עבריין מסוכן מספר: כך נמלטתי מהמחלקה הפסיכיאטרית הסגורה

חולה נפש שירה ופצע בעבר שוטר נמלט מבית חולים פסיכיאטרי. החולה, שנחשב לעבריין מסוכן ובית המשפט החליט שהוא לא כשיר לעמוד לדין, פגש את כתבינו בצפון וסיפר להם כמה קל לברוח ממוסד סגור

בחמשת החודשים האחרונים היה ס' מאושפז במחלקה הסגורה בבית חולים פסיכיאטרי,  בהוראת בית המשפט. שלשום הוא החליט שהמסגרת לא ממש מתאימה לו, ועזב ללא קושי רב. בתשובה לשאלה 'איך ברחת?' אומר ס': "היה שם פתוח, עשו שם שיפוצים - אז יצאתי".

ס' שמוגדר כעבריין מסוכן טייל חופשי במשך יומיים. בבית החולים מזרע שבעכו גילו את ההיעדרות באיחור רב, וגם אז לא התקשרו למוקד 100 - אלא הסתפקו בפקס. "אנחנו מבחינתנו קיבלנו את ההודעה אתמול", סיפר מפקד משטרת מעונה רפ"ק יורם אזולאי. "אבל מסתבר שהוא ברח לפני יומיים".

"שמו אותי שם בשביל מה? אני בריא", אומר ס'. "אני לא חושב שאני חולה נפש. יריתי בשוטר מתוך הגנה עצמית".

רגל מעל הגדר, קפיצה קטנה - ואנחנו בחוץ

וזו הסיבה שבמשטרה חששו לשלום הציבור: בחודש יוני ירה ס' וניסה להרוג שוטר שעצר אותו לבדיקה בעיר מעלות. "אין ספק שאדם שמבצע ירי לעבר שוטר, ופוצע שוטר, והוכרז כבלתי כשיר לעמוד לדין, מבחינתנו הוא אדם בלתי צפוי והוא מהווה סכנה לציבור", הוסיף רפ"ק אזולאי.

אחר שס' נלכד, קבע בית המשפט שאינו כשיר לעמוד לדין, והוא הועבר לבית חולים פסיכיאטרי למחלקה הסגורה - עד שנמאס לו. "תכננתי לברוח גם לחוץ לארץ, זה גם אופציה, אולי ארצות הברית", הוא אומר.

אז בכניסה לבית החולים מזרע יש שער ויש מאבטח, אבל מאחור, סמוך לחוף הים - הכול פרוץ. דילוג קצר, וצוות חדשות 2 בפנים, מטיילים בין המאושפזים, בין המחלקות. וגם אחרי דקות ארוכות איש לא מתעניין באורחים החדשים. וזו אולי הדוגמה הטובה ביותר לקלות שבה אפשר להיכנס, וגם לצאת מתוך מוסד פסיכיאטרי, ומתוך מחלקה סגורה.

כך בדיוק עשה את זה ס' רק לפני יומיים: רגל מעל הגדר, קפיצה קטנה. וזהו, בדרך החוצה.