מי השחית את קברו של הצדיק בצפון?

אירוע חמור של וונדליזם בצפון: אלמונים שרפו והשחיתו את מתחם קברו של הצדיק רבי שמעון בן גמליאל סמוך ליישוב כפר כנא - ונעלמו. האלמונים עקרו את מנעול שער הכניסה למתחם הקבר, הרסו וניפצו מכל הבא ליד, והשחיתו את הקבר עצמו ואת המדרגות המובילות אליו. במשטרה בודקים מספר כיווני חקירה

תעלומה בצפון: משטרת נצרת חוקרת את נסיבות הוונדליזם במתחם קברו של הצדיק רבי שמעון בן גמליאל, בשעות הצהריים. הקבר ממוקם במטע זיתים סמוך לאחת השכונות ביישוב כפר כנא.

בשעות הצהריים הוזעקו כוחות משטרה וכיבוי אש למתחם הקבר, לאחר שהתקבלה תלונה על שריפה המכלה את המקום. על פי החשד, אלמונים עקרו את מנעול שער הכניסה למתחם הקבר, הרסו וניפצו מכל הבא ליד, והשחיתו את הקבר עצמו ואת המדרגות המובילים אליו. המשחיתים השליכו חלקי עצים לתוך המתחם, באמצעותם ככל הנראה הציתו אותו, וחלונות המבנה נופצו.

במשטרה מפעילים מאמצים מודיעיניים על מנת להבין את הרקע לאירוע, ובשלב זה עובדים במקביל על מספר כיווני חקירה.

רבי שמעון בן גמליאל היה אחרון ה"נשיאים" בתקופת בית המקדש השני, ובתקופת נשיאותו התרחש המרד הגדול נגד הרומאים. המסורת מספרת כי היה הוא מן הבודדים להם הובטח להגיע לגן עדן עוד בחייו.

לפני חודש: השחתת הגן הלאומי בעבדת 

רק לפני כחודש, במהלך החגים, הושחת בצורה פראית הגן הלאומי בעבדת. הפסלים באתר נופצו, וצבע רוסס על המיצגים. מכיוון שרוב המייצגים באתר נמצאים תחת כיפת השמיים, לא הייתה מצלמת אבטחה שיכלה לתעד את הפרעות שנעשו במקום במהלך הלילה.

כעבור כשבוע נעצרו חסן ראמל ואחמד אלראמק, בני 40 ו-57, תושבי הפזורה הבדואית משבט אלעזזמה, בחשד לביצוע המעשה הוונדליסטי באתר. לפני כמה שבועות הוגש נגדם כתב אישום חמור, לפיו ביקשו השניים לנקום על הריסת מבנה לא חוקי השייך לאחיו של אחד הנאשמים.

הגן בעבדת הוא אתר מורשת בינלאומי של אונסק"ו, שמושך אליו תיירים רבים מהעולם כולו. לדברי אנשי רשות הטבע והגנים, הנזק שנגרם למקום הוא קשה מאוד וכמעט בלתי הפיך.