הוחרם: מעל אלף פרטי לבוש מזויפים

פשיטה של המשטרה על רשת בגדים בנתניה הביאה ל"שלל" של מותגים מזויפים בשווי של מאה אלף שקלים. מסתבי כי ישראל היא "מעצמה" של ממש בתחום הזיופים, ובמשטרה מזהירים: "אנחנו מזהים יותר אנשים עם עבר פלילי שנמצאים בתחום הזה"

מותגים, ארכיון (רויטרס)

האם את בטוחה שהג'ינס דיזל שאת לובשת הוא באמת דיזל? תבדקי טוב, כי בפשיטה משטרתית על שתי חנויות בנתניה, נתפסו למעלה מ-1,000 פרטי לבוש מזויפים של חברות מובילות.

הפשיטה התבצעה במסגרת בפעילות של יחידת הונאה מרכז, עליה אחראים בלשי היחידה ללוחמה בפשיעה בנתניה והיחידה לקניין רוחני. יעד הפשיטה היה רשת חנויות "מחסני ביגוד" בנתניה ובמקביל אליה נערכה פשיטה גם במחוז הצפוני. שווי כלל הרכוש שהוחרם מוערך בכמאה אלף שקלים.

"הפגיעה היא כפולה", מספר רפ"ק יורם סלקמן, ראש יחידת ההונאה של מחוז מרכז במשטרה. "הקונה שרוכש במחיר מופרז מוצר מזויף, ומדינת ישראל שמפסידה כסף במכס. זאת מלבד המפסיד העיקרי - בעל זכויות קניין רוחני".

בפשיטה נעצר חשוד אחד - בנו של בעל רשת החנויות, ותוחקרו אחרים. העצור, תושב אור עקיבא בן 25, נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים. "הם לא מכחישים את הימצאות המוצרים אצלם", מציין סלקמן. "הם טוענים שהם קנו את זה מסוכנים ולא ידעו כי הסחורה מזויפת".

מדינת ישראל "מובילה" בתחום הזיופים

במשטרה לא מאמינים לגירסה זו. "אנחנו מעריכים שהם ידעו היטב שהסחורה אותה קנו במחיר זול מהסוכן, היא מזויפת", אומר סלקמן, ומזהיר כי שוק הזיופים מגיע בשנים האחרונות גם לידיים של גורמים מפוקפקים: "אנחנו מזהים יותר אנשים עם עבר פלילי שנמצאים בתחום הזה".

"זו לא הפעם הראשונה שישראל נאבקת במוצרים מזויפים", אומר סלקמן ומזכיר גם את הלחימה העיקשת של היחידה במזייפי הדיסקים. "מדינת ישראל היא מדינה 'מובילה' בכל מה שקשור לקניין רוחני בהרבה מאד תחומים".

"לעולם לא נתפוס מאה אחוז מן הזיופים", אומר סלקסמן וגם מצביע על האשמים: "למרות האכיפה, החקיקה הקיימת לא מספיקה. משתלם היום לזייפנים לזייף, הקנסות שהם מקבלים במקרה שהם נתפסים, הם די נמוכים".