חדש בנתב"ג: כלבים שנובחים בירוק

לכסף, מתברר, יש ריח. בנמל התעופה בן גוריון קיימת יחידת כלבנים שמטורתה לזהות מזומן, זאת במסגרת המאבק על איסור הלבנת הון בישראל. כתב חדשות 2 פגש תשעה כלבים יוצאי דופן שיודעים להבחין בין דולרים ובין שקלים, ואיתרו עד כה יותר משבעה מיליון שקל

הנה ההוכחה הניצחת שלכסף יש ריח: חבורת כלבים מאושרים מתחילים את המשחק היומי שלהם: "חפש את המטמון".

תומר מצא, מנהל יחידת הכלבנים ברשות המיסים מסביר את כללי המשחק: "במזוודות יש כספים גרוסים. יש פה כמות של 870 גרם. זה שווה ערך ל-30 אלף דולר. נחביא את זה לכלב על מנת שנראה איך הוא מסמן. איך הוא עובד".

סיבוב בוקר קצר, והכלבים של היחידה למלחמה בסמים והלבנת הון של רשות המיסים מתחילים במשחק. "בשבילו זה פאן", מסביר מצאה. "זה משחק. הוא יוצא לעבודה ונהנה מזה. כל יום הוא מתחיל את הסריקה שלו. ברגע שהוא מסמן הוא פשוט יושב, שוכב ומודיע לנו בעצם 'מצאתי'. הפרס שהוא מקבל זה המגבת". הכלב מוצא את הסטפה כמעט בלי מאמץ.

"הכלבים לומדים להריח את הכספים"

אבל מגרש המשחקים האמיתי של הכלבים הוא נמל התעופה בן גוריון. במסופי חברות הבלדרות הם מרחרחים את מאות החבילות שנוחתות כאן מדי שעה. גם חבילה שהוסלקה עבורנו נמצאה בתוך שניות. "יופי כל הכבוד", מקבלים הכלבים זריקת מוטיבציה.

באולם הנוסעים הנכנסים הם מתמקדים במזוודות ובבעליהם, וכשהכלב מתיישב ליד אחד הנוסעים זה הסימן. "הכלבים לומדים את הריח הזה". מסביר חגי מזרחי, ראש המטה לאיסור הלבנת הון. "הם לומדים לזהות אותו. הם לומדים לאתר אותו, הם לומדים את הכמות שהם צריכים לאתר וכתוצאה מכך יש תפיסות של כספים".

הכלבים יוצאי הדופן אומנו בארה"ב והובאו לישראל לפני כשנתיים בחשאי במסגרת המלחמה בהברחת הסמים והלבנת ההון. בשנת 2008 נתפסו 42 בלדרים, וב-2009 נתפסו 20 בלדרים נוספים. לרוב מדובר במהמרי הקזינו ובחיילים של ארגוני פשיעה שמבקשים להלבין כסף מפוקפק.

לכלבים האלו יש חוש ריח מדהים, אבל אסור לשכוח: גם לעבריינים יש חוש ריח לא פחות טוב...