הותר לפרסום: גואל רצון נעצר בחשד לביצוע עבירות מין והחזקה בתנאי עבדות

גואל רצון, תושב תל-אביב בן ה-57 המוכר כפוליגמיסיט, נעצר לחקירה בחשד לביצוע עבירות מין, החזקה בתנאי עבדות ועבירות נוספות.17 מנשותיו של רצון עוכבו לחקירה במשטרה. גורם במשטרה: "רצון דאג לרמוס את אישיותן ומשאלותיהן של הנשים"

הותר לפרסום: בתום חקירה ממושכת שנערכה בחודשים האחרונים, היחידה המרכזית של תל אביב עצרה לפני יומיים את גואל רצון המוכר כפוליגמיסט, בחשד לביצוע עבירות מין, החזקה בתנאי עבדות ושיעבוד. כמו כן עוכבו לחקירה 17 נשותיו, בעקבותיה נעצרו שתיים מהן. אתמול הוארך מעצרו של רצון ב-12 ימים. מעצרה של אחת הנשים הוארך בחמישה ימים והאישה הנוספת צפוייה להשתחרר היום.

רצון התפרסם כמי שניהל תא משפחתי חריג: כ-17 נשים ויותר מ-40 ילדים התנהלו בהתאם לספר חוקים נוקשה שכתב רצון. בין האיסורים שכפה על נשותיו: איסור על צחקוקים, איסור על סגירת הדלת בחדרן ואיסור על שאילת שאלות.

בשנים האחרונות התגורר רצון עם נשותיו וילדיו במספר בתים בתל אביב ובאזור. הפרשה נחשפה לאחר שבחודש יוני 2009 התקבלה תלונה בלשכת הרווחה על התנהלותו של רצון. המשטרה פתחה בחקירה סמויה והחלה באיסוף ראיות, כאשר אלו מהן שהעזו לעבור על החוקים נקנסו כספית.

בעקבות המידע פשטו כוחות משטרה גדולים על שני יעדים בהם גרים בני המשפחה. רצון נעצר ו-17 נשים נוספות עוכבו לחקירה, שבסופה נעצרו שתיים מהן. מרבית הנשים עוכבו ברחוב אחימעץ בעיר ואיתן ילדים רבים, 7 מהם צעירים מגיל שלוש.

המעצרים בוצעו תחת מעטה של חשאיות בליווי גורמי רווחה רבים שנועדו למנוע חשש למקרי התאבדות בקרב נשותיו של רצון. "הן במצב של אבל עכשיו", אמר גורם במשרד הרווחה. "חייבים לשמור על הילדים".

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק בכל פעם שפרשה מותרת לפרסום? לחצו כאן

החשד: העביד בפרך את נשותיו וילדיו

בין העבירות המיוחסות לרצון, גם החזקה בתנאי עבדות. גורמים במשטרה סיפרו כי מצבן הפסיכולוגי של נשותיו של רצון רע. "הן מעלימות עצמן למען רצון שנקרא על ידן 'הכהן'", סיפר גורם המעורב בחקירה. "רצון גרם לנשים לחשוב שהוא הישות המרכזית בחייהן ודאג לרמוס את אישיותן ומשאלותיהן".

בבתיו של רצון מצאו השוטרים את "ספר המשפחה". מדובר בספר חוקים שעל פיו חייבות לנהוג נשותיו. כאשר עברו הנשים על חוקי הספר, כמו "לא ללכת בטל", או "לא לשבת על המדרגות", הן היו נאלצות לשלם לרצון קנסות כספיים של מאות ואלפי שקלים. מדובר בכספי הביטוח הלאומי אותן הנשים מקבלות עקב היותן אמהות חד הוריות לילדים. עוד איסורים שנכתבו בספר: איסור הליכה ללא רשות, איסור ביוץ, איסור קיום שיחה על ביוץ ואיסור צחקוק. "אני בעל החוכמה האלוהית", נכתב בספר ביחס לרצון. "מי שלא תציית-תימחק".

החוק החדש נגד עבדות "הפיל" את רצון

סגנון החיים של משפחת רצון הרים לאורך השנים לא מעט גבות, אך רק עכשיו בוצע המעצר הראשון. הסיבה: רק באוקטובר 2006 חוקק החוק נגד עבדות, המאפשר להעמיד את רצון לדין על מעשיו. עד אז, היה ברור שמעשיו של רצון אינם כשרים מוסרית, אך עם חקיקת החוק על ידי הכנסת, הפכו המעשיים הלא-מוסריים למעשים פליליים.

"המחזיק אדם בתנאי עבדות לצרכי עבודה או שירותים לרבות שירותי מין, דינו מאסר עד 16 שנים" לשון החוק. עבדות לפי הגדרת החוק, היא: "שליטה ממשית בחייו של אדם או שלילת חירותו כהפעלת סמכויות".

"הילדים נראו מסודרים ונקיים"

למעשה, התלונה שהוגשה נגד רצון לפני מספר חודשים היא לא היחידה. לפני כעשר שנים, בעקבות תלונה אחרת, בדקה המשטרה באמצעות חוקר פרטי את החשדות שיוחסו לו, אך התיק נסגר בסופו של דבר מחוסר ראיות.

לטענת גורמים במשרד הרווחה, לא היה חשש ממשי שנזק נגרם לילדים מאחר והם לא ענו על תיאור ילדים בסיכון. הילדים הגיעו לבית הספר, למדו ואף הגיעו להישגים, עשו את שיעורי הבית ונראו נקיים ומסודרים.

תושבי שכונת התקווה היו היום חלוקים לגבי המעצרים של בני המשפחה. "הם היו מתייחסים באכזריות אל הילדים", אמרה לחדשות 2 באינטרנט מרינה פפובה, תושבת השכונה. "הם לא היו מרביצים אף פעם, אבל הם היו מתייחסים באדישות ובקור לילדים. אם הילד נופל לא היו נותנים נשיקה או חיבוק והיו צועקים עליו לקום". שכן אחר, אבי דנוס אמר כי הוא מברך על החלטת המשטרה לבצע את המעצר, אך זה הגיע מאוחר מדי.

עוד בנושא:

בעקבות המעצר: "חוששים שנשותיו של רצון יתאבדו"

השכנים: רצון היפנט את נשותיו