האם היורה בת"א תועד נמלט?

מצלמת האבטחה של אחד מבתי העסק סמוך למועדון ההומו-לסבי בו התרחש הטבח קלטה אדם לבוש שחור רץ מהמקום. המשטרה חוקרת. השיחות הראשונות למד"א הוקלטו ומעידות על הבהלה בשטח

מיהו אותו אדם לבוש שחורים שתועד עוזב רץ סמוך למועדון הנוער בתל אביבי שניות לאחר הטבח במקום? ייתכן מאוד שמדובר במפגע שריסס ביריות את בני הנוער במועדון, מה שהביא לרציחתם של שניים מהם ולפציעתם של 10 נוספים.

כחלק מחקירת הפיגוע, אספה המשטרה את מצלמות האבטחה מבתי העסק סביב למועדון ההומו-לסבי במרכז תל אביב. המרחק ואיכות הצילום מקשים ללמוד יותר מדי על זהותו של היורה, אם אכן מדובר בו. המשטרה עדיין חוקרת ומנסה להבין כיצד נכנס אדם חמוש לתוך הבניין, ירד לקומת המרתף, ירה לכל עבר ואחר כך יצא בלי שאף אחד הצליח להבחין בו.

הקלטות השיחות הראשונות למוקד מד"א מעידות על הרגעים הראשונים של הזוועה. "הנה זה פה בכניסה", אמר עד ראייה הנרגש למוקדנית מד"א. "בנחמני 28 בתל אביב, היו כרגע יריות במועדון נוער. יש נוער פגוע, אנחנו ברחנו משם. היה מישהו שנכנס וירה".

"התקשרתי לחבר שלי והוא נשמע בסדר", המשיך המטלפן המבוהל. "הוא אומר שהוא פגוע ושיש עוד פגועים". המטלפן מונה את הפצועים שהוא רואה מול עיניו: "לא יותר מדי אנשים... גג 10... אבל... רגע אני נכנס להסתכל. אני רואה אחת... שתיים... הוא הלך מי עוד נפצע? שלושה אנשים".

לבני: "שנאה הייתה כאן, כי אהבה לא הורגת"

אמש התכנסו סמוך למקום בו התרחש הטבח כאלף בני אדם, חברי הקהילה הגאה מחוזקים על ידי אזרחים רבים, כדי לזכור את חבריהם. אמנם עוד לא ברור מי ביצע את הפיגוע ומאיזה מניע, אבל למפגינים הייתה ברורה הסיבה: השנאה לקהילה הגאה.

"רצח ילדים - לא רצון של אלוהים", צעקו המפגינים לצד קריאות כמו "לא נשכח ולא נסלח - נאבק ולא נברח", "לא נחזור לארון, אין דמוקרטיה בלי שוויון" ו"הומופובים מסיתים - על ידכם דם ילדים".

"באתי היום להזדהות לא רק עם הפצועים", הצהירה ח"כ יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, בכירת הפוליטיקאים שהגיעה לאירוע. "באתי היום להזדהות לא רק עם משפחות המתים, באתי להזדהות איתכם החיים. זה נכון שאנחנו לא יודעים את המניעים וזהות הרוצח, אבל שנאה הייתה כאן - כי אהבה לא הורגת".

לבני קיוותה שהאירוע, לצד האבל הנוראי, יהיה גם "נקודת מפנה" בחברה הישראלית. "פשע השנאה הזה צריך להיות נקודת מפנה ולתת כוח לילד לבוא להורים ולומר: 'אמא ואבא אני הומו או אני לסבית'", אמרה יו"ר האופוזיציה. "היום הזה צריך לתת כוח לכל הורה לקבל את הילד שלו כפי שהוא, ולאהוב אותו כפי שהוא".

ההרוגים: ניר כץ וליז טרבושי

שני ההרוגים בתקרית הירי הקשה הם ניר כץ, בן 26, תושב גבעתיים וליז טרבושי, בת 17 מחולון. כץ היה מדריך בארגון הנוער הגאה וטרבושי אחת החניכות שהגיע אמש למפגש ברחוב נחמני בעיר. שניהם הובאו הערב למנוחות.

מלבד ההרוגים, נפצעו בתקרית עוד 10 צעירים. שניים מהם עדיין מאושפזים בבתי החולים איכילוב ו-וולפסון בתל אביב במצב קשה מאוד וארבעה במצב קשה. ארבעה פצועים נוספים מאושפזים במצב קל עד בינוני.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

ירי בלב ת"א - סיקור מיוחד:

עדי ראייה: זה נראה כמו טבח 

זעם בקהילה ההומו-לסבית: טבח של שנאה

הווידאופדיה: מצעד הגאווה