הפרקליטות למשטרה: לחקור את הגזענות בבית"ר ירושלים

אחרי שנתפס במצלמות חדשות 2 קורא קריאות גזעניות נגד שחקן כדורגל ערבי, החליטה הפרקליטות להמליץ למשטרה לפתוח בחקירה נגד שחקן בית"ר ירושלים, עמית בן-שושן. אם יועמד לדין ויימצא אשם - הוא עלול לשבת בכלא

ייתנו את הדין? פרקליטות מחוז ירושלים פנתה היום למשטרה בבקשה לפתוח בחקירה בגין קריאותיהם הגזעניות של שחקני ואוהדי בית"ר ירושלים במהלך חגיגות הזכייה בגביע המדינה שתועדו באצטדיון טדי בשבוע שעבר. תמונות החגיגות, בהן נשמעו הקריאות הגזעניות, נחשפו לראשונה בחדשות 2.

כשעה לאחר סיום משחק גמר גביע המדינה בין בית"ר ירושלים למכבי חיפה בשבוע שעבר, בו ניצחו הירושלמים, התכנסו באצטדיון טדי בעיר שחקני הקבוצה וכמה אלפים מאוהדיה. במהלך החגיגות צולם שחקן הקבוצה עמית בן-שושן כשהוא שר עם האוהדים שיר שכלל בין היתר את המילים: "אני שונא אותך סלים טועמה (שחקן נבחרת ישראל לשעבר ממוצא ערבי), אני שונא את כל הערבים".

בפנייתה למשטרה ציינה הפרקליטות כי בהתבטאותו של בן-שושן יש לכאורה משום הסתה לגזענות, ולפיכך הדברים מגבשים חשד כי נעברה עבירה פלילית. הפרקליטות סבורה כי נסיבות האירוע מצדיקות חקירה פלילית נוכח העובדה כי מדובר בכדורגלן המשמיע אותה מעל במה לעיני אלפי אנשים ומצלמות טלוויזיה.

בפרקליטות מזכירים כי בשנה שעברה נחקק חוק האוסר אלימות בספורט ובו סעיף "איסור התבטאות גזענית". על פי חוק זה, צפוי עונש כבד לעובר על החוק. בית המשפט יכול לגזור, בין היתר, עונש מאסר בפועל על מבצע העבירה. בבית"ר ירושלים סירבו להגיב בשלב זה לידיעה.

אתמול פורסם דוח הקרן החדשה לישראל ובו מדד הגזענות של אוהדי קבוצות הכדורגל בארץ. הדוח הצביע על ירידה של כ-83% במקרי זריקה והדלקה של חזיזים, אבוקות, רימוני עשן ונפצים ביחס לעונה הקודמת, וגם על ירידה של כ-38% בקריאות אוהדים כלפי שחקנים שחומי עור. עם זאת, בקבוצת בית"ר ירושלים נרשמה דווקא עלייה במקרי גזענות.

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן