תיעוד: מעצר הרופאים ברומניה

מלווים במצלמות נכנסו השוטרים הרומנים למרפאת הפוריות בה נעצרו הרופאים הישראלים. המעורבים הישראלים זועמים על התעלמות מערכת הבריאות הישראלית ועל הטענה כאילו הם אינם קשורים לפרשה

מה בדיוק קרה שלשום בתוך מרפאת ההפריות ברומניה? תמונות הפשיטה שהחלה את הפרשה - שרק הולכת ומסתבכת - מתפרסמות הערב.

המצלמות תיעדו את מעצרם של הרופאים הישראלים בתוך מרפאת ההפריות שפעלה שם. בסרטון נראית פריצת המשטרה למרפאה, ממש באמצע טיפול הפריה. התמונות מראות כיצד בשעת הפשיטה שוכבת אחת המטופלות הישראליות בעיצומו של טיפול על מיטת הטיפולים.

השוטרים הרומנים לא הסתפקו במעצרים. בתמונות נראים השוטרים אוספים ראיות ומסמכים - בין השאר גם כסף שהיה במקום.

כעס על מערכת הבריאות בישראל

ברומניה מעוכבים לחקירה שניים מהרופאים - ד"ר דניה זיסקינד ופרופ' נתן לויט. מפעילי המרפאה נעצרו גם כן, ומעצרם הוארך בחודש. פרקליטיהם של הרופאים מנסים לשכנע את הרשויות ברומניה שהם לא עשו דבר שמנוגד לחוק. "מרשיי לחלוטין חפים מפשע", אמר פרקליטם הרומני של העצורים. "הסברתי את הנסיבות לשופטת. בממשל הרומני כל הזמן בוכים עך כל שהילודה כאן אינה מספקת".

עיקר הכעס של החשודים והמטופלים מופנה דווקא את מערכת הבריאות בישראל. הנשים עצמן עברו טיפולים בארץ לקראת ההפריה ברומניה. הכל מומן על ידי המערכת הרפואית וקופות החולים. לכן המעורבים בפרשה לא מבינים את ההתעלמות בישראל. הם לא מבינים את הטענות כאילו מדובר בעסק פרטי, ואיך טוענת מערכת הבריאות הישראלית כי אינה קשורה כלל לפרשה.

"הדלת נפתחה ונכנסו רעולי פנים"

"עברתי סיוט - לא חיפשתי סחר איברים ולא לקצר את הדרך, רק רציתי להיכנס להריון" - כך סיפרה ד' מחיפה שנסעה עד לרומניה כדי לקבל תרומת ביצית בניסיון להרות. בראיון ל"ידיעות אחרונות" היא תיארה את הטראומה שעברה כשבאמצע הטיפול פרצו השוטרים הרומנים לחדר הטיפולים.

ד' היא אחת מ-30 הנשים הישראליות שהגיעו למרפאת "סאביק" ברומניה כדי לעבור טיפולי פוריות. אתמול לפנות בוקר היא חזרה לארץ, המומה מהסיוט שעבר עליה ברומניה. "ד"ר לויט נתן לי הוראה להיכנס לחדר", שיחזרה ד' בכאב לרדיו חיפה את הרגע שבו פשטו השוטרים הרומנים על המרפאה.

"התפשטתי כפי שמתפשטים לבדיקה גניקולוגית. תוך כדי זה שהרופא כבר מחדיר את המכשיר לתוך הנרתיק ומתחיל להכניס את העובר נפתחה הדלת ונכנסו רעולי פנים. הם היו כ-20 גברים שנכנסו לתוך החדר ואמרו מיד לדוקטור באנגלית 'עצור, עצור'".

ד' המשיכה לתאר את הזוועה: "שכבתי שם עם המכשיר בתוכי, פשוקת רגליים וכל הגברים מתבוננים בי, חבר'ה צעירים רעולי פנים. הייתי במצב לא נעים. לא יכולתי לזוז כי כל תזוזה כשהמכשיר נמצא בתוכי זאת פשוט סכנת חיים, הוא יכול לקרוע לי את האיברים הפנימיים. אותם גברים מסתכלים ומגחים. הם אפילו לא הסכימו שהרופא יכסה אותי".

גם ש' הייתה באותה העת במרפאה. "זה היה איום ונורא", היא מספרת. "פתאום פרצו לקליניקה שוטרים רעולי פנים עם אקדחים שלופים ורובים. הם נכנסו לתוך חדרי הטיפול והתנהגו אלינו בצורה מחפירה...היו נשים דתיות שהיו באמצע טיפול, חלקן חצי ערומות. לא עשינו שום דבר רע. הגענו בסך הכל לטיפול פוריות, לא אמרו לנו שזה לא חוקי.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?