ליזה גולדרינג בהלוויה: "ילדה אהובה שלי, תשמרי על כולם"

אמה של נועה בת ה-3, ליזה גולדרינג, נפרדה אמש בדמעות מבתה בטקס הלוויה. "אני תמיד איתך, ועכשיו את בשמיים אצל אבא של כולנו", ספדה האם בבכי. האב החשוד ברצח הודה בחקירה: "אני אוהב את נועה, נכנס בי שד". סיון רהב-מאיר עם התמונות העצובות מהלוויה

 "ה' נתן לי אותך במתנה שלוש שנים. ה' נתן, ה' לקח, יהי שם ה' מבורך" - כך נפרדה אמש ליזה גולדרינג מבתה נועה שנרצחה, על פי הודאתו, על ידי אביה אסף.

האב החשוד ברצח אמנם לא היה נוכח פיזית בהלוויה, אך רוחו בהחלט היתה שם מבחינתה של האם. "השם ייקום דמך", הוסיפה ליזה. "מתוקה שלי אני אוהבת אותך ואני תמיד איתך ועכשיו את אצל האבא האמיתי שלך: מלך מלכי המלכים שומר עלייך בכבודו ובעצמו. ילדה אהובה שלי. תשמרי על כולם".

"ראוי לספר שנועה היא צדיקה", סיפרה האם בדמעות על בתה. "בפעוטון היו תינוקות כל כך קטנים בני שלושה חודשים. היא ישבה איתם, כל יום אכלה איתה, כמה היא הייתה אהובה".

כשברקע לפרשה הטרגית הזו גם התקרבותה של האם לדת, אולי הסיבה המרכזית להתדרדרות ביחסים בין בני הזוג, דאגה ליזה לספר עד כמה אהבה הילדה הקטנה את אורח חייה הדתי. "כמה היא אהבה להגיד 'אמן' אחרי הברכות", סיפרה ליזה. "אמרה לי 'אמא לא עשית לי נטילה', כמה היא אהבה את זה".

האב: "אני מצטער, נכנס בי שד"

ובעוד האם מתאבלת עם חבריה ומשפחתה, האב אסף, שהודה ברצח, תוחקר שוב במשטרה. "אני מצטער על מה שעשיתי", סיפר האב לחוקרים. "אני אוהב את נועה, נכנס בי שד, כנראה שהשפעת התרופות שלקחתי. ראיתי בה שד, מישהי רעה, שוב אני מצטער".

אסף גולדרינג יישאר במעצר עוד 10 ימים - כך קבע בצהריים בית משפט השלום ברמלה. השופט הורה שגולדרינג יעבור בדיקה פסיכיאטרית על ידי הפסיכיאטר המחוזי.

פרקליטו של האב, עו"ד גדי זילברשלג, כעס במהלך הדיון ואמר כי מפקד מחוז מרכז של המשטרה ניסים מור אמר יותר בראיונות בתקשורת מאשר נציג המשטרה בדיון. ואילו נציג המשטרה טען בדיון כי ישנה סכנת הימלטות מהדין של האב.

נציג המשטרה גם פסל חשד לבעיה נפשית של גולדרינג, אך טען כי הוא תקף מספר שוטרים במהלך ניסיון ההתאבדות השני שלו. אבל פרקליטו של האב לא קיבל זאת. "מדובר במעשה של טירוף", אמר עו"ד זילברשלג. "כאשר יש פער כה גדול בין אופי האדם למעשיו, זה דורש בחינה נפשית". עורך הדין ביקש לערוך בדיקה פסיכיאטרית לאב. גולדרינג כבר עבר הלילה בדיקה פסיכיאטרית קצרה, שקבעה כי הוא כשיר לעמוד במעצר.

הסבתא: "צריך לשים אותו בכיסא חשמלי"

בשנה האחרונה, לאחר פרידתם של הוריה ומעבר אמה ליזה להתגורר בירושלים, עברה נועה לגן ילדים בתוך מתנ"ס בשכונת מלחה בירושלים. הבוקר הגיעו כל הורי התלמידים לגן למקום לבקשת הגננת ונערכה התייעצות: מה לספר לפעוטות והאם לדבר איתם על הטרגדיה?

"בעצה אחת עם ההורים הסברנו לילדים שנועה איננה ולא יותר מזה", הסביר מנהל המנהל הקהילתי "יובלים", מיכאל בן-אבי שאחראי על הגן. "בכל זאת מדובר בילדים בני שנתיים-שלוש".

"ליזה חזרה בתשובה. הוא (אסף האב) לא קיבל את הדת. הוא לא קיבל את זה", סיפרה הבוקר מזל נועם - סבתא של נעה.  "הילדה הייתה שבוע פה ושבוע פה". על אסף אמרה: "לא ידעתי שזה יקרה - מים שקטים, שקט לפני הסערה. הופתעתי נורא. אני לא יודעת אם ליזה פחדה ממנו. אהבנו אותו, חיבקנו אותו".

כשנשאלה האם הבחינה לאחרונה בהתנהגות חריגה בבית, ענתה הסבתא: "אמרתי לעצמי שזה יסתדר. הוא השאיר אותה בחושך כשהוא הלך ושאלתי 'מה זה, גסטפו? מה זה, גרמניה?' ההורים שלו גרושים, אמו כנראה עשתה לו אותו דבר".

על נכדתה סיפרה כי נועה הייתה "ילדה חכמה. אין ילדה כזו. היא כתבה מגיל שנתיים. לא ראיתי ילדה כזו טובה. הייתה לה פיכחות, היא הייתה חכמה. אני הרגשתי שהיא ילדה גדולה מגילה. גם בגן אהבו אותה מאוד. אני עדיין לא מאמינה - למה הילדה הייתה צריכה לסבול".

הסבתא דורשת לגזור עונש מוות על חתנה. "צריך לשים אותו בכיסא חשמלי - עין תחת עין", אמרה. "למה הוא לקח לה את החיים? שייקחו לו חזרה. אני רוצה שייקחו ממנו את החיים כמו שהוא לקח. רק כיסא חשמלי".

נועה הקטנה הובאה למנוחת עולמים

גופתה של נועה ז"ל הועברה הבוקר בשעה 06:00 לנתיחה במכון לרפואה משפטית, שם נותחה. החוקרים בודקים האם עברה הפעוטה גם בעבר מקרי התעללות מצד אביה. שעות ספורות מאוחר יותר היא הובאה למנוחת עולמים בירושלים, שם התגוררה עם אמה.

במקביל פונה הבוקר האב אסף לבית החולים מאיר בכפר סבא, לאחר שחש ברע בבית המעצר הדרים שבשרון. עם יציאתו, נראה לראשונה האב בוכה אל מול המצלמות, אך הוא לא הסכים לומר דבר.

בהכנת הידיעה השתתפו ברהנו טגניה, גלעד שלמור ודפנה ליאל

רצח הילדה נועה - סיקור מיוחד:

מעצרו של האב החשוד ברצח הוארך ב-10 ימים

חקירת המשטרה: "נועה סירבה לממתק - והאבא חנק אותה"

סבתה של נועה: "שיילך לכיסא חשמלי"

הדיווח הראשוני: אב רצח את בתו וניסה להתאבד

תזכורת - הווידאופדיה: רצח הודיה קדם

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?