הוארך ביומיים מעצר "האם המרעיבה"

האם מירושלים החשודה בהרעבת בנה בן ה-3 תישאר במעצר לפחות עד יום שישי בבוקר, כך קבע שופט ביהמ"ש המחוזי בי-ם. אביה לחדשות 2: "היא מסרה את הנפש שלה בשביל הילד". במקביל: הפגנות חרדים סוערות בירושלים ובבית שמש, 7 מפגינים נעצרו, שוטר מג"ב נפצע קל

"האם המרעיבה" מירושלים, שעל פי החשד התעללה בבנה בן ה-3 והרעיבה אותו, הגישה היום ערר לבית משפט השלום בירושלים על החלטת בית המשפט מאתמול להאריך את מעצרה בחמישה ימים. בית המשפט קיבל חלקית את הבקשה, והחליט להאריך את מעצרה של האם ביומיים בלבד, עד ליום שישי בבוקר.

"שקלתי את מכלול הטענות שהועלו... בסופו של דבר אילו עמדו על הפרק רק פעולות החקירה, ייתכן שהיה מקום לאשר כבר בשלב זה את שחרורה בתנאים הקפדניים, ובמקביל להורות על הכנת תזכיר מעצר", ציין השופט בהחלטתו. "ברם, במסמך שהוגש היום בפני בית המשפט מצויינות פעולות חקירה המצדיקות המשך מעצר, אולם יש מקום בשלב הנוכחי לצמצם את משך הארכת המעצר".

אביה של האם החשודה אמר היום לחדשות 2 לפני החלטת בית המשפט בעניינה, כי "היא לא עשתה כלום. מאה אחוז, מיליון אחוז, אני בטוח שהיא מסרה את הנפש שלה בשביל הילד".

הפגנות סוערות בירושלים: שבעה עצורים, שוטר מג"ב פצוע קל

במקביל, ממשיכה הקהילה החרדית להפגין למען האם החשודה בהרעבת בנה. ירושלים סוערת היום בשורה של הפגנות תמיכה באם החרדית ונגד רשויות הרווחה שהביאו, כך לטענת החרדים, למעצרה של האם.

הפגנה סוערת נערכת באזור רחוב בר-אילן, שם מפגינים מתעמתים עם שוטרים ומבעירים פחי אשפה. כיכר השבת נסגרה לתנועה על ידי המשטרה. גם סמוך למטה הארצי של המשטרה נערכת הפגנה גדולה, ואף בבית שמש מפגינים כמה עשרות חרדים להזדהות עם האם.

מול משרדי רשויות הרווחה בירושלים הפגינו מוקדם יותר מאות נשים חרדיות כחלק מהמחאה. שבעה מהמפגינים כבר נעצרו על ידי המשטרה, שוטר מג"ב נפצע קל בידו במהלך פינוי המפגינים. לאחר מעצר של כ-15 מהמפגינים התלהטו הרוחות, ורכבו של מפקד מרחב ציון במשטרת ירושלים, תנ"צ ברונו שטיין, נרגם באבנים. לרכב נגרם נזק כבד.

המחאה לא מסתיימת בהפגנות. נציגי הקהילה הודיעו שיחרימו את שירותיו של בית החולים הדסה עין כרם ולא יפנו אליו לקבלת טיפולים, כך דווח הבוקר ברשת גלי צה"ל. חשיפת הפרשה התאפשרה הודות לתיעוד מצלמות נסתרות שהותקנו בבית החולים בהן נראית האם כשהיא מנתקת את בנה ממכשיר ההזנה. החרדים טוענים שבית החולים התנכל לאם לאחר שהתלוננה על צוות האחיות והרופאים.

ברחבי שכונת מאה שערים נתלו פשקווילים שבה מייחסים לרופאי הדסה ולמשטרה עלילה שהם מעלילים על ה"אישה הצדקת" ש"רק רצתה לגדל את בנה".

החשד: פוגעת בבנה כדי לזכות בתשומת לב

האישה נעצרה בשבוע שעבר לאחר שעלה חשד לפיו היא סובלת מתסמונת "מינכהאוזן באמצעות שליח" או "באמצעות צד שלישי", שגורמת ללוקים בה לפגוע בעצמם או באדם קרוב להם כדי לקבל תשומת לב. על פי החשד האישה הרעיבה את בנה בן השלוש במשך מספר חודשים. אתמול התברר כי היה רופא שכן חשד באם ואף דיווח על כך, אבל דבר לא נעשה.

האם, י' משכונת מאה שערים בירושלים נמצאת בחודש הרביעי להיריונה, ויש לה עוד שלושה ילדים נוספים. היא נעצרה בחשד שהתעללה בבנה במשך תקופה ממושכת.

בנה אושפז מספר פעמים בשני בתי חולים (הדסה עין כרם והדסה הר הצופים) במצב קשה כשהוא סובל מסימפטומים שאנו מורגלים לראות בדרך כלל בקרב ילדים מורעבים באפריקה: בטן נפוחה ותסמינים נוספים של תת תזונה.

בשלב מסוים הבינו הרופאים בהדסה עין כרם שמשהו לא בסדר בסיפור הזה. אז הם עלו על האפשרות שמדובר בתסמונת בה לוקה האם, וערבו את המשטרה ואת רשויות הרווחה. המשטרה הציגה בפני בית המשפט צילומים בהם נראה הילד במצב קשה של הרעבה. היא ובעלה בחרו שלא לשתף פעולה עם החוקרים.

ד"ר בנימין גליק מקופת חולים מאוחדת חשד כבר לפני שנה שהאם מרעיבה את בנה ומתעללת בו בשל בעיה נפשית. הוא אף התריע בפני הרופאים והעובדות הסוציאליות בכתב ובפגישות. אבל זה לא עזר. בבית החולים הדסה אומרים בתגובה כי אין להם בשלב זה אפשרות לבדוק את הטענה, אך על ד"ר גליק היה לדווח על כך לרשויות הרווחה.

פרשנות: מה זה תסמונת מינכהאוזן?

חרדים הפגינו בגלל האם המרעיבה

תסמונת נדירה: אם הרעיבה את בנה