לחיאני: "מבקר המדינה רודף אותי"

במשטרה טוענים: "הצגנו בפני ראש עריית בת-ים רק עשירית מן הראיות נגדו, יש לפחות עוד עשרות פרשיות שהוא טרם נשאל לגביהן. האמנם? שוחחנו עם לחיאני שהסכים לדבר לראשונה מאז נעצר והוא טוען: מבקר המדינה מחפש אותי כיוון שאני היחיד שמעז לדבר נגדו

"אני בטוח במשהו אחד" מצהיר ראש עיריית בת ים שלומי לחיאני. "בכל מה שקשור להתנהלות האישית שלי, בכל מה שקשור לכספים, הייתי מאה אחוז". במילים אלה פתח לחיאני את הראיון הראשון שקיים מאז שנעצר בתחילת השבוע בחשד לפרשת שחיתות בעייריה.

"אני מניח שעכשיו, היות שלא מדובר בחקירות סמויות אלא בראיות ועובדות, מהר מאוד יתברר מי צודק ומי לא", הצהיר לחיאני. את התנהלות החקירה שהתקיימה השבוע בתחנת המשטרה הוא מגדיר "על גבול הבושה". "למרות שהיו לי חוקרים נחמדים", ציין.

את הקשר בינו לבין בני משפחה אחרים שקשורים בפלילים הוא מסביר בניסיון לקשור בין דברים שאין בהם קשר. "צריך להבין שכל אחד יש לו את העולם שלו, את החיים שלו, את המשפחה שלו. אתה מדבר על אנשים מבוגרים בשנות הארבעים לחייהם. אני לא יודע מה בדיוק עושה כל אחד מהם עד הפרט האחרון".

על אחיו אבי לחיאני ירו לפני מספר חודשים, אך גם זה לא מדליק אצלו נורה אדומה. "בוודאי שזה מפחיד, אבל צריך להבין שכל אחד יש לו עולם נפרד משל עצמו. זה לא שאבי עובד בעירייה. לאבי יש בית קפה
ויש לו שם עניינים שלו. אין לו קשר לעירייה, אין לו קשר ליומיום שלי, היומיום שלי סובב סביב העירייה".

"אין לי שום דבר ממקורות עלומים"

את הטענות כלפיו על כך שהצליח למחוק חובות ענק שהיו לו באופן פלא הוא משיב שזה החלק שהוא הכי בטווח לגביו בחקירה. "אני לא רוצה להיכנס לפרטי החקירה, אני רק יכול להגיד דבר פשוט: אני לא סוחר נשק, אין לי כסף בחוץ לארץ, אין לי שום דבר ממקורות עלומים".

אז מה בכל זאת קרה כאן? כיצד קרה שחוקרי יחידת ההונאה עצרו את מי שמנהל את ענייני העיר בת ים? "אנחנו חיים במדינת ישראל שיש לה ריטואל מאוד ברור וידוע", מסביר לחיאני. הצלחתו הפנומנלית בתור ראש עיר גרמה לגורמי האופוזיציה לחפש אותו.

"משם זה מגיע שוב פעם למבקר המדינה, שמתחיל לחקור והדרך אל המשטרה נעשית במסלול למהיר מאוד", הסביר לחיאני. לדבריו מבקר המדינה רודף אותו מתוך מה שהוא מכנה "ארמון מיכה". "ארמון מיכה זו הפנטזיה של מיכה לינדנשטראוס", אמר לחיאני. "לבנות בית מבקר המדינה ב-800 מיליון שקל, שזו פנטזיה שהולכת ומתגשמת, ואף אחד לא מעז להגיד לו מילה".

"אני כל הזמן אומר את זה: למי יש לשכה בחיפה, לשכה בתל אביב ולשכה בירושלים?", תוהה לחיאני בקול רם. "אתה מכיר שר כזה? אתה מכיר ראש ממשלה כזה? למיכה יש. העוינות בינינו היא ברורה ומוגדרת, בזמן שהוא בתפקידו אני אחטוף ממנו כל עוד הוא יוכל. אבל הוא לא מפחיד אותי, בגלל שאני בן אדם שבא עם ידיים נקיות וכל מה שיש לי להגיד אני אומר".

אולמרט התקשר לתמוך

אחד הפוליטיקאים שהתקשרו לחזק את ידיו לאחר שנעצר הוא ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ששמו נקשר בעבר בפרשות שחיתות לכאורה. "הוא אמר לי שהכי חשוב שאני אשאר אני ושאני אגיד את כל מה שאני חושב, שלא אפחד מאף אחד ושהוא ועליזה אוהבים אותי - והכל בסדר.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה לא הזמינה את המצלמות לתעד את מעצרו של מר לחיאני, עם זאת אנו מיצרים על תוצאות המפגש. החקירה נמצאת בראשיתה, והיא תתנהל רק בחדר החקירות."

במשרד מבקר המדינה ציינו כי "טענות מר לחיאני על בזבזנות בעניין לשכות משרד מבקר המדינה הן חסרות כל בסיס ויש בהן ניסיון להסיח את הדעת מחקירות המשטרה בעניינו. שאר הטענות חסרות הבסיס אינן ראויות לתגובה נוספת."