המחדל המשטרתי בטיפול באחים סודמי

האם התלונה שנפלה בין הכיסאות הביאה בסופו של דבר לרצח של לאון בן ה-7? כבר לפני שנתיים העבירה אל"י מכתב לשירותי הרווחה בבני עי"ש כי האחים נאור ואדיר סודמי מזמינים אליהם ילדים וצופים עימם יחד בסרטים פורנוגרפים. גורמי הרווחה בבני עי"ש העבירו את הדיווח למשטרה - וזו התעלמה מכיוון שלא הוגשה תלונה רשמית

האם המשטרה הייתה יכולה למנוע את הרצח בבני עי"ש? העיתון ידיעות אחרונות חושף הבוקר כי כבר בשנת 2008 העביר הארגון להגנת הילד דיווח לרשויות הרווחה ולמשטרה נגד האחים סודמי, לפיו השניים מזמינים ילדים לביתם וצופים עימם בסרטים פורנוגרפים.

הפנייה הגיעה מתושבי היישוב בני עי"ש שהתקשרו לקו החם של הארגון, והתלוננו נגד השניים. הארגון העביר את הדיווח למשטרה, שלא עשתה כלום בנידון מכיוון שלא הוגשה תלונה רשמית. יש לציין כי המשטרה הייתה יכולה לפתוח בחקירה עצמאית בעקבות הדיווח, לעכב את האחים סודמי לחקירה, או לגזור עליהם מעצר בית.

המשטרה העלתה בעיתיות מסוימות בטיפול בתלונות נגד אדיר ונאור סודמי מכיוון שהשניים מוגדרים כבעלי פיגור שכלי, שלא נחקרים במשטרה אלא על ידי חוקרי נוער ממשרד הרווחה בחסות המשטרה. הליך זימונם של חוקרי הנוער, הוא הליך מסורבל וארוך, גם החוסר בחוקרי נוער לא תורם לזירוז ההליכים. בישראל ישנם היום יותר מ-700 נערים ונערות מתחת לגיל 14 שמחכים שחוקר נוער יחקור אותם לאחר שהגישו תלונות על עבירות, חלקן הגדול עבירות מין ואלימות.

דוח נתיחת הגופה: לאון לא נאנס לפני שנרצח

במשטרה קיבלו אתמול את דוח הנתיחה שלאחר המוות של לאון קלנטרוב בן ה-7 ממנו עולה כי כי לאון נחנק למוות, אבל לא עבר אונס או התעללות מינית. ארתור קלנטרוב לא היה מסוגל להגיד בצהריים קדיש על בנו מבלי לפרוץ בבכי. לאון נקבר באשדוד כשמסביבו בני משפחה וחברים שמתקשים להיפרד. יחד איתו ירדו אל הקבר גם הצעצועים שאהב שבהם לא ישחק יותר לעולם.

בסוף השבוע נרצח על פי החשד לאון בן השבע על ידי שכניו, התאומים נאור ואדיר סודמי, שבביתם הלך לשחק. השוטרים הגיעו ליישוב בני עי"ש ותחקרו שכנים, הורים ותלמידים על החשודים ברצח. בחדר החקירה ניסו החוקרים להבין כיצד נוצר המפגש בין האחים סודמי ללאון.

מנהלת בית הספר: לא ידעתי על תלונות נוספות

נוסף לרשויות החוק, עולות טענות קשות כלפי מערכת החינוך שלא דיווחה על מעשי האחים, שהיו מוכרים ביישוב. מנהלת בית הספר "אופק" שבו למד לאון קלנטרוב ז"ל, מיקי מאור, סיפרה ביום שישי כי ידעה על מעשיהם של האחים ואף דיווחה עליהם לרשויות. אך כשנשאלה הבוקר לגבי תלונות מצד ילדים נוספים - הכחישה הכל וציינה כי מעולם לא שמעה על מעשי החשודים מפי ילדים שלומדים בבית הספר.

מעבר לחובה המוסרית של אנשי חינוך לדווח על כל סכנה שנשקפת לילדים שנמצאים תחת חסותם, אי דיווח על התעללות בקטינים וחסרי ישע נחשב לעבירה פלילית. החוק למניעת התעללות בקטינים וחסרי ישע, נחקק לפני 21 והסעיף העיקרי בחוק קובע חובת דיווח אשר חלה על אנשי מקצוע, על קרובי משפחה ולמעשה על כל אזרח.

רצח לאון בן ה-7 - סיקור מיוחד:

אביו של הילד שנרצח: "אמרנו לילד לא ללכת אליהם בשום אופן"

רצח בדרום: נמצאה גופתו של בן 7

מנהלת ביה"ס מכחישה: לא היו תלונות נגד "האחים הפדופילים"

אביו של לאון זעק "אני אוהב אותך" - והתמוטט