תופעה: מגלים בגידות ועבירות מין במעבדות פרטיות

אזרחים שאיבדו את אמונם במשטרה או מחפשים דרכים חדשות לבצע חקירות פונים למכון פרטי לזיהוי פלילי - ה-CSI הישראלי. מ' הביא את הבגדים של אשתו שחשד שהיא בוגדת בו. סבתא מהצפון גילתה שבבנה בוצעו מעשים מגונים

לבני זוג החושדים שבן זוגם בוגד בהם יש כמה אפשרויות: לבלוע בשקט, לעקוב אחריו, לשלוח בלש. לכל אלה נוספה לאחרונה אפשרות נוספת – לאמת או להפריך את החשד במעבדה פרטית לזיהוי פלילי. כן, יש דבר כזה.

"אני הרגשתי איזושהי תחושה שאני בעצם לא יודע, באמת, גם בגלל פער הגילאים בינינו, אם יש נאמנות מלאה", מספר מ'. "רציתי להרגיש טוב בפנים, שהנאמנות היא מלאה ושבעצם החששות הם רק שלי, בלב שלי. שקלתי בעצם מה אני יכול לעשות לצורך העניין".

במקום לשוחח עם אשתו,  מ' החליט שהוא צריך הוכחה חותכת, כזאת שתרגיע את החששות שלו. ראייה מדעית. מ' החליט להעביר את הבגדים והתחתונים של אשתו תחת המיקרוסקופ של מעבדה לזיהוי פלילי.

מבקרים את המונופול

אנחנו רגילים לראות אותם בזירות פשע ופיגועים, אוספים כל רסיס, שאריות בדים, טביעות אצבע או די-אן-איי. אבל בזמן האחרון רבים מאנשי המעבדה לזיהוי פלילי שפרשו מהשירות המשטרתי לוקחים את הידע איתם אל האזרחות ומקימים מעבדות פרטיות לזיהוי פלילי.

בישראל הולכת ומתהווה קהילה של מומחים שפרשו מהמשטרה. מומחים לירי, די-אן-איי,
פתולוגיה ובליסטיקה. ועכשיו יש גם מכון שמאגד בתוכו את כל האפשרויות האלה. סי-אס-איי נוסח ישראל. כל המומחים שפגשנו היו שנים ארוכות חלק מהמערכת. לכולם יש ביקורת חריפה
על המונופול של המדינה בבדיקות המעבדה לזיהוי פלילי, שתוצאותיהן שוות לעיתים לחיי אדם.

ואיך מגלים בגידות במעבדות האלה? בצורה לא פולשנית, בלי שאף אחד יידע, פשוט לוקחים את הבגדים של בן הזוג מהכביסה, שמים אותם בשקית וניגשים למעבדה, שם יחפשו שאריות מפלילות.

אנחת רווחה

מ' חיכה במתח לתוצאות הבדיקה שיגלו אם נישואיו לקראת סופם. "אני אתחיל מהסוף", אומר לו הבוחן. "אתה יכול להיות שקט. מצאנו את הזרע במוצגים שנתת לנו ובדקנו את הדי-אן-איי שלהם כנגד הדי-אן-איי שלך והייתה התאמה מלאה. אני מאחל לשניכם שיהיה רק טוב". מ' חוזר הביתה מאושר.

משפחה מהצפון מגיעה למכון עם סיפור קורע לב: סבתו של ילד בן שש חושדת שנכדה הותקף מינית. "חשבתי שאם אני אתן למשטרה (את הסיפור) ולא ייצא כלום יתחילו להגיד שאנחנו מבלבלים במוח", היא מסבירה את ההחלטה.

הסבתא הביאה לבדיקה את בגדיו של הילד. התוצאות מצמררות: על בגדיו נמצאו כתמי דם וסימני זרע. בעקבות הבדיקה הפרטית המשטרה פתחה בחקירה.

מתחת לעינית המיקרוסקופ במעבדה צפויות לעבור עוד אינספור בעיות, חלקן אישיות, חלקן פליליות, ועל כולן תשלמו למומחים הפרטיים אלפי שקלים.