חשוד נוסף תכנן לפגוע בצועדים במצעד הגאווה בירושלים

לאחר שאתמול נעצר אחיו של ישי שליסל, עצרה משטרת י-ם חשוד שני במעורבות בהתארגנות לפגוע במשתתפי מצעד הגאווה שייערך היום בעיר. כוננות שיא בבירה: אלפי שוטרים יאבטחו את המצעד והוצאו עשרות צווי הרחקה

האם המצעד יעבור בשלום? (יונתן סינדל, פלאש 90)

ההיערכות המשטרתית למצעד הגאווה ה-15 בירושלים, שייערך הערב (חמישי) ברחובות הבירה, נמשכת - והבוקר עצרה המשטרה חשוד נוסף שעל פי החשד תכנן לפגוע במשתתפי המצעד. על החקירה נגד החשוד הוטל צו איסור פרסום. בנוסף המשטרה עיכבה לחקירה פעיל בארגון להב"ה: פרקליטו, עו"ד איתמר בן גביר, מסר כי החשוד כתב מסרים בפייסבוק נגד המצעד - אותו כינה "תועבה". בשבועות האחרונים התבקש לחתום על הצהרה שלא יגיע למצעדים שנערכו בערים אחרות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"ייתכן שישראל מבקשת לחקות את טורקיה ובקצב הזה יפוטרו אנשים הסבורים שהמצעד מתועב", טען בן גביר. "המפסידה הגדולה היא הדמוקרטיה הישראלית ועל אנשי השמאל והבית הפתוח לזכור כי היום הרדיפה היא אחרי אנשי ימין וחרדים אך מחר עם שר לביטחון פנים אחר ומפכ"ל אחר ייתכן והמעוכבים לחינם יהיו דווקא אנשי השמאל".

לפני הצהריים יובא העצור הנוסף לבית משפט השלום בירושלים לדיון בהארכת מעצרו: הוא חשוד בקשירת קשר לביצוע פשע. אתמול נעצר מיכאל שליסל, אחיו של הרוצח ישי שליסל שדקר למוות את שירה בנקי ז"ל במצעד הקודם - והוא יובא לדיון בשעות הצהריים, עוד לפני המצעד. במשטרה הבהירו כי אם העצור הנוסף מיכאל שליסל לא יסכים לעזוב את העיר, יבקשו להאריך את מעצרו.

אתמול נחקרו גם אמו של שליסל וארבעה מאחיו, בחשד שתכננו לפגוע בקיום המצעד או במשתתפים, והם נדרשו לחתום על צו הרחקה מירושלים עד ליום שישי - כלומר לאחר המצעד. במסגרת ההיערכות הוצאו צווי הרחקה לעשרות אנשים נוספים, רבים מהם תושבי ירושלים.

הרוצח מהמצעד הקודם, ישי שליסל (יונתן סינדל, פלאש 90)

ריססו גרפיטי בעד המצעד - ונעצרו

המשטרה פועלת לא רק נגד המאיימים על המצעד: במהלך הלילה עוכבו ארבע נשים בשנות ה-30 לחייהן, שריססו על קירות ומבנים במספר מוקדים לאורך מסלול מצעד הגאווה כתובות תמיכה במצעד.

בחיפוש שבוצע על ידי השוטרים נתפסו ברשותן מספר תרסיסי צבע ושבלונות עם כיתוב. החשודות עוכבו לחקירה בתחנת לב הבירה, במהלכה טענו שביצעו זאת במטרה לעודד אנשים להגיע לאירוע: עם סיום החקירה שוחררו העצורות.

הגרפיטי שהוביל למעצר (חטיבת דוברות המשטרה)

למרות שורת האיומים, מצעד הגאווה ייצא לדרכו בסביבות השעה 18:00, תחת אבטחה של יותר מ-2,000 שוטרים ואנשי מג"ב שייפרסו באזור המצעד ובמעגלים רחבים יותר - גם במדים וגם בלבוש אזרחי. המעצרים שכבר בוצעו ממחישים את הצעדים הרבים בהם נוקטת המשטרה בימים האחרונים לקראת המצעד.

רחובות רבים ייסגרו וייחסמו צירי תנועה. כמו כן השנה ייערכו בדיקות קפדניות למשתתפי המצעד, והכניסה למתחם תותר רק משתי כניסות: עם זאת מדגישים במשטרה כי כל מי שרוצה להשתתף יוכל לעשות זאת.  המשתתפים יצעדו מגן הפעמון בעיר ויגיעו עד לגן העצמאות. כל באי המצעד ייבדקו ונושאי נשק לא יורשו להיכנס, כולל חיילים ובעלי רישיון לנשק.

