המותקף מרמלה מדבר: "מבין את המסתכלים מהצד"

תושב רמלה שהותקף בשבוע שעבר באכזריות בגן הציבורי משחזר הבוקר את רגעי האימה שעברו עליו. בעקבות הדימיון הרב למקרה של אריק קרפ ז"ל שנרצח לעיני אשתו ובתו לפני כ-3 חודשים, הוא מציע לאנשים שנמצאים במצב כזה לא לענות לתוקפים: "הם מבינים רק אלימות, אם זה היה קורה בסמטה חשוכה - הייתי גומר אחרת". האזינו לראיון

"אני חושש לחיי, למזלי התקיפה אירעה במקום ציבורי והשוטרים הגיעו מהר" - כך אומר הבוקר משה, הצעיר מרמלה שהותקף בשעה שעבר עם חברתו בגן ציבורי לפני כשבוע על ידי חבורת צעירים. "הם תקפו אותי בבעיטות, באגרופים ובדקירות - אני מבין את אלה שהסתכלו מהצד ולא עזרו".

"זה התחיל בצורה די מיידית, חברה שלי ניסתה להוציא אותי מכל המהומה הזאת ולבקש עזרה אבל זה לא עזר", סיפר הצעיר בראיון לגלי צה"ל, אך הוסיף כי הוא מבין את חוסר הסיוע מצד האנשים שעמדו מהצד. "אני יכול להבין אותם, גם אני לא הייתי נחלץ לעזרה, אני נפלתי קורבן".

למרות החוויה המפחידה שעבר, הצעיר מודה על מזלו הטוב הודות לסיוע המשטרתי שהגיע במהירות. "המשטרה פעלה בצורה מאוד טובה, והתייחסה למקרה ברצינות", הוא סיפר והוסיף: "לא הייתה התלבטות אם לפנות למשטרה".

"אם זה היה קורה בסמטה חשוכה - הייתי גומר אחרת"

בעקבות המקרה של אריק קרפ ז"ל, שהותקף לפני כשלושה חודשים בשעה שטייל עם אשתו ובתו בחוף תל ברוך בתל אביב, מבין הצעיר שהיה לו מזל רב. "אני לא הראשון שמותקף, למזלי זה קרה בשטח ציבורי והיו שם עוד אנשים".

"אני מאמין שאם זה היה קורה בסמטה חשוכה - הייתי גומר בצורה אחרת", אמר הצעיר והוסיף עצות לאנשים הבאים שיהיו במצב הזה. "הלקח הוא לא לענות ולא לנסות להגיע איתם לאיזשהי תקשורת - כי הם יודעים רק אלימות".

"אנשים חוששים להגיע לעיר שלנו רק בגלל אותו מיעוט שגורם למקרי האלימות האלה", ציין הצעיר שהותקף. לדבריו, הוא עדיין לא מרגיש בטוח להסתובב בעיר. "אני חושש לחיי, מאז כשאני יוצא להתאמן, אני משתדל לא ללכת למקומות מבודדים".

מצלמות האבטחה תיעדו הכל

המקרה הקשה אירע בשבוע שעבר, כשצעיר מרמלה בשנות ה-20 לחייו הותקף על ידי חבורת צעירים תושבי שכונת ג'ואריש בגן ציבורי עיר וספג מכות קשות בכל חלקי גופו. הודות לקיומן של מצלמות אבטחה בגן, הגיעו למקום כוחות משטרה בתוך זמן קצר והצליחו לעצור מספר חשודים במעשה.

קרוב לשעה 20:00 בערב, חבורת צעירים שככל הנראה היו בגילופין החלו להקניט זוג צעירים שישב בגן ציבורי ברחוב קרן היסוד בעיר. החבורה, שמנתה כתשעה צעירים, העירה הערות גנאי לצעירה והקניטו את בן זוגה. בתגובה, ביקש זה מהחבורה מספר פעמים להפסיק את היערותיהם.

מרדף רגלי הביא למעצר

בשלב מסויים, החלה החבורה לתקוף במכות נמרצות את הצעיר, לא מותירה לו כל סיכוי להתגונן. העוברים והשבים בגן באותה העת כלל לא ניסו להפסיק את ההתנפלות הקשה על הצעיר, שבשלב מסויים אף נשכב על הקרקע - ממשיך לספוג את המכות בכל חלקי גופו.

לאחר מספר דקות הפסיקה החבורה להכות את הצעיר, אך הודות למצלמות האבטחה שהוצבו בגן, נשלחו תוך זמן קצר כוחות משטרה לאזור. לאחר מרדף רגלי שנערך בעקבות החשודים בתקיפה, הצליחו השוטרים לעצור שמונה מהם. בשבוע שעבר הוגשו כתבי אישום נגד שניים מהם, ומחר צפויים להיות מוגשים יתר כתבי האישום.

המשטרה מנסה להוציא את הציבור מהאדישות

בצירוף מקרים מצמרר, השיקה אתמול המשטרה את קמפיין "הרימו טלפון, לא את הידיים", שמטרתו לדרבן אזרחים להתקשר ולדווח למשטרה אם הם נתקלים באירועים פליליים מכל סוג שהוא.
 
"התלבטנו ארוכות מתי להעלות את הסרטון לאינטרנט", אמר נצ"מ אילן מור, קצין אג"מ במחוז תל אביב והוסיף: "הוא מוכן כבר מספר שבועות, אך העלינו אותו אתמול. היום, לצערינו, קיבלנו המחשה לכמה שזה חשוב".

בשנת 2008 התקשרו למוקד 100 יותר משלושה מיליון אזרחים, אך במשטרה עדיין מרגישים כי יש צורך בשיפור מודעות האזרח לדיווח הטלפוני. פעמים רבות אזרח הנתקל בקטטה, לדוגמה, מעדיף להתקשר למד"א שדואגים לטפל בפצוע, אך לא למשטרה.

נצ"מ מור מבקש להדגיש כי הדיווח הטלפוני יכול להתבצע גם באופן אנונימי ואין חובת מסירת פרטים:
"באירועים פליליים המתרחשים בחוץ כמעט תמיד יש עוברי אורח שמודעים למה שמתרחש סביבם - אנחנו רוצים את הטלפון של האדם הנמצא בזירה".

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק