האם תישלח למעצר בית אצל רב בירושלים

"האם המרעיבה" תישלח למעצר בית אצל הרב פרויליך בירושלים - כך החליט בצהריים בית המשפט המחוזי בירושלים ובכך מנע, אולי, התלקחות מחודשת של המהומות בבירה. האם תעבור בימים הקרובים בדיקה פסיכיאטרית

חידוש ההפגנות כנראה נמנע: בית המשפט המחוזי בירושלים החליט בצהריים לשחרר את האם החשודה בהרעבת בנה למעצר בית אצל הרב אברהם פרויליך בירושלים, ולא בביתה. לאחר הדיון תצא האם לבדיקה גניקולוגית ומשם למעצר הבית.

כמו כן קבע בית המשפט כי האם תעבור בימים הקרובים בדיקה פסיכיאטרית על ידי פסיכיאטר שיוסכם על שני הצדדים. בסביבתה של האם הביעו סיפוק רב מן ההחלטה. השופטת דותן אמרה כי "אני מוכנה להתמסר לעניין. אי אפשר להעמיס את כל מהומות ירושלים על כתפיה של אישה אחת".

"ישנו חומר ראיות לכאורה לכתב אישום נגד האם. קיימת עילת מסוכנות בעוצמה לא קטנה. אני מורה על שחרורה בתנאים האלו: היא תשב במשך שבעה ימים אצל הרב פרויליך, יחד עם אדם מבוגר בכל עת, רק לא מבני משפחתה, במהלך הימים האלה תוכל להילקח לבדיקה פסיכיאטרית", הוסיפה השופטת.

בהחלטה גם נאמר כי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, יהיה אחד מהערבים הכספיים לשחרורה של האם. "היציאה והשיבה תהיה בדרך הקצרה והיא לא תיפגש עם מי מילדיה והיציאה תשמש רק לטיפוליה. ביום א' תראה החשודה פסיכיאטר. המשיבה תחתום ערבות עצמית בנוסף לליצמן ופרויליך על סך 50 אלף שקלים. ב-23 ביולי יתקיים דיון נוסף בנוכחות כל המעורבים", סיכמה השופטת. 

לדיון הגיעה גם חמותה של האם, אמו של בעלה. "אני יודעת שהמשטרה ושירותי הרווחה הם חבורה של שקרנים", אמרה. "הם אנשים איומים. שירותי הרווחה מחפשים רק צרות". על האם החשודה סיפרה, "היא אם מסורה ביותר ואם היא לחוצה בגלל שהיא עצורה כל כך הרבה זמן, אני לא מאשימה אותה". 

הפרקליטות ביקשה 5 ימי מעצר נוספים

לאחר ההפגנות האלימות אמש, בהן נפצעו 18 שוטרים ונעצרו עשרות מפגינים חרדים, חששו הבוקר במשטרת ירושלים מחידוש המחאה.

נציגי הפרקליטות בדיון ביקשו להאריך את מעצרה של האם ב-5 ימים נוספים. בנוסף הם המליצו על חוות דעת פסיכיאטרית לאם - לקראת שחרור אפשרי למעצר בית. "נוכח העובדה כי החשודה מצויה בחודש החמישי להריונה וכי עברה בעבר הפלות, הרי שבכפוף לקבלת חוות דעת מאת הפסיכיאטר המחוזי ותסקיר מעצר מאת שירות המבחן, לפיהם לא נשקפת מהמשיבה סכנה לבני משפחתה ולאחרים, תציע המבקשת לבית המשפט לשחרר את המשיבה למעצר בית הרחק מירושלים", נכתב בהצהרת התובע.

בדיון בבית המשפט נכח גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שביקש לערוב לשחרורה של האם למעצר בית.

לפי דיווח באתר "חרדים", הפשרה שהתגבשה בין הפרקליטות לבין משפחתה של האם החשודה, היא שהיא תשוחרר למעצר בית במגדל העמק, אצל הרב גרוסמן. מי שמתווך בשעות האחרונות בפשרה, על פי הדיווח, הוא לא אחר מנשיא המדינה שמעון פרס. בנוסף, הילד המורעב לכאורה, יועבר בימים הקרובים לאשפוז בבית החולים שניידר בפתח תקווה.

נציגי המשטרה בדיון אמרו כי "יש אינדיקציה לכך שיש עוד שני ילדים שסבלו מהתעללות האם, אנחנו סבורים שבידינו ראיות לכתב אישום".

עימותים ליליים אלימים בבירה

במהלך העימותים הליליים מול כוחות המשטרה זרקו החרדים חזיזים, יידו אבנים, הבעירו פחים ושפכו שמן על הכבישים. 25 מפגינים נעצרו ו-20 נוספים עוכבו לחקירה. 18 שוטרים נפצעו ושלושה מהם פונו לבית החולים לקבלת טיפול רפואי. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור חי ורציף ממוקדי ההפגנה.

אתמול, כך נודע לחדשות 2, התנהלו מגעים שקטים בין גורמים בעדה החרדית לבין גורמי רווחה, בשיתוף עם המשטרה והפרקליטות. הכל במטרה להרגיע את הרוחות בעיר ולגרום לשחרורה של האם ממעצר, תוך פיקוח מלא.

אחד המפגינים אמר אמש כי "כנראה שראש אגף החקירות יודע שהילדים שלה הם הדבר הכי יקר לה ולכן הוא מאיים עליה באמצעות הילד. נפגין עד שהמשטרה תשנה את דעתה. למשטרה אין שום חומר ושום הצדקה לכך שהיא תשב בכלא. המשטרה הם אנטישמים ששונאים יהודים מסורתיים".

המשטרה: חשש שהאם תימלט לחו"ל אם תשוחרר

משטרת ירושלים כינסה אתמול תדרוך עיתונאים מיוחד בנושא ה"אם המרעיבה". רב פקד אבי כהן, ראש צוות החקירה, אמר כי המשפחה וסביבתה של האם מקשה מאוד על עבודת המשטרה, למרות שהתחייבו לשתף פעולה עם השוטרים.

החוגים שסובבים את האם פועלים, כלשונו, "כמו ארגון פשיעה". "יש בידינו בשלב הזה ראיות שמבססות חשד לפגיעות שונות בילד. מניעת מזון, חבלות, ודברים נוספים שמטרתם על פי החשד הייתה ליצור מצג של ילד חולה", אמר כהן.

ראש צוות החקירה הוסיף כי במשטרה חוששים כי אם תשוחרר ממעצר, תנסה האם להימלט לחו"ל. חשש נוסף הוא שגורמים בעדה החרדית ינסו למלט אותה מהארץ.

ביה"ח הדסה: מצבו של הילד משתפר

בבית החולים הדסה עין כרם דיווחו אתמול בצהריים על שיפור במצבו הרפואי של בן השלוש, והכחישו בתוקף גם את טענתם של מקורבי המשפחה כי הילד חולה בסרטן, וזו הסיבה לסימני ההזנחה, כביכול, ממנו הוא סובל.

"משקלו של הילד עולה ותסמינים גופניים נוספים שהיו לו נחלשים, ואף נעלמים", אמרו בהדסה. "הוא מוקף באהבה וחמלה המוענקים לו גם על ידי בני משפחה הנמצאים איתו".

בהדסה הוסיפו כי "השמועות על היות הילד חולה בסרטן חסרות שחר ומופרכות לחלוטין, וכך גם השמועות על טיפול כימותרפי שהוא עבר כביכול. הדבר איננו נכון כלל וכלל". בבית החולים גם גינו המפגינים החרדים שהתקבצו סמוך לבית החולים.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?