החשד: החיילת התחזתה, חבריה רצחו

המשטרה פענחה את רצח מרדכי פלאח שנורה למוות בפתח ביתו. עפ"י החשד חיילת בקבע התקשרה לברר פרטים על הבית תוך שהיא מתחזה לסוקרת. הכנופיה שאיתה עבדה הגיע כדי לפרוץ, ואז השוד הסתבך ובסופו מת פלאח

המשטרה פענחה את רצח מרדכי פלאח: במסיבת עיתונאים שנערכה בצהריים שפכה משטרת מרחב יפתח אור על פרשת הרצח של בן ה-73 בחצר ביתו ברחוב יגאל אלון בתל אביב בחודש ינואר. המניע: שוד שהסתבך.

בחקירה סמויה שנערכה במקום לאחר הרצח אותרו מצלמות אבטחה המנציחות שלושה אנשים: אלירן קצר בן 23 וחזי אויבן בן 24, לצד אדם נוסף שזהותו אינה ידועה למשטרה. לאחר מספר שעות נצפה באותן המצלמות רכב הונדה, ומתוכו יצאו שני אנשים שלאחר מספר דקות חזרו לרכב ואיתם אדם נוסף - טדרוס גאטצאו.

חקירת המשטרה העלתה שחברי הקבוצה נהגו לפרוץ ולשדוד לאחר שהיו אוספים מידע מודיעיני בשטח. טיפות דם שנמצאו ליד הגופה העלו את הסברה כי בינם לבין פלאח התנהל מאבק בזמן השוד. בהתאמת דנ"א שביצעה המשטרה עלה כי הדם שייך לטדרוס, שבהמשך חקירתו הודה ברצח.

הצעירה טענה שהיא סוקרת - וביררה פרטים על הבית

בהמשך החקירה התברר כי לביתו של הנרצח התבצעו מספר שיחות טלפון מצעירה שאמרה לו שהיא סוקרת מטעם עיריית תל אביב. במסגרת ה"סקר", בדקה הצעירה כמה חדרים יש בביתו של פלאח ואף ניסתה לקבל את אישורה של אשתו להגיע ולבדוק את הבית.

הצעירה, שירן לוי בת 24, היא תושבת גני תקווה ומשרתת כחיילת בקבע. בתחילת חודש מאי נעצרה ומוקדם יותר היום שוחררה למעצר בית. לטענת המשטרה היא לא שימשה כעדת מדינה, אך ככל הנראה לא יוגש נגדה כתב אישום והיא תשמש כעדת תביעה.

על פי ממצאי החקירה, שירן לוי שימשה כאוספת מודיעין במקרי שוד נוספים שביצעה הקבוצה. יום לאחר מעצרה נעצרו שרון ותמר קצר, הוריו של אלירן, בחשד לשיבוש הליכי חקירה ולהעלמת ראיות, אך שוחררו לאחר כמה ימים בתנאים מגבילים.

החשוד המרכזי לא הפליל את שאר החשודים

מספר ימים לאחר מכן נעצר החשוד המרכזי, טדרוס גאטצאוס מקריית אונו, ולאחר יומיים נמצא רכבו נטוש ופרוץ בתחנה המרכזית ביבנה. כנגד טדרוס הוגשה היום הצהרת תובע בחשד לרצח, אך המשטרה לא הצליחה לגרום לו לקשור את החשודים האחרים למקרה ולכן טרם ידוע בגין אילו סעיפים יוגש כתב אישום כנגדם.

"החקירה עבדה במישור המודיעיני במשך ארבעה חודשים, ורק לאחר מכן ביצענו את המעצרים", אמר היום רפ"ק קומי ג'יבלי, ראש מחלקת תשאול מרחב יפתח. הוא הוסיף כי המשטרה עבדה באופן ארצי והשתמשה בעזרתן של תחנות נוספות.

פלאח נרצח ב-15 בינואר בימים הראשונים של מבצע עופרת יצוקה. הוא היה בעליה של חנות אלקטרוניקה ובזמן הרצח נשא עמו כסף מזומן רב - יותר מ-30 אלף דולרים. 

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2