החוקים של רצון: קנס של 500 שקלים למי שיצאה מהבית ללא רשות

"ספר המשפחה" שנמצא בבתיו של רצון חשף את מערכת החוקים הנוקשה שהתנהלה בין הנשים בהנחייתו של הגורו שכינה עצמו אלמוני. בין הקנסות: התערבות בענייני ביוץ - 300 שקלים, יציאה מהבית ללא רשות - 500 שקלים, אלימות בין הנשים - 2,000 שקלים

מעצרו של האיש בעל עשרות הנשים והילדים גואל רצון, התבצע הודות למידע שנאסף בחקירה חשאית שנערכה בחודשים האחרונים ביחידה המרכזית של תל אביב. מלבד החשדות בביצוע עבירות מין שעלו נגד רצון, נחשפה גם מערכת חוקית נוקשה שהתנהלה בין הנשים שחיו עמו - בניצוחו של רצון.

"ספר המשפחה" שנמצא בבתיו של רצון, מפרט את מערכת החוקים שעל פיו חייבות לנהוג נשותיו. כשעברו הנשים על חוקי הספר, כמו "לא ללכת בטל", או "לא לשבת על המדרגות", הן נאלצו לשלם לרצון קנסות כספיים של מאות ואלפי שקלים, מתוך כספי הביטוח הלאומי אותן הנשים מקבלות עקב היותן אמהות חד הוריות לילדים. "אני בעל החכמה האלוהית", נכתב בספר ביחס לרצון. "מי שלא תציית - תימחק".

על פי החשד רצון כתב ספר חוקים ובו כינה עצמו "אלמוני". בספר פירט רצון את המעשים האסורים והמותרים בבית, ואת הקנסות הכספיים שיוטלו על הנשים שיעזו לעבור על חוקים אלו. נשותיו של רצון שהתראיינו בעבר למספר כלי תקשורת, ציינו שהן חיות בחופשיות ואינן מוגבלות בשום צורה, אולם "ספר החוקים" חושף מציאות אחרת לגמרי.

כך למשל, אישה שיצאה מהבית ללא רשות, נקנסה ב-500 שקלים שהלכו לקופת הבית. החוקים האחרים נועדו לשמור על פרטיותן של הנשים וקבעו כללים ברורים לגבי הנושאים שאסור לדבר עליהם. אישה שהעזה להתערב בענייני ביוץ של אישה אחרת לדוגמה, נקנסה ב-300 שקלים.

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק בכל פעם שפרשה מותרת לפרסום? לחצו כאן

דגש מיוחד על נושא האלימות

אסור לנשים התערב בענייני הביוץ של אחרות. רצון (חדשות 2)
"ספר החוקים" מפרט גם את הקנס שניתן לאישה שהעזה לשאול את רעותה על היעד שאליו היא יוצאת. במקרה שאישה קיבלה אישור לצאת מהבית, אסור על פי הספר לשאול אותה לאן היא הולכת, אלא רק לבקש ממנה לקנות משהו בדרך. מי שעברה על הוראה זו נאלצה לשלם קנס של 100 שקלים.

אך נדמה שבין כל הנושאים שעמדו מאחורי חוקי הבית, בחר רצון לשים דגש מיוחד על אלימות בין נשותיו של רצון. "מי שאלמוני יתפוס אותה מתנשאת ותוקפת", לשון ספר החוקים, "תשלם 2,000 שקלים לקופת המשפחה", הקנס הגבוה ביותר שנקבע. 

רצון, שנעצר לפני יומיים, התגורר עם נשותיו וילדיו במספר בתים בתל אביב ובאזור. הפרשה נחשפה לאחר שבחודש יוני 2009 התקבלה תלונה בלשכת הרווחה על התנהלותו של רצון. המשטרה פתחה בחקירה סמויה והחלה באיסוף ראיות, שהובילו בסופו של דבר למעצרו של גואל ולעיכובן של 17 נשים נוספות לחקירה, שבסופה נעצרו שתיים מהן.

המעצרים בוצעו תחת מעטה של חשאיות בליווי גורמי רווחה רבים שנועדו למנוע חשש למקרי התאבדות בקרב נשותיו של רצון. "הן במצב של אבל עכשיו", אמר גורם במשרד הרווחה. "חייבים לשמור על הילדים".

החוק החדש נגד עבדות "הפיל" את רצון

בין העבירות המיוחסות לרצון, גם החזקה בתנאי עבדות. גורמים במשטרה סיפרו כי מצבן הפסיכולוגי של נשותיו של רצון רע. "הן מעלימות עצמן למען רצון שנקרא על ידן 'הכהן'", סיפר גורם המעורב בחקירה. "רצון גרם לנשים לחשוב שהוא הישות המרכזית בחייהן ודאג לרמוס את אישיותן ומשאלותיהן".

סגנון החיים של משפחת רצון הרים לאורך השנים לא מעט גבות, אך רק עכשיו בוצע המעצר הראשון. הסיבה: רק באוקטובר 2006 חוקק החוק נגד עבדות, המאפשר להעמיד את רצון לדין על מעשיו. עד אז, היה ברור שמעשיו של רצון אינם כשרים מוסרית, אך עם חקיקת החוק על ידי הכנסת, הפכו המעשיים הלא-מוסריים למעשים פליליים.

"המחזיק אדם בתנאי עבדות לצרכי עבודה או שירותים לרבות שירותי מין, דינו מאסר עד 16 שנים" לשון החוק. עבדות לפי הגדרת החוק, היא: "שליטה ממשית בחייו של אדם או שלילת חירותו כהפעלת סמכויות".

"הילדים נראו מסודרים ונקיים"

למעשה, התלונה שהוגשה נגד רצון לפני מספר חודשים היא לא היחידה. לפני כעשר שנים, בעקבות תלונה אחרת, בדקה המשטרה באמצעות חוקר פרטי את החשדות שיוחסו לו, אך התיק נסגר בסופו של דבר מחוסר ראיות.

לטענת גורמים במשרד הרווחה, לא היה חשש ממשי שנזק נגרם לילדים מאחר והם לא ענו על תיאור ילדים בסיכון. הילדים הגיעו לבית הספר, למדו ואף הגיעו להישגים, עשו את שיעורי הבית ונראו נקיים ומסודרים.

תושבי שכונת התקווה היו היום חלוקים לגבי המעצרים של בני המשפחה. "הם היו מתייחסים באכזריות אל הילדים", אמרה לחדשות 2 באינטרנט מרינה פפובה, תושבת השכונה. "הם לא היו מרביצים אף פעם, אבל הם היו מתייחסים באדישות ובקור לילדים. אם הילד נופל לא היו נותנים נשיקה או חיבוק והיו צועקים עליו לקום". שכן אחר, אבי דנוס אמר כי הוא מברך על החלטת המשטרה לבצע את המעצר, אך זה הגיע מאוחר מדי.

עוד בנושא:

גואל רצון חשוד בעבירות מין

בעקבות המעצר: "חוששים שנשותיו של רצון יתאבדו"

השכנים: רצון היפנט את נשותיו