ביהמ"ש העליון בברזיל החליט פה אחד: ה"רב" אליאור חן יוסגר לישראל

בתום הליך משפטי ארוך ומסובך, נפלה ההכרעה: החשוד המרכזי בפרשת ההתעללות החמורה בילדים, שנחשפה לפני כשנתיים, יוסגר לישראל בתוך כחודשיים. 8 שופטים קיבלו פה אחד את ההחלטה. חן, שטען כי ישראל לא יכולה לשפוט אותו - יצטרך לענות על שאלות קשות הקשורות לפרשה

בית המשפט העליון בברזיל החליט הלילה כי הרב אליאור חן יוסגר לישראל, על מנת לעמוד לדין בגין פרשת ההתעללות החמורה בקטינים, כך הודיע הבוקר משרד המשפטים. החלטת בית המשפט בברזיל התקבלה כתוצאה מהגשת בקשת ההסגרה על-ידי המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה. חן יוסגר לישראל ככל הנראה בחודשיים הקרובים.

חן מבוקש בישראל בגין ביצוע עבירות של התעללות בקטינים, שידול להתעללות בקטינים, תקיפת קטינים, וקשירת קשר לביצוע פשע. פרשת ההתעללות החמורה נחפשה במרץ לפני כשנתיים, 2007: מחקירת המשטרה עלה כי חן היה מעורב בהתעללות פיזית ונפשית בקטינים בני אותה משפחה.

לפי הראיות שנאספו, אליאור חן ראה עצמו כ"רב" ובעל סמכות רוחנית וטען באוזני "מאמיניו" כי הילדים הם בעלי "נפש מושחתת" וכי יש לבצע בהם "תיקונים" על מנת לתקן את נפשם. על פי הראיות, מעשים אלה כללו התעללות קשה ביותר בקטינים.

ימים ספורים לאחר חשיפת הפרשה נמלט חן מישראל. עם היוודע דבר הימלטו פנתה המשטרה למחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה לשם הוצאת בקשה למעצר זמני ובקשת הסגרה בעניינו. לאחר חיפושים נרחבים בשיתוף עם רשויות מדינות שונות, נודע לרשויות ישראל כי הוא מסתתר בברזיל.

נעצר וטען: ישראל לא יכולה לשפוט אותי

בעקבות כך, הגישה המחלקה לעניינים בינלאומיים במשרד המשפטים לרשויות ברזיל בקשת מעצר והסגרה ובקשה של חן. משרד החוץ הישראלי אף הבהיר לבכירים במשרד המשפטים הברזילאי את הנסיבות המיוחדות של הפרשה, על דחיפותה וחומרתה.

באפריל בשנה שעברה חתם שופט של בית המשפט העליון הפדראלי בברזיל על צו מעצר כנגד חן. לאחר ניסיונות רבים לאתר את חן, הוא נעצר בסאו-פאולו, ואולם סנגורו טען למדינת ישראל אין סמכות להעמידו לדין בישראל נוכח העובדה שחלק מן המעשים בוצעו בשטח הישוב בית"ר עלית שמעבר לקו הירוק.

ואילו הלילה קיבלו רשויות המשפט בברזיל את עמדת המחלקה לעניינים בינלאומיים, ובית המשפט העליון הברזילאי דחה את טענות סנגוריו של חן. שמונה שופטי בית המשפט קבעו כי הוא יוסגר לישראל.