כך משדלת המשטרה את הבן נגד אביו

המשטרה רצתה להשיג עוד עדות אחת על מנת להפליל עבריין, אלא שכדי להשיג את העדות - הם לא בחלו בשום צעד. הקלטות שמתפרסמות כאן לראשונה חושפות את הלחץ שהופעל בחקירה על הבן הקטין על מנת שיפליל את אביו. "אל תשחק לי אותה טמבל", אומר אחד החוקרים ומוסיף: "אתה לא מבין שאתה מתנהג כמו עבריין?". צפו בתיעוד המיוחד

יותר משנתיים אנו מבקשים להראות לכם את התמונות האלה. רק בשבוע שעבר, לאחר מאבק משפטי ממושך ועיקש, אישר בית המשפט המחוזי בת"א את שידור התיעוד הזה, משום שהוא חשב שיש חשיבות רבה בהצגתו לראווה לעיני הציבור הרחב.

מדובר באחת מפרשות הפשע החמורות שהיו כאן, במהלכה נרצח עבריין אחד ועבריין אחר נפצע בידי ארגון פשיעה. המשטרה גייסה עד מדינה בפרשה, הפרקליטות שילמה לו סכום כסף נכבד, אבל לחוקרים הייתה חסרה עדות אחת. עדות שתחזק את דבריו של עד המדינה.

לכן הם זימנו קטין, נער בן 16 ללא עבר פלילי, וביקשו ממנו שיעיד נגד אביו. החוקרים הציגו לפני הקטין מצג ובו הוא עצמו חשוד בעבירות קשות. "אתה עוד לא בן 18 אפילו", נראה החוקר אומר לנער. "אתה 'כולה' ילד". "אתה מתנהג כמו עבריין, אני אגיד לך את האמת", מוסיף החוקר השני.

"אתה לא מבין שאתה מתנהג כמו עבריין או שאתה מבין שאתה מתנהג כמו עבריין? תקשיב, תסתכל עליי, אתה לא עצור, אתה לא חשוד ואתה מתנהג כמו עצור וכמו חשוד. ואנחנו לא רוצים לעצור אותך ולא רוצים לחקור אותך 'בחשד'. אתה יודע מה זה 'חשד'?", מוסיף החוקר בתקיפות.

"כל שעה נוספת, זו שעה נוספת לאחותך ואמא שלך"

כדי לתת לדברים תוקף, עשו החוקרים לעד הקטין 'תרגילי חקירה'. כך הוכנס במהלך החקירה שוטר שצילם את הקטין, כאילו הוא עצמו חשוד. "תעמוד", אומרים לו השוטרים. "אוהבים אותך", מוסיף אחד מהם. "מי?", הוא שואל. "אנחנו".

"פה אני רוצה שאתה תיזכר", צועק עליו בשלב החקירה הבא השוטר בחדר. "הבנת אותי?! פה אני רוצה שתיזכר ואל תשחק לי אותה טמבל. למה אם אני אומר לך היה אז זה היה. הבנת? הבנת או לא הבנת?". "הבנתי", עונה הנער.

הקטין פרץ לא פעם בבכי וסירב להעיד. החוקרים הזכירו לו שוב ושוב כי גם אמו ואחותו מעוכבות לחקירה בגללו. "הזמן שלך פה על חשבון אתה יודע מי", אומר החוקר. "מי?", "אמא. כל שעה נוספת, זו שעה נוספת לאחותך ועוד שעה נוספת לאמא שלך".

בשל שורה של בעיות משפטיות, נחתמה בסיום הפרשה הזאת עסקת טיעון מקלה. "צורת החקירה של המשטרה פשוט גורמת לתיקים להיראות בצורה כזאת", אמר עו"ד משה שרמן, שמייצג את אביו של הנער. "בנסיבות הקיימות אני מקווה שהמשטרה למדה את הלקח ויותר לא תחקור בצורה שכזו כי זו פשוט שערורייה".

לא בפעם הראשונה

רק לפני חודשיים התיר בית המשפט העליון, גם אז לאחר פניית חדשות 2, כמה חשוב לשדר תמונות כאלה. אז פרסמנו את חקירת הרצח, בה חקרה השוטרת ענת קצב את רון תורג'מן, שנחשד בביצוע רצח.

"אני אומרת לך שאני בעיתון אכתוב שאתה מבסוט ואני אזיין לך את התחת", צועקת קצב על הנחקר. שאתה מבסוט שמישהו, אתה תראה! מבסוט שמישהו מת, ואני אשלח לכתובת של ההורים שלך את כל העיתונאים".

עורכי הדין משה שרמן ודוד יפתח דרשו מהפרקליטות לפתוח בחקירה פלילית נגד השוטרים האלה. בפרקליטות, כמו במקרה של חקירתו של רון תורג'מן, לא חשבו שיש כאן חשד לעבירה פלילית של השוטרים.

תגובת המחלקה לחקירות שוטרים: "מהתלונה שהוגשה לא עלה חשד לביצוען של עבירות פליליות, המצויות בתחום סמכותה של מח"ש. עם זאת, מאחר שמדובר בתלונה שעניינה כאמור התנהגות השוטרים, התבטאויותיהם ואופן ניהול חקירה, הועברה התלונה לטיפול היחידה לתלונות הציבור במשטרת ישראל".