חשיפה: הדוח הפסיכיאטרי של האם

בתום דיון שארך כמה שעות בלשכתה, החליטה השופטת דותן כי מעצר הבית של "האם המרעיבה" אצל הרב פרויליך יימשך באותם תנאים, ובנה לא ישוחרר מחר מביה"ח הדסה. זאת למרות חוות הדעת המלאה של הפסיכיאטר שהגיעה לידינו, ולפיה: "לא מצאתי ליקוי נפשי אצלה ולא כל תמיכה במינכהאוזן". הפסיכיאטר המחוזי התנגד לקביעת ד"ר וייל

לאחר שבוע של מעצר בית בביתו של הרב פרויליך, הגיעה היום האם החשודה בהרעבת בנה בן השלוש לבית משפט השלום בירושלים. בפעם הראשונה מאז תחילת הפרשה, הגיעה האם חשופת פנים ומחויכת ונראה כי הימים האחרונים היטיבו עימה לאחר תקופת המעצר הקצרה אותה חוותה. למרות שהגיעה בפנים חשופות - לא פרסמנו את תמונתה כדי לא לפגוע בילדיה.

יחד איתה הגיעו הרב פרויליך, אמה וקרובי משפחתה. במשך כמה שעות ישבו הצדדים בלשכת נשיאת בית המשפט השלום שולמית דותן יחד עם נציגי המשטרה, כדי לשמוע את חוות הדעת של דוקטור יעקב וייל - הפסיכיאטר שבדק את האם, ולהחליט האם יוארך מעצר הבית של האם או שהיא תשוחרר לביתה ולילדיה.

אין הסכמה בין ד"ר וייל לפסיכיאטר המחוזי

הדיון הסתיים בסופו של דבר ללא החלטה חדשה, כשהמשמעות: האם המרעיבה תישאר במעצר הבית אצל הרב פרויליך באותם תנאים, ובנה לא ישוחרר מבית החולים הדסה בשלב זה - זאת עד להחלטה חדשה של בית המשפט. הסיבה: הפסיכיאטר המחוזי לא קיבל את קביעותיו של ד"ר וייל באשר לאי-מסוכנותה של האם.

דודי זילברשלג, דובר המשפחה, מסר לאחר ההחלטה: "אנחנו הסכמנו לכל דרישות בית המשפט, הפרקליטות התעקשה על מסוכנותה של האם במקום לראות את מסכנותה". גם פרקליטה של האם, עורך הדין דוד הלוי, מחה על ההחלטה ואמר: "ד"ר וייל הוסכם על ידי הפרקליטות והוא נתן תשובה מוחצת לפרקליטות".

ד"ר יאיר בירנבאום, המשנה למנכ"ל בית החולים הדסה עין כרם, אמר לחדשות 2: "קיבלנו שתי חוות דעת פסיכיאטריות – אחת של הפסיכיאטר שנבחר במשותף, והשניה של הפסיכיאטר המחוזי - שקיבל שני שליש מחוות הדעת של הפסיכיאטר ושליש אחד לא קיבל, לאור המחלוקות בין הצדדים השופטת נתנה את החלטתה".

"אנחנו כבית החולים הדסה הבענו נכונות לשחרר את הילד כבר מחר, בתנאי שיהיה תחת פיקוח גורמים מתאימים", הוסיף ד"ר בירנבאום, "לצערי בגלל הבדלי השקפות בין הסנגוריה לפרקליטות הדבר לא עלה יפה. המחלוקת היא מסביב לנושא המסוכנות".

"ההרגשה שלי בשבועות האחרונים היא הרגשה לא נעימה", אומר הרופא שהמסתובב עם אבטחה צמודה לאחר שקיבל איומים על חייו. "אבל צריך לזכור שזהו מיעוט של הציבור החרדי, אני גר בשכונה חרדית ואף אחד מתושבי השכונה לא בא להפגין, אפילו להפך - היו הפגנות מול הפגנות עם שלטים לרומם את רוחה של משפחתי".

הרב פרויליך: "סקנדל כזה עוד לא שמעתי"

במהלך הדיון יצא הרב פרויליך, מי ש"מארח" את האם במעצר הבית, לעיתונאים, ופתח במתקפה חסרת תקדים לכל הכיוונים. "לא ייתכן שהפרקליטות תבוא ותערער רק על חלק מחוות הדעת הפסיכיאטרית, ותאמר שחלק אחד מקובל עליה וחלק אחר לא", אמר פרויליך לעיתונאים, והאשים: "אתם ניסיתם בעזות פנים להפריד בין אישה לפרי רחמה, סקנדל כזה עוד לא שמעתי".

