ביהמ"ש: האם המרעיבה תעבור בדיקה פסיכיאטרית בתוך יממה

פשרה בפרשת האם המרעיבה: השופטת דותן קבעה בתום דיון בהשתתפות כל הצדדים כי האם החשודה תישלח להסתכלות תוך 24 שעות, ייתכן עוד הלילה. סגן השר ליצמן: אין התחכמות, הבדיקה תתקיים כפי שהורה בית המשפט

נשיאת בית משפט השלום בירושלים, השופטת שולי דותן, קבעה הערב בתום דיון בלשכתה בהשתתפות מקורביה של האם, פרקליטיה, ונציגי המשטרה והפרקליטות, כי "האם המרעיבה" תעבור בדיקה פסיכיאטרית ב-24 השעות הקרובות. בסביבתה של החשודה רומזים כי ייתכן והאבחון יתקיים כבר הלילה.

במהלך דיון סגור בלשכתה, דנה השופטת בתנאי מעצרה של האם, ודרשה מבאי כוחה להסביר מדוע נעדרה מהבדיקה הפסיכיאטרית שנדרשה לעבור במסגרת שחרורה למעצר בית. "העיכוב נבע אך ורק מסיבות בריאותיות", הסביר פרקליטה של האם, עו"ד דוד הלוי. גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נחלץ לעזרתה של האם וטען כי "לא הייתה שום התחכמות. נקיים את הבדיקה כפי שהורה בית המשפט".

מקורבה של האם ומי ש"מארח" אותה במסגרת מעצר הבית, הרב פרויליך, אמר כי "הדסה הוא בית חולים מעולה, הוא משרת את הציבור בדברים מצויינים, אבל בכל מקום יש דברים לשפר". הרב פרויליך הוסיף כי הוא שבע רצון "שהמשפט מתנהל בפני שופטת מעולה".

אמש הסכימה השופטת דותן לדחות את הבדיקה של האם ביממה, לאחר שבאי כוחה הסבירו כי אינה חשה בטוב. במשטרה ובפרקליטות הופתעו מהחלטת בית המשפט שככל הנראה נועדה לשמור על השקט ברחובות העיר.

מחרימים את בית החולים

במקביל להחלטת בית המשפט תופס החרם החרדי נגד בית החולים "הדסה" תאוצה. הערב סירב אב מהמגזר לשלוח את בנו הפצוע לקבלת טיפול במרכז הרפואי בו נחשפה הפרשה. סמוך לשעה 17:00 ספג הילד בן ה-9 מכה בראשו לאחר שנפגע ממכונית כשנסע עם אופניו סמוך לשכונת מאה שערים.

כאשר הסביר הפראמדיק לאביו כי בכוונתו לפנות אותו לבית החולים "הדסה עין כרם", הגיב האב בזעם ובסירוב עיקש. הפראמדיק הקשה ושאל את האב האם טובתו של הילד לא קודמת, אך זה נשאר איתן בדעתו והודיע חד משמעית: "אחרי מה שקרה בבית החולים ההוא לאותה אישה - אני לא מוכן שהילד שלי יתאשפז שם".

דוח רפואי מעלה חשש: 'הילד המורעב' גם הוכה

הבוקר פרסמנו לראשונה כי חוות דעת רפואית לאחר בדיקה שנערכה לילד לפני כשבועיים קבעה כי מצב עורו הקשה של הפעוט שאמו חשודה בהרעבתו ובהתעללות בו - הינו תוצר של פגיעה פיזית בו ולא של מחלת עור.

חוות הדעת ניתנה לפני שבועיים (6 ביולי) בבית החולים בו אושפז - כשבוע לפני שפורסם החשד על מעורבות האם. חוות הדעת הרפואית ניתנה על ידי רופא עור מומחה, שהתבקש לקבוע אם התסמינים מהם סובל הילד הינם תוצאה של מחלת עור, כפי שטוענת המשפחה, או שגורם אחר הביא להם.

