חברי כנופייה חטפו מסתננים לארץ וסחטו את קרוביהם

שני אזרחים אפריקנים המתגוררים בירושלים מואשמים בחברות בכנופייה שחטפה פליטים בדרכם לישראל ועינתה אותם. במקביל אילצו חברי הכנופייה את המסתננים ליצור קשר עם קרובי משפחתם ולדרוש כופר תמורת שחרורם

הותר לפרסום: כתב אישום הוגשו נגד שני אזרחים זרים מישראל, שהיו חברים בכנופייה אריתראית-מצרית שעסקה בהחזקת מסתננים בסיני כבני ערובה וסחיטת קרוביהם בארץ תמורת שחרורם.

במהלך החודשים האחרונים חשף צוות חקירה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית את הכנופייה שפעלה בשיתוף פעולה עם סייענים ואנשי קשר בתוך ישראל.

במהלך החקירה התברר כי האזרחים האפריקנים שנחטפו ספגו התעללות קשה ועינויים והוחזקו בתנאים פיזיים קשים. במקביל אילצו אותם חברי הכנופייה ליצור קשר עם קרובי משפחתם, במטרה לגייס כספי כופר לשחרורם והעברתם לתחומי ישראל.

חופש תמורת אלפי דולרים

בפעילות מבצעית, לאחר איסוף מודיעין, נעצר שלושה חשודים בפרשה: נגאסי הראטי, אזרח אריתראי המתגורר בירושלים, שאליו הועברו דמי הכופר בישראל. פיתאווי מהרי, אזרח אתיופי, אשר היה ממונה על קבלת דמי הסחיטה. במקום המסתור של השניים נתפס סכום של 100 אלף דולרים. כמו כן נעצר חבר נוסף בכנופייה, מוחמד איברהים, ששימש איש הקשר למסירת הכסף בישראל. בדירתו בישראל נמצאו 50 אלף דולרים.

מחומר החקירה הכולל, בין היתר, עדויות של מסתננים שהוחזקו בסיני ושל בני משפחתם בישראל נקשרו נגאסי ואברהים בחשד כמי ששימשו חלק מההתארגנות העבריינית וצינור להעברת דמי הכופר כשותפים מלאים לעבירות הסחיטה והסחר של המוחזקים בצד המצרי.

בתום החקירה המאומצת, הגישה יחידת התביעות של להב 433, בראשות רב פקד מירי היבנר, כתבי אישום נגד שניים מהעצורים ובקשה למעצר עד תום ההליכים.