דוח הנתיחה של בן ה-7 מגלה: לאון לא נאנס לפני שנחנק למוות

דוח הנתיחה של לאון קלנטרוב שנרצח במושב בני עי"ש קובע כי הילד בן ה-7 לא נאנס לפני שנרצח. לפי הנתיחה הוא נרצח בחניקה, בידיים חשופות, אך לא בוצעו בו מעשים בעלי אופי מיני. היום הובא לאון למנוחות וצעצועיו נטמנו לצדו

במשטרה קיבלו הערב את דוח הנתיחה שלאחר המוות של לאון קלנטרוב בן ה-7 ממנו עולה כי כי לאון נחנק למוות, אבל לא עבר אונס או התעללות מינית. ארתור קלנטרוב לא היה מסוגל להגיד בצהריים קדיש על בנו מבלי לפרוץ בבכי. לאון נקבר היום באשדוד כשמסביבו בני משפחה וחברים שמתקשים להיפרד. יחד איתו ירדו אל הקבר גם הצעצועים שאהב שבהם לא ישחק יותר לעולם.

בסוף השבוע נרצח על פי החשד בנו לאון בן השבע על ידי שכניו, התאומים נאור ואדיר סודמי, שבביתם הלך לשחק. השוטרים הגיעו ליישוב בני עייש ותחקרו שכנים, הורים ותלמידים על החשודים ברצח. בחדר החקירה ניסו החוקרים להבין כיצד נוצר המפגש בין האחים סודמי ללאון.

חוקר: "איך הוא הגיע אליכם?"
האחים: "הוא נפל. הרמנו אותו ולקחנו אותו לחדר שלנו".
חוקר: "אז למה הוא בא אליכם?"
האחים: "הוא רצה לבוא אלינו. הוא היה עם סוכרייה על מקל. הוא רצה לבוא לשחק איתנו בחדר משחקי מחשב".

את התאומים נאור ואדיר סודמי מכירים כמעט כל התושבים ביישוב הקטן. רק אחרי סוף השבוע הזה הם הבינו שבנראה צריך להיזהר מהם.

הורים רבים בחרו ללוות הבוקר את ילדיהם לבית הספר ביישוב. הם לא מוכנים עכשיו לאפשר לילדים להסתובב רגע אחד לבד, ומחפשים דרכים להתמודד עם הפחדים. בכיתה א' בבית הספר של לאון ניסו להסביר מה קרה, ושאלו אם עוד מישהו הכיר את האחים החשודים במעשה

 האם ניתן היה למנוע את הרצח?

מותו של הילד בן ה-7 מהיישוב בני עי"ש שנרצח על פי החשד על ידי האחים התאומים סודמי, העלתה תלונות רבות מצד התושבים על כך שהרשויות ידעו על מעשי האחים, ולא עשו די כדי למנוע מהם לפגוע בילדים.

נוסף לרשויות החוק, עולות טענות קשות כלפי מערכת החינוך שלא דיווחה על מעשי האחים, שהיו מוכרים ביישוב. מנהלת בית הספר "אופק" שבו למד לאון קלנטרוב ז"ל, מיקי מאור, סיפרה ביום שישי כי ידעה על מעשיהם של האחים ואף דיווחה עליהם לרשויות. אך כשנשאלה הבוקר לגבי תלונות מצד ילדים נוספים - הכחישה הכל וציינה כי מעולם לא שמעה על מעשי החשודים מפי ילדים שלומדים בבית הספר.

מעבר לחובה המוסרית של אנשי חינוך לדווח על כל סכנה שנשקפת לילדים שנמצאים תחת חסותם, אי דיווח על התעללות בקטינים וחסרי ישע נחשב לעבירה פלילית. החוק למניעת התעללות בקטינים וחסרי ישע, נחקק לפני 21 והסעיף העיקרי בחוק קובע חובת דיווח אשר חלה על אנשי מקצוע, על קרובי משפחה ולמעשה על כל אזרח.

המנהלת: "דברי הוצאו מהקשרם"

בראיון לערוץ 10 שנערך ביום שישי, כמה שעות לאחר היוודע הרצח המחריד, סיפרה המנהלת מיקי מאור למצלמות ש"ההתנהלות שלהם הייתה כזאת: הם הסתובבו ליד הספרייה, במקום בו הילדים נאספים, והיו מפתים שיבואו אליהם הביתה ילדים. ודי דיווחנו על זה מזמן".

למרות הדברים הללו, היום גרסתה נשמעה שונה בתכלית השינוי. בראיון הבוקר שבו נשאלה האם הגיעו תלונות של ילדים או שמועות על מעשי האחים החשודים, ענתה מאור: "לא בדיוק. לכן הצוות הטיפולי ואנחנו די מתפלאים על השתיקה. הנערים החשודים הם לא תלמידים של ביה"ס והם לא היו בו בכלל. הגיעו שמועות דרך ילדים שלא מבית הספר על מעללי האחים שהתרחשו ברחוב".

כדי לברר מה בדיוק היה ידוע לאנשי החינוך ביישוב, פנינו ישירות אל המנהלת, אך גם הפעם היא התפתלה, סיפקה תשובה לא חד משמעית וטענה שדבריה בראיון ביום שישי הוצאו מהקשרם.

"אמרו לי שאמרתי (שהם הסתובבו בבית הספר)", טענה המנהלת מאור. "אני לא יודעת כי לא צפיתי, (אמרו) שאמרתי שהילדים החשודים הסתובבו בבית הספר - ולא. אמרתי 'הילדים האלה מעולם לא הסתובבו'. אז כנראה שחתכו את הדברים. אבל אני לא בטוחה, זה מישהו אחר אמר".

משרד החינוך סירב להגיב לדברים.

רצח לאון בן ה-7 - סיקור מיוחד:

אביו של הילד שנרצח: "אמרנו לילד לא ללכת אליהם בשום אופן"

רצח בדרום: נמצאה גופתו של בן 7

מנהלת ביה"ס מכחישה: לא היו תלונות נגד "האחים הפדופילים"

אביו של לאון זעק "אני אוהב אותך" - והתמוטט