"פעולות הישראלים ברומניה - כמו הניסוי של מנגלה באושוויץ"

נשיא המועצה הרפואית ברומניה השווה את עבודתם של הרופאים הישראלים שנעצרו במדינה לזו של הרופא הנאצי מנגלה. במקביל התברר כי כנראה רופאים ישראלים אחרים הם שהלשינו על מתחריהם בפני המשטרה הרומנית

מרפאת הפוריות ברומניה (רויטרס)

נשיא המועצה הרפואית ברומניה משווה בין פעילות המרפאה הישראלית לטיפולי פוריות בבוקרשט לבין הניסויים שערך ד"ר מנגלה בביתן 10 באושוויץ במהלך מלחמת העולם השנייה. על פי הפרסום הבוקר בגלי צה"ל, בישראל מנסים לקבל הבהרה להתבטאות הקשה. ברומניה ייערך היום דיון בהארכת מעצרם של בעלי המרפאה ושני הרופאים הישראלים החשודים בסחר בביציות ובניצול נשים.

"הפעולות שעשו הרופאים הישראלים במרפאה בבוקרשט דומות לניסויים שבוצעו באושוויץ", הצהיר נשיא המועצה הרפואית של רומניה, ואסילי אסתרסטוי. בריאיון לטלוויזיה הרומנית אמש הוסיף כי פעילות המרפאה הייתה נגועה בבעיות אתיות חמורות. הוא ציין כי בתום חקירה ממושכת המליצה בשנה שעברה המועצה לסגור את המרכז בשל חריגה מאמות מוסר בסיסיות. עוד אמר אסתרסטוי כי עד לא מזמן עבדו הרופאים הישראלים ללא רישיון לעסוק ברפואה ברומניה.  

"המרפאה לא פעלה בניגוד לחוק"

על פי דיווחים שונים, נבדק מי שהביא להתפוצצות הפרשה הם שני רופאים ישראלים בכירים שככל הנראה הלשינו על פעילות המרפאה לרשויות ברומניה. הסיבה: תחרות עסקית בענף הביציות המשגשג.

הרופאים המתחרים, על-פי הטענות, שלחו לפני מספר שבועות מכתב אנונימי לשלטונות ברומניה ובו כתבו כי המרפאה פועלת בניגוד לחוק הישראלי והרומני והיא עלולה להביא לפגיעה קשה ואף לגרום למוות בתורמות הביציות. "הטיפולים עלולים להביא לפגיעה עד מוות בתורמות הביציות כתוצאה מגירוי יתר שחלתי שנגרם משימוש בהורמונים לפני שאיבת הביציות", נכתב.

"לחדר שלנו פרצו כמה אנשים רעולי פנים עם נשקים שלופים", כך תיאר אמש פרופ' נתן לויט, אחד הרופאים הישראלים שנעצרו, את מה שאירע שלשום במרפאת הפוריות ברומניה."הם אמנם הזדהו מיד בתור משטרה אבל המחזה לא היה נעים", סיפר לויט. "העמידו אותנו עם הפנים לקיר. לא נתנו לנו להוציא מילה, צעקות נוראיות".

לויט התחייב כי לא היה שום דבר לא חוקי בפעילות שלו ושל חבריו ברומניה. "ככל הידוע לנו המרפאה קיבלה אישום להיות מרפאת הפריה חוץ גופנית".

לויט התייחס לעובדה כי הפשיטה המשטרתית אירעה ממש במהלכו של טיפול. "אחת המטופלות שלנו שכבה שם בפוזה מאוד מאוד אינטימית". פרטים דומים אמרו גם המטופלות עצמן, שחלקן חזרו כבר לישראל.

חן לויט מחכה לשובו של אביה

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?