"מה זה הכלא הזה לתינוק בן שלוש וחצי?!", קרא הרב. "בהדסה מעיזים להחזיק בכוח ילד, בזמן שהוריו הביולוגיים מתחננים בכתב ובעל פה לקבל אותו ולהעבירו לבית חולים במרכז הארץ", הוא הוסיף. "הדסה אפילו לא עונה ולא מגיב", האשים הרב.

"מתוך הדוח המלא: היא אישה נורמטיבית ככל האמהות"

אחר הצהריים פירסם אתר "חרדים" את חוות הדעת הפסיכיאטרית המלאה שכתב ד"ר וייל. על פי הפרסום, בדוח נכתב ש"היא אינה חולה פסיכיאטרית, היא אישה נורמטיבית ככל האמהות בקהילתה, לא מצאתי ליקוי נפשי אצלה ולא כל תמיכה במינכהאוזן..."

"היא איננה סובלת מתסמונת מינכהאוזן", נכתב עוד בדוח, "אין הבדל בינה לבין כל אם אחרת. בשלוש הפגישות שעשיתי אני לא רואה שום בעיה פסיכיאטרית, האישה מעולם לא נבדקה פסיכיאטרית והיא אישה בריאה ככל ההורים".

ד"ר וייל סיפר בדוח על על פגישתו הראשונה עם האישה, במרפאתו בשכונת תלפיות בשעת לילה מאוחרת. "היא אמרה לי שהיא חשה בחקירה כמו במשטרה. עם זאת, היא המשיכה בשיחה ומסרה פרטים לאורך כשעתיים, על עצמה, על הילד ח' ועל המהלך בשנתיים האחרונות". ד"ר וייל תאר את האישה כ"רצינית ותופסת עניין".

בהמשך הדוח, מופיע פירוט על עניינו הרפואי של הילד ה"מורעב", ועל מצבו בקצרה, מאז שנולד ועד למעצר אמו. "לאורך הזמן הממושך בו התענה הילד בבתי החולים, הייתה האם מקובלת ומעורבת מאוד בטיפולים. היא בילתה לידו שעות ארוכות, וזכתה לאמון מלא של הצוות הרפואי והסיעודי", נכתב.

תוצאות חוות הדעת מגיעות לאחר פגישה נוספת - רביעית במספר - שהתקיימה אמש בין הפסיכיאטר לבין האם. לאחר פגישת האבחון הראשונה ביניהם, ביקש ד"ר וייל פגישות נוספות - וככל הנראה נענה בחיוב.

"לא אחלוק שום מסמך משפטי לפני שאגיש אותו לבית המשפט", אמר אמש ד"ר וייל בתגובה לפניית חדשות 2 באינטרנט בנושא. לטענת גורמים בעדה החרדית, בדוח נכתב בין השאר: "לפי הערכתי המקצועית תוכל הנבדקת להמשיך בביצוע הורות כלפי כל ילדיה, כולל ח', ללא כל סכנה...".

לאחר הבדיקה הראשונה אמרו במשפחה: "מסכימים לעוד בדיקות"

קרוב משפחתה של האם אמר אתמול לחדשות 2 באינטרנט, כי הפסיכיאטר שבדק את האם בלילה הקודם דורש עוד פגישות איתה כדי לקבוע את האבחון שלו.

"זו רק ההתחלה, אנחנו מבינים שהפסיכיאטר מבקש עוד פגישות ואנחנו נמשיך לכבד את ההחלטה שהתקבלה ונמשיך בשיתוף הפעולה", אמר קרוב המשפחה. "אנחנו לא מתחכמים עם החלטת בית המשפט".

בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן, משה נוסבאום וסיון רהב-מאיר

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2? 

האם המרעיבה - סיקור מיוחד:

בלעדי: כך נראה הילד "המורעב" לפני 4 חודשים

"רחמים על הילד, אל תתנו לה לחזור אליו"

בלעדי: דוח רפואי מעלה חשש שהילד הוכה

מיוחד: ביקור בבית בו שוהה האם המרעיבה

פשרה: האם תישלח למעצר בית 

הוארך ביומיים מעצרה של האם המרעיבה

מה זה בעצם תסמונת מינכהאוזן?