"רחמים על הילד, אל תתנו לה לחזור אליו"

נשים חרדיות ששהו עם האם החשודה בהרעבת בנה בבית החולים הבחינו בהתנהגותה המוזרה. בעדויות שמתפרסמות הבוקר בעיתון מעריב, חושפות הנשים את מצבו הקשה של הילד מספרת אחת הנשים "היא ביקשה שלא להאכיל אותו". היום צפויה האם לעבור בדיקה פסיכיאטרית

האם המרעיבה בביהמ"ש. ארכיון (חדשות 2)

היום יתחדש הדיון בעניין הבדיקה הפסיכיאטרית לאם החשודה בהרעבת בנה, לאחר שלא התייצבה אליה אתמול כנדרש. במקביל, ממתינים בני משפחתה לפסיקתו של ראש העדה החרדית, הרב טוביה וייס, שייקבע האם להתיר לאם לעבור את הבדיקה.

במקביל לחקירת המשטרה, נאספות עדויות נוספות על התנהגות האם עם בנה. נשים חרדיות ששהו עם האם ובנה בבית החולים פנו בעילום שם לאיש ציבור חרדי וטענו שהיא מסוכנת לבנה ושיש להרחיק אותה מהילד. בין הדיווחים שמתפרסמים הבוקר בעיתון "מעריב" נשמעות טענות לפיהן האם הורתה למתנדבת בית החולים ללחוץ על ידיו של הבן "עד שייצא לו דם", תוך הסבר שזהו הטיפול שניתן לו.

בפנייתן, מפרות הנשים החרדיות את התמיכה לה זוכה האם ברחוב החרדי, מתוך רצון להציל את הילד. "רחמים על הילד, אל תתנו לה לחזור אליו. אם היא הייתה נשארת איתו הוא היה מת", העידה אחת מהן. "מאז שהוא לא איתה הוא פורח, הפצעים בידיים מתחילים להגליד. הוא אוכל, מחייך. לתת לה לחזור לילד זה מסוכן".

אישה אחרת שבנה היה מאושפז במחלקה מתארת כי "פעם, כמה בנות ששמרו עליו בלילה אמרו שהאמא אמרה להן שיש לו סרטן במעיים ולכן ביקשה שלא יתנו לו לאכול", ציינה אישה אחרת שהבחינה בהתנהגות המוזרה של האם. במספר מקרים פנו הנשים לבני משפחתה בניסיון להתריע על התנהגותה, אך יחד עם זאת הן מעידות שהפגינה מסירות נדירה.

הבדיקה הפסיכיאטרית נדחתה לאחר הדיון

"היו הרבה דברים תמוהים, היא תמיד רצתה להיות לבד בחדר", מספרת אישה אחרת. "הילד תמיד היה כועס ובוכה והיא אף לא הייתה מזועזעת. גם כשירד לו המון דם מהידיים, היו לו חתכים מחרידים ומדממים, אנחנו היינו יותר מזועזעות ממנה".

במשטרה ובפרקליטות הופתעו מההחלטת השופטת לפיה האם תעבור בדיקה פסיכיאטרית רק לאחר דיון נוסף שיתקיים היום אחר הצהריים. ההערכה היא שההחלטה נועדה למנוע הצתה נוספת של רחובות ירושלים. מוקדם יותר הסכימו נציגי המשטרה לדחות את האבחון שצפוי להתקיים הבוקר, לאחר שבאי כוחה של האם טענו כי זו אינה חשה בטוב.

כתבתנו סיון רהב מאיר בקרה אתמול בבית הרב פרויליך - שבו שוהה האם במעצר, ושוחחה עם בני משפחתה וחברותיה. מכרים רבים פוקדים את הבית במהלך היום וכולם משוכנעים בצדקתה של האם. "לקחת אישה יהודייה, אימא יהודייה ולהכניס אותה לכלא - לא היה דבר כזה בהיסטוריה", אומרת חברתה. "יש לה חוזק נפשי - בזה אני מקנאה".

"זה חשוב לנו יותר מהשבת וחילול הקברים", מסבירה חברה אחרת של האם. "פגעו כאן באתוס, בלבו של האידיאל החרדי - ביידישע מאמא".

תמיכה פלילית באם

אך התמיכה באם מתרחבת גם לכיוונים פליליים. המשנה למנכ"ל בית החולים הדסה, דוקטור יאיר בירנבאום קיבל אתמול איומים על חייו, ככל הנראה בעקבות מעורבות בית החולים בטיפול בילד המורעב. בירנבאום קיבל שיחת טלפון אנונימית שבה איימו להטמין לו מטען חבלה מתחת למכוניתו. כתבנו יואב אבן מוסר שבית החולים העביר את המידע למשטרה, שהחליטה להצמיד לו אבטחה בעקבות האיומים.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת הורה להגיש תביעות אזרחיות נגד חרדים שפגעו ברכוש במהומות בעיר בשבוע שעבר, במהלך המהומות סביב מעצר האם החשודה בהרעבה. כתבתנו דפנה ליאל מוסרת שהנזק שנגרם לרכוש העירייה בהתפרעויות מוערך בכמיליון שקלים.

האם המרעיבה - סיקור מיוחד:

סיקור מיוחד: ביקור במעצר הבית של ה"אם המרעיבה"

הבדיקה הפסיכיאטרית - רק מחר

פשרה: האם תישלח למעצר בית 

הוארך ביומיים מעצרה של האם המרעיבה

תסמונת נדירה גרמה לאם להרעיב את בנה

מה זה בעצם תסמונת מינכהאוזן?