אתמול קיים מפקד משטרת ירושלים, ניצב יורם הלוי, שיחת תדרוך עם מפקדי הכוחות ואף התייחס לדברים שהשמיעו בימים האחרונים הרב דב ליאור וראש ארגון להב"ה בנצי גופשטיין. ניצב הלוי מתח ביקורת חריפה על דברי השניים, שלטענתו "מתסיסים ומעודדים אלימות".

נעצר אתמול. מיכאל שליסל (יונתן סינדל, פלאש 90)

"כל משפחת שליסל נגד המעשה של ישי"

אתמול לפנות בוקר פשטו שוטרים על בתיהם של בני משפחתו של ישי שליסל - אמו וחמישה מאחיו. הפשיטה התבצעה לאחר שמידע שהגיע לחוקרי היחידה המרכזית במשטרת ירושלים העלה כי כמה מבני המשפחה התארגנו לפגוע במשתתפים במצעד.

נעצר אתמול. מיכאל שליסל (יונתן סינדל, פלאש 90)

אחד האחים, מיכאל שליסל, נעצר והובא לבית המשפט, שם הוחלט להאריך את מעצרו ביממה. אמו ואחיו של הרוצח ממצעד הגאווה שוחררו עם צווי הרחקה מירושלים עד יום שישי. עם זאת, בשיחה עם חדשות 2 מכחיש אברהם שליסל, אחד האחים, את הטענות.

"אין לנו שום התארגנות כזאת, ככל הידוע לי לאף אחד מהאחים, אין לנו שום קשר לדברים כגון אלה", אמר. "העמדות של המשפחה שלנו, של כל המשפחה, הן לצאת חוצץ נגד המעשה, לא לתת לו שום לגיטימציה. כל המשפחה, מגדול ועד קטן, חוץ מישי כמובן, נגד המעשה הזה".

עו"ד איתמר בן גביר, פרקליטו של מיכאל שליסל, מתח ביקורת על המעצר. "מעצרו של מרשי והפשיטה על בני משפחת שליסל הם שערוריה", אמר. "רק בגלל שהוא אחיו של ישי הוא עוכב ונעצר". חבר מועצת ירושלים נחמניאל סבן, ששחרר בערבות את בני המשפחה, אומר שמשטרת ירושלים "נתקפה בהיסטריה מוגזמת".

מערך אבטחה משמעותי (יונתן סינדל, פלאש 90)

היכן יעברו הצועדים?

הצועדים יתכנסו בגן הפעמון בעיר ובשעה 18:00 יחלו לצעוד על פי המסלול הבא: רחוב קרן היסוד, רחוב קינג ג'ורג', רחוב מאיר שחם, רחוב רבי עקיבא, רחוב הלל ורחוב מנשה בן ישראל. התחנה הסופית תהיה בגן העצמאות. הכניסה למסלול המצעד תתאפשר אך ורק דרך שטח הכינוס בגן הפעמון ודרך כיכר פריז. היציאה מתוואי המצעד תתאפשר במתחם הסיום, בכיכר פריז או ברחוב רבי עקיבא.

החל מהשעה 14:30 המשטרה תסגור את רחובות הצעדה: רחוב קרן היסוד, קינג ג'ורג', מאיר שחם, רבי עקיבא, הילל ומנשה בן ישראל. כמו כן ייסגרו לתנועה גם הרחובות המובילים אליהם כולל רחוב אגרון, הילל, קינג ג'ורג' מקרן היסוד ועד רחוב בארי. הכבישים ייפתחו בהתאם להתקדמות הצועדים.

מסלול הצעדה

לצועדים צפויים להצטרף גם מספר חברי כנסת, בהם יאיר לפיד (יש עתיד); תמר זנדברג, מיכל רוזין וזהבה גלאון (מרצ); יצחק (בוז'י) הרצוג, שלי יחימוביץ', ציפי לבני, קסניה סבטלובה, מיכל בירן ואראל מרגלית (המחנה הציוני); ואמיר אוחנה (ליכוד). יו"ר הכנסת סיכם עם קצין הכנסת ועם משטרת ישראל על "מתן מענה אבטחתי" לחברי הכנסת.

בהכנת הידיעה השתתפה דפנה ליאל