקדם בעניין הטרדה שמתרחשת באתר שלך כלפי בתי בת השמונה, זה מייל מאוד חריג לקבל", מספר גל בריל, מנהל הפורטל מומו הפרה.

"גל ביקש ממני להוציא תדפיסי שיחות של אותו מוס עם אחת הבנות שגולשות באתר", מספר אלי שגיא עובד בפורטל. דרך מערכת הניהול שלנו באתר, הצלחתי להציג את תדפיס השיחות שלו עם אותה ילדה".

"משהו אבל בשפה ובהתנהלות ובכיוון שהוא ניסה לקחת את ההתכתבות ההלוך-חזור שהייתה שם עם הילדה הפריע לי ברמת תחושת הבטן", מוסיף בריל. אנשי פורטל הילדים מחליטים להוציא את כל התכתובות של המשתמש גם עם ילדות אחרות כדי לנסות להבין האם קיים כאן דפוס קבוע של פעולה, האם פדופיל הצליח חלילה לחדור את רשת הביטחון שלהם.

"ברגע שאלי החזיר לי כבר את הקובץ עם כל התכתובות של המשתמש הזה, התמונה כבר הייתה שונה לגמרי. באותה נקודת זמן, גילינו שהוא מאוד מאוד פעיל, בצורה חריגה לחלוטין", מספר בריל. "ההודעות שלו היו גם בשעות שהן לא שעות פעילות של ילדים - אמצע הלילה בכמויות מאוד גדולות - פשוט היה זורק את הרשת שלו בלילה ומחכה לראות מה יקרה במהלך היום".

אנשי האתר איתרו 1,600 הודעות שכתב הפדופיל בחודשים האחרונים לילדות. חלקן ילדות בנות 12, 10 ו-8. מתברר שלילות שלמים הקדיש לשליחת מסרים אישיים בהפרשים של דקות זה מזה.

"זה היה יכול להסתיים אחרת"

"התחושה הייתה התכווצות בבטן, סלידה", אומר מנכ"ל הפורטל. "אני מכיר את הרשת ואני יודע שיש דברים כאלה,ואני שומע את הסיפורים מבחוץ, ולא נתקלתי בזה באופן ישיר, אבל לגלות שזה קורה אצלי בחצר האחורית, בתחום שאני אחראי עליו - זאת היה תחושה מאוד מאוד לא נעימה".

יהלי לא נפלה, למרבה המזל, קורבן למעשיו של הפדופיל. ולמרות זאת, ירון ותמר החליטו להגיש תלונה כדי להפסיק את מסע הציד שלו ברשת. הם הרגישו שישיבה על הגדר במקרה כזה פשוט בלתי נסלחת.

"אני חושב שזה היה יכול גם להיגמר אחרת אם באמת לא היינו שמים לב בזמן", אומר ירון. "אני חושב שבמצב כזה גם חשוב לנו מאוד שהיא תמשיך ותגלוש, ותמשיך ותעבוד עם האינטרנט כי זה כלי חשוב, ולא היינו רוצים שהיא תעשה את זה עם פחד".

במשטרה אומרים בתגובה לטענות של תמר וירון: "מספר הטלפון של יחידת המחשבים, כפי שהופיע באתר האינטרנט שלנו היה שגוי, ולכן הוריה של יהלי לא הצליחו ליצור איתנו קשר".

הורים, אם יש לכם שאלות על גלישה בטוחה, אתם מוזמנים להפנות אותן כבר עכשיו לדף של חדשות 2 בפייסבוק. ביום ראשון הקרוב יתארחו שם מומחים ויענו על השאלות שעולות בעקבות הכתבה ובעקבות מעצרו של החשוד בפדופיליה.

האם היה ניתן לעצור אותו קודם?

האם ניתן היה לעצור את החשוד בפדופיליה באינטרנט כבר לפני שנה? בעקבות מעצרו של אבינועם ברוורמן, חושפת כעת אם לילדה שהוטרדה לכאורה על-ידו כי רצתה להתלונן עליו במשטרה כבר בסוף שנת 2008 - אבל נדחתה.

א', אמא לילדה בת 10 מאזור המרכז, מספרת בשיחה עם חדשות 2 כי ראתה את שמות הכינוי שבהם השתמש ברוורמן והבינה כי זהו האדם שהטריד את בתה. "הגילוי שלי של ההתכתבות של הבת שלי הגיע בזכות בתי הגדולה שאמרה לי 'שימי לב, אני רואה את אחותי כל הזמן באינטרנט, סוגרת את הדלת ושעות מתכתבת עם מישהו. תבדקי מה קורה שם'", אמרה האם. "תפסתי את זה ממש רגע לפני שהוא יפגוש אותה בפועל".

"זה היה ממש דקה לפני שילדה תמימה בת 10 הולכת לפגוש מישהו שמחמיא לה ומרעיף עליה שבחים ומספר לה כמה הוא אוהב אותה", אומרת האם, שכאשר ניסתה לחשוף את הסיפור - נקלעה למסכת התכתבויות והסתבכויות. "לקח לי שעות להגיע לטלפון במשטרה שאני יכולה להתלונן בו. כשהגעתי לטלפון הזה הריצו אותי בין ארבעה-חמישה טלפונים", זועמת האם.