מאיפה הגיעו המיליונים של לחיאני?

ראש עיריית בת-ים בילה לראשונה בחייו את הלילה בתא המעצר, לאחר שאחרי חצות הוארך מעצרו ביממה. הבוקר תימשך חקירתו במטה היחידה לפשעים כלכליים בלוד, כשהחוקרים ינסו לענות על השאלה המרכזית: כיצד הצטמקו חובותיו של לחיאני מ-35 מיליון שקלים ל-7 מיליון שקלים בתוך 6 שנים בלבד, עם משכורת של כ-40 אלף שקל בחודש

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה החליט לאחר חצות להאריך את מעצרו של ראש עיריית בת ים שלומי לחיאני ביום אחד. בכך הוא דחה את הערעור אותו הגיש לחיאני, וקבע כי ראש העיר יבלה את הלילה הראשון בחייו בתא המעצר. מעצרו של אחיו של לחיאני הוארך ב-5 ימים.

פרקליטו, עורך הדין אמנון זכרוני, טען כי אין הצדקה להשאיר את לחיאני במעצר ושיש לשחררו לאלתר. בית המשפט לא קיבל את טענות ההגנה והחליט להאריך את מעצרו של ראש העיר החשוד.

מאיפה הגיעו המיליונים של לחיאני?

חוקרי המשטרה ימשיכו הבוקר בחקירתו הנמרצת של לחיאני כדי לענות על השאלה המרכזית: מאין הגיעו המיליונים לחשבונו של ראש העיר? במשטרה חושדים שראש עיריית בת ים העניק היתרי בנייה לא חוקיים, פטור מארנונות ורשיונות לעסקים, ובתמורה בעלי עסקים העבירו לחשבונו, על פי החשד, סכומי כסף גדולים שנועדו לכסות על גירעונות שצבר לפני שהתמנה לתפקיד ראש העיר.

מדובר בסכומי עתק של מיליוני שקלים אותם היה חייב לחיאני לבנקים, חובות שנמחקו לאורך שנות שירותו כראש עיריית בת ים. על פי ההערכות ביחידה למניעת פשיעה כלכלית של המשטרה, טרם כניסתו של לחיאני לתפקיד ראש העירייה בשנת 2003 הוא היה חייב לבנק כ-35 מיליון שקלים, אותם צבר במהלך שנותיו כיזם נדל"ן, והוגדר "חדל פירעון" – אדם שאינו יכול להחזיר את חובו. עם היבחרו לראשות העיר הגיע לחיאני להסדר עם הבנק, לפיו חובו יקוצץ ל-18 מיליון שקלים בלבד. היום, 6 שנים אחרי, עומד חובו של לחיאני לבנק על 7 מיליון שקלים בלבד.

במשטרה חושדים כי הבנק קיצץ לפחות חלק מהחוב של לחיאני תמורת פתיחת חשבונות של העירייה באותו בנק – שיכניסו לבנק רווחים נאים. על מנת לכסות את יתר חובות הענק שלו, כך על פי החשד, כמה מעובדי העירייה הבכירים נטלו הלוואות של עשרות אלפי שקלים כל אחד, והעבירו את הכסף ללחיאני שהפקיד אותו במזומן. בחלק מהמקרים היתה זו אחותו של לחיאני שהפקידה את הכסף. כך למעשה "הלבין" ראש העירייה, על פי החשד, מאות אלפי שקלים. 

פשיטה על ביתו של ראש העירייה

בתום חקירה סמויה שנמשכה חודשים ארוכים ביאח"ה, בליווי אנשי פרקליטות מיסוי וכלכלה ת"א, פרקליטות המדינה ורשות המיסים, פשטו אתמול סביב השעה 04:00 עשרות חוקרים מהיחידה לפשעים כלכליים של המשטרה על ביתו של לחיאני, ובמקביל על בתיהם של שורה ארוכה של בעלי תפקידים בעיריית בת-ים. פרט ללחיאני שנעצר והועבר לחקירה במטה היחידה הכלכלית בלוד, חמישה בכירים נוספים בעירייה עוכבו לחקירה, אך נראה שרובם ייעצרו ויובאו בהמשך היום להארכת מעצר בבית המשפט.

החשדות כנגד לחיאני והבכירים כוללים עבירות שונות של שחיתות - בין היתר אי סדרים כספיים ועבירות שוחד שמיוחסות ללחיאני גם טרם מונה לראש העירייה. על פי החשד ביצע לחיאני במשך תקופה ארוכה עבירות מתחום טוהר המידות וכן עבירות מרמה.

בחקירה עלה החשד כי לחיאני השתמש בעירייה ובוועדה המקומית לתכנון ובנייה לצורך השגת רווח כספי לו ולבני משפחתו, אולם החקירה היא גם כנגד רבים מבכירי עיריית בת ים. החוקרים שהגיעו מצויידים בצווי חיפוש מחרימים מסמכים ואוספים ראיות במסגרת החקירה. נכון לשעה זו נאסרה כניסת עובדים לבניין העירייה.

שלומי לחיאני, בן 44, משמש כראש עיריית בת ים החל משנת 2003. בעבר נקשרה בשמו פרשת שחיתות בה הייתה מעורבת אשתו. דוח מבקר המדינה שעסק בנושא ציין כי אשתו של לחיאני, דורית, קיבלה בזמן שניהלה את מטה הבחירות של בעלה סכום של 430 אלף שקלים.