באבחנתו, מתייחס הרופא לחוות הדעת שנתן בפעם הראשונה בה פגש את הילד עוד ב-25 למאי 2000.  "הבעתי דעתי בפניהם אז שאינני מסכים לאבחנה זו", כותב הרופא ביחס לאבחנות קודמות שנעשו על הפעוט שקבעו כי מדובר בתוצאות של מחלת עור, "שכן המראה הקליני של דימומים טריים באצבעות ידיו ורגליו לא התאים לאבחון מחלה זו או כל מחלת עור המוכרת לי". אחר כך מוסיף הרופא את מה שהוא חושב הביא למצב העור: "הבעתי בעל פה דעתי - שהמראה טראומטי".

בהמשך חוות הדעת, סוקר הרופא את התסמינים שהילד לוקה בהם. "שבתי וראיתיו היום", הוא כותב. "מכוסה... צלקות באזור הגו". יחד עם זאת, הרופא מציין שבבדיקתו הוא רואה שיפור במצב העור ביחס לבדיקתו חודש וחצי קודם לכן.

"אין ספק שמדובר בפגיעה טראומטית בעור", נכתב בחוות הדעת, "וסימני ההחלמה הנוכחיים מעידים על הפסקת הפגיעה והתחלת הריפוי". קביעה זו, נטענה לאחרונה גם על ידי בית החולים בו מאושפז הילד - שמאז שהוא לא נמצא בחסות אמו, חל שיפור ניכר במצבו.

עדויות מבית החולים: "רחמים על הילד, אל תתנו לה לחזור אליו"

במקביל לחקירת המשטרה, נאספות עדויות נוספות על התנהגות האם עם בנה. נשים חרדיות ששהו עם האם ובנה בבית החולים פנו בעילום שם לאיש ציבור חרדי וטענו שהיא מסוכנת לבנה ושיש להרחיק אותה מהילד. בין הדיווחים שמתפרסמים הבוקר בעיתון "מעריב" נשמעות טענות לפיהן האם הורתה למתנדבת בית החולים ללחוץ על ידיו של הבן "עד שייצא לו דם", תוך הסבר שזהו הטיפול שניתן לו.

בפנייתן, מפרות הנשים החרדיות את התמיכה לה זוכה האם ברחוב החרדי, מתוך רצון להציל את הילד. "רחמים על הילד, אל תתנו לה לחזור אליו. אם היא הייתה נשארת איתו הוא היה מת", העידה אחת מהן. "מאז שהוא לא איתה הוא פורח, הפצעים בידיים מתחילים להגליד. הוא אוכל, מחייך. לתת לה לחזור לילד זה מסוכן".

אישה אחרת שבנה היה מאושפז במחלקה מתארת כי "פעם, כמה בנות ששמרו עליו בלילה אמרו שהאמא אמרה להן שיש לו סרטן במעיים ולכן ביקשה שלא יתנו לו לאכול", ציינה אישה אחרת שהבחינה בהתנהגות המוזרה של האם. במספר מקרים פנו הנשים לבני משפחתה בניסיון להתריע על התנהגותה, אך יחד עם זאת הן מעידות שהפגינה מסירות נדירה.

כתבתנו סיון רהב מאיר ביקרה אתמול בבית הרב פרויליך - שבו שוהה האם במעצר, ושוחחה עם בני משפחתה וחברותיה. מכרים רבים פוקדים את הבית במהלך היום וכולם משוכנעים בצדקתה של האם. "לקחת אישה יהודייה, אימא יהודייה ולהכניס אותה לכלא - לא היה דבר כזה בהיסטוריה", אומרת חברתה. "יש לה חוזק נפשי - בזה אני מקנאה".

האם המרעיבה - סיקור מיוחד:

בלעדי: דוח רפואי מעלה חשש שהילד הוכה

מיוחד: ביקור בבית בו שוהה האם המרעיבה

פשרה: האם תישלח למעצר בית 

הוארך ביומיים מעצרה של האם המרעיבה

תסמונת נדירה גרמה לאם להרעיב את בנה

מה זה בעצם תסמונת מינכהאוזן?