כך המשטרה לא מונעת רצח

אזרח שומר חוק מטייבה הסתבך עם עבריינים, שאיימו עליו ברצח והורו לו להתייצב לפגישה עימם. הוא הגיע למקום בליווי שוטרים, אבל אלו חשפו את עצמם וגרמו לעבריינים להימלט. כאשר הגיע האזרח להגיש תלונה במשטרה, השוטרים שלחו אותו לביתו בשל "עומס בתחנה". בהמשך אותו יום העבריינים ירו בו 5 פעמים והפכו אותו לנכה

לפני קצת יותר מחודש אמר השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ כי "עלינו לעשות כל שביכולתנו למנוע מקרי רצח, אך תפקידה העיקרי של המשטרה הוא לחשוף את מבצעיהם". האמירה הזו של השר הממונה על המשטרה עוררה לא מעט ביקורת, אבל לפחות במקרה אחד החליטו כמה שוטרים מטייבה לאמץ את האמירה הזו, במיוחד כאשר הם עושים פשוט הכל - כדי לא למנוע רצח.

מוראד נסיראת, תושב טייבה, הוא אזרח ישראלי מן היישוב ללא עבר פלילי. אחיו הבוגר הוא רופא שיניים בעל קליניקה בהרצליה ואחותו היא מרצה לסיעוד. בשנים האחרונות מעסיק מוראד אסירים לשעבר במסגרת החברה שבבעלותו, פעילות שהדביקה לו ביישוב את הכינוי "המשקם".

ולמרות כל זאת, כאשר הגיע האיש לתחנת המשטרה כדי להתלונן על כך שמאיימים על חייו, היחס שקיבל היה במקרה הטוב מעליב, ובמקרה הגרוע - גרם לסיכון ממשי לחייו.

השוטרים חשפו את עצמם בפני העבריינים

הסיפור המוזר הזה החל בעקבות סכסוך של מוראד עם בני משפחתה של אשתו. גיסיו, המוכרים למשטרה, הודיעו לו קבל עם ועדה שעליו להתייצב בערב ראש השנה בכניסה ליישוב בשעה 16:30, ושם ירצחו אותו.

מוראד שחשש לחייו לא היסס ופנה למשטרה. השוטרים שאיתם דיבר הורו לו להתייצב בשעה הייעודה והבטיחו שילוו אותו מרחוק וישמרו עליו בשעה שייפגש עם האנשים שאיימו על חייו. אלא שרגע לפני העימוות, כאשר פגש את השוטרים, הוא הופתע לגלות שהרכב בו הגיעו הוא ניידת רגילה "כחולה", ולא ניידת סמויה כדי למנוע את זיהויים של השוטרים.

השוטר שהיה אמור לסייע למוראד הבטיח לו כי "זה בסדר", ואמר לו שהוא ייסע 50 מטר מאחוריו. לא קשה לשער מה אירוע בסוף: העבריינים שהגיעו כדי להתנקש בחייו של מוראד נמלטו מהמשטרה. כמה  דקות לאחר שהעבריינים נמלטו צילצל הטלפון הסלולרי של מוראד, והאדם מצידו השני של הקו אמר לו: "אתה עוד תראה מה זה שבאת עם משטרה".

"אין מי שיגבה ממך עדות, תבוא מחר"

באותו רגע הבין מוראד שהסתבך קשות, והלך לתחנת המשטרה על מנת להגיש תלונה רשמית. אבל התחנה היתה עמוסה באותו היום והוא נאלץ להמתין כדי למסור את עדותו. לאחק שעות ארוכות של המתנה בתחנה, נודע לו כי גם הפעם פנייתו לא תתקבל כראוי. "אין מי שייגבה ממך עדות", אמר לו אחד השוטרים, "יש עומס בתחנה, סע הביתה ותחזור מחר".

האזרח ההמום עזב את תחנת המשטרה ותיכנן לחזור כבר ביום שלמחרת, אבל זה היה כבר מאוחר מדי. כאשר עצר בתחנת דלק כדי לקנות כוס קפה, זיהה לפתע את אחד העבריינים שאיימו עליו. העבריין לא חשב פעמיים, שלף את הנשק וירה חמש פעמים במוראד. הקליע הראשון פילח את רגליו של מורד ופצע אותו באורח בינוני. שאר הקליעים, למרבה המזל, פגעו בכיסא עליו ישב.

"רק אחרי שירו לי ברגליים המשטרה נזכרה לבוא"

מוראד הועבר לאישפוז בבית החולים "מאיר" בכפר סבא, במחלקה האורטופדית. במהלך השבוע שעבר נכנס לניתוח לשיקום עצב ברגלו, אבל לא ברור אם הוא יוכל ללכת בעתיד. הרופאים אומרים כי מצפה לו תקופת שיקום ארוכה ומכאיבה שרק בסופה יתבהר מצבו.

"רק אחרי שירו לי ברגליים המשטרה נזכרה לבוא", סיפר מוראד בתסכול לחדשות 2 באינטרנט. "באתי להתלונן, אמרו לי לבוא מחר, אבל זה היה מאוחר מדי, למחרת חטפתי את היריות", הוסיף.

מוראד מספר כי חייו השתנו ללא היכר מאז האירוע. "אני חולם בלילה על האקדח שהיה לי מול העיניים, מתעורר מזיע ולא מצליח לחזור לישון עד אמצע הלילה", הוא מספר.

"זה נגמר בדרך נס ולא במוות"

פרקליטתו של מוראד, עו"ד ליאה פלוס, הגישה תלונה במח"ש כנגד התנהלותם של שוטרי תחנת טייבה, התנהלות שגבלה לדבריה בסיכון חיי אדם. "המקרה הזה הוא מסוג המקרים היותר מצערים המשקפים את הפנייה של האזרח לסיוע מהמשטרה - אך שהפנייה הזו עולה בתוהו", אמרה עו"ד פלוס.

"מדובר באיום מוחשי וממשי, שלא כמו פריצה לבית או גניבת רכב, ובמקרה הזה הודיע הלקוח שלי מבעוד מועד למשטרה את הפרטים המדויקים כדי למנוע פגיעה ממשית בגופו, אך זה לא עזר. לשמחתי", סיכמה עורכת הדין, "זה נגמר בדרך נס ולא במוות".

גם מוראד שמח שהפרשה הזו נגמרה כפי שנגמרה. הוא מנסה להיות אופטימי ובעיקר סבלני לקראת שיקומו הארוך. "אני אדם חזק, לא הפסקתי לעבוד כבר 25 שנה", הוא אומר, "אני יכול לנהל את העסק גם מהמיטה".

משטרת טייבה קטפה בעבר לא מעט שבחים על מיגור הפשיעה בעיר מוכת האלימות שבמשולש. אלא שהמקרה המתסכל והמסוכן של מוראד בהחלט מדליק "נורה אדומה" על תפקוד המשטרה בעיר, שמן ראוי שתיבחן לעומק.

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק