הנרצחת התריעה - איש לא התייחס

במשך שנים התעלל גיל מעברי בשכנתו אסתר לוין ובבני משפחתה. הוא היכה, איים ופגע ברכוש, ויום אחד רצח אותה. הערב אנו חושפים אסופת מכתבים ששלחה לוין, שנים לפני הרצח, לכל גורמי האכיפה, כשהיא מתחננת לעזרה וחוזה את הרצח

במשך שנים היא כתבה למי שרק יכלה: לשר המשפטים, למשטרה, ליועץ המשפטי לממשלה, לפסיכיאטר המחוזי ואין ספור פעמים למשטרה. אסתר לוין פחדה מהשכן שלה גיל מעברי, חולה נפש שהתעלל בה ובבני משפחתה - ואשר רצח אותה בדקירות סכין לפני שנה. לוין ידעה שהיא תירצח, היא צעקה - אבל איש לא שמע.

"הוא היה נשלח מדי פעם לאשפוזים פסיכיאטרים ומשתחרר מהם במהירות - וחוזר לפגוע בה", אומרת ד"ר דנה פוגץ', ראש מרכז "נוגה", הקרייה האקדמית קריית אונו. "במשך כל הזמן הזה הכתובת הייתה על הקיר והדבר נגמר ברצח, כפי שהיה צפוי - ורק בגלל שהיא לא זכתה לגיבוי מצידו של אף גורם רשמי", היא מוסיפה.

"הוא אלים, לא ברור לי למה מחכים"

אחרי שתיארה איך תקף אותה ואת בני משפחתה, כתבה לוין ז"ל לפסיכיאטר המחוזי: "הוא אלים, הוא מסוכן, ולא ברור לי למה מחכים. אני מתחננת שתעשו משהו לפני שיהיה מאוחר. פניתי למשטרה, ופשוט לא ייתכן שבמדינה שלנו לא יהיה לאזרח הקטן שקט".

אחרי שהוצתה מכוניתה והתיק נגד מעברי נסגר, כתבה לוין ז"ל למשטרה: "לא נלקחה ממנו בדיקה ואני מפחדת שהוא לא יסתפק בנזק לרכוש - אלא יפגע גם בי ובבני משפחתי". לשר המשפטים כתבה לוין: "מעברי אלים ומסוכן ולא ברור לי למה מחכים. הוא שומע קולות ולפיהם פועל".

מכתב אחרון חודשים לפני הרצח

המכתב האחרון נכתב כמה חודשים לפני הירצחה, והוא יועד לפרקליטות. "מה יקרה אם מחר או בעוד חודש הוא ירצח אותי?", שאלה לוין ז"ל. "גם אז לא תמצאו ראיות".

מעברי אכן רצח את לוין - בעשרות דקירות סכין. השבוע הפסיק בית המשפט המחוזי בתל אביב את התהליכים המשפטיים נגדו, וקבע כי אינו כשיר לעמוד לדין.

אנחנו פנינו לכל גורמי האכיפה בניסיון לדעת מה נעשה בעקבות פניויתיה של לוין, והאם למעשה היה ניתן למנוע את הרצח. תשובה לגוף העניין לא ניתנה. מהפרקליטות נמסר כי נגד הנאשם הוגשו מספר כתבי אישום, אך הוא שוחרר ממעצר בהוראת בית המשפט רק שבועיים לפני הרצח.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי תלונותיה ופניותיה של המנוחה טופלו במקצועיות וביסודיות על פי החוק וברגישות הראויה.