תיעוד: רגעי המעצר של שלומי לחיאני

עשרות שוטרים פשטו לפנות בוקר על בתיהם של שלומי לחיאני, ראש עיריית בת ים, משפחתו ובכירי העירייה. בתום חיפוש עצרו אותו, את בני משפחתו ושורה ארוכה של בכירים. במשטרה חושדים שלחיאני פעל מתוך העירייה כדי לכסות על חובות אישיים עוד לפני שהתמנה. צפו בתמונות מרגע המעצר

בית משפט השלום בראשון לציון האריך הערב את מעצרו של ראש עיריית בת-ים שלמה לחיאני ביממה. השופט ציין בדיון כי קיים חשד סביר לשיבוש הליכי חקירה ולכן הוא מאריך את המעצר. בתחילת הדיון ביקשו נציגי המשטרה להאריך את מעצרו של לחיאני בארבעה ימים. סניגורו עו"ד אמנון זכרוני ביקש לשחררו ממעצר בתנאים מגבילים.

השופט ציין כי החלטתו מאזנת בין עמדות הצדדים וכי האינטרס הציבורי יבוא לידי ביטוי בהענות חלקית לבקשת המשטרה. מהדיון עלה כי בין החשדות המיוחסים ללחיאני, גם גניבה בידי עובד ציבור לאחר ששילם דוח שקיבל על נהיגה במהירות מכספי העירייה. אחת מעבירות המרמה המיוחסות לו היא הסתרה של בעלותו על העיתון המקומי "גל גפן", שעולה על 5% המותרים בחוק לאיש ציבור. הסניגור אמר כי חלקו בעיתון הוא אחוז אחד בלבד.

לחיאני הובא עם חשודים נוספים להארכת מעצר בחשד לשורת עבירות של מרמה, הלבנת הון, עבירות על חוק התכנון והבנייה ועבירות של קבלת טובות הנאה. "אני יודע מה עשיתי ומה לא", אמר בבית המשפט כשהוא נראה מחוייך.

ראש עיריית בת-ים הגיע לבית משפט השלום בראשון לציון כאשר הוא מלווה בבלשי היחידה הארצית לפשיעה כלכלית. לחיאני רצה לענות על שאלות, אך המשטרה מנעה זאת ממנו. "אני יכול לעצור ולדבר", אמר לחיאני כשהשוטרים מאיצים בו להיכנס לאולם בית המשפט.

רגע לפני שנכנס לאולם הספיק לומר כי אין שחר לחשדות נגדו. "חכו לדיון, קצת סבלנות", אמר לחיאני שהפגין רוגע, "אני אופטימי כי אני יודע מה עשיתי ומה לא עשיתי". עו"ד אמנון זכרוני שמייצג אל לחיאני אמר כי לפני תחילת הדיון כי לחיאני אינו מושחת ומתפקד כראש עיר מצוין. המשטרה מבקשת להאריך את מעצרו של לחיאני בארבעה ימי מעצר.

פשיטה על ביתו של ראש העירייה

בתום חקירה סמויה שנמשכה חודשים ארוכים ביאח"ה, בליווי אנשי פרקליטות מיסוי וכלכלה ת"א, פרקליטות המדינה ורשות המיסים, פשטו סביב השעה 04:00 עשרות חוקרים מהיחידה לפשעים כלכליים של המשטרה על ביתו של לחיאני, ובמקביל על בתיהם של שורה ארוכה של בעלי תפקידים בעיריית בת-ים. פרט ללחיאני שנעצר והועבר לחקירה במטה היחידה הכלכלית בלוד, חמישה בכירים נוספים בעירייה עוכבו לחקירה, אך נראה שרובם ייעצרו ויובאו בהמשך היום להארכת מעצר בבית המשפט.

החשדות כנגד לחיאני והבכירים כוללים עבירות שונות של שחיתות - בין היתר אי סדרים כספיים ועבירות שוחד שמיוחסות ללחיאני גם טרם מונה לראש העירייה. על פי החשד ביצע לחיאני במשך תקופה ארוכה עבירות מתחום טוהר המידות וכן עבירות מרמה.

בחקירה עלה החשד כי לחיאני השתמש בעירייה ובוועדה המקומית לתכנון ובנייה לצורך השגת רווח כספי לו ולבני משפחתו, אולם החקירה היא גם כנגד רבים מבכירי עיריית בת ים. החוקרים שהגיעו מצויידים בצווי חיפוש מחרימים מסמכים ואוספים ראיות במסגרת החקירה. נכון לשעה זו נאסרה כניסת עובדים לבניין העירייה.

שלומי לחיאני, בן 44, משמש כראש עיריית בת ים החל משנת 2003. בעבר נקשרה בשמו פרשת שחיתות בה הייתה מעורבת אשתו. דוח מבקר המדינה שעסק בנושא ציין כי אשתו של לחיאני, דורית, קיבלה בזמן שניהלה את מטה הבחירות של בעלה סכום של 430 אלף שקלים.