לקראת מצעד הגאווה: משפחת שליסל הורחקה מירושלים

משטרת ירושלים הוציאה צו הרחקה לאמו ו-5 מאחיו של רוצח שירה בנקי ז"ל לקראת מצעד הגאווה שייערך מחר בירושלים. בני המשפחה עוכבו לחקירה בעקבות מידע מודיעיני לפיו הם מתכוונים לפגוע במהלכו התקין של המצעד

שליסל רגע לפני הדקירה

יום לפני מצעד הגאווה, משטרת ירושלים עיכבה היום (רביעי) את אמו ואת חמישה מאחיו של ישי שליסל - הדוקר שרצח את שירה בנקי ז"ל במצעד שנערך בשנה שעברה. האם והאחים שוחררו בתום החקירה בתנאי הרחקה מירושלים למחר, היום בו ייערך מצעד הגאווה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בני משפחתו של שליסל עוכבו לחקירה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לימ"ר ירושלים, לפיו הם מתכוונים לפגוע במהלכו התקין של מצעד הגאווה. יש לציין כי שליסל דקר משתתפים במצעד גם ב-2005 ופצע שלושה: הוא נשלח למאסר ושוחרר זמן קצר לפני המצעד שנערך ב-2015 - בו רצח את בנקי ופצע צועדים נוספים.

עו"ד איתמר בן גביר, פרקליט המשפחה, כינה את החקירה "התעללות". לדבריו, כוחות משטרה ובילוש הגיעו לפנות בוקר לבית משפחת שליסל. "המשטרה הודתה בפני רוב הנחקרים שלא היה שום בסיס לעיכוב, מדובר בהתעללות בבני משפחה רק בגלל היותם בני המשפחה של ישי שליסל", טען.

הפרקליט הוסיף כי "הפשיטה על בית המשפחה הבוקר לא תסיר את החרפה והפשלה המשטרתית בשנה שעברה ולא מתקנים עוול בעוול אחר, לא חוקרים אנשים חפים מפשע בחקירות שווא רק בגלל מעשים שעשה בן המשפחה".

עו"ד בן גביר (מרים אלסטר / פלאש 90)

בחודש שעבר גזר בית המשפט המחוזי בירושלים מאסר עולם ועוד 31 שנות מאסר על ישי שליסל, שהורשע ברצח שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה בירושלים בשנה שעברה ובעוד שישה ניסיונות רצח.

לצד עונש המאסר, קבע בית המשפט כי שליסל ישלם פיצויים למשפחות הנפגעים בגובה של 258 אלף שקלים לכל אחת מהן. בסך הכול חויב שליסל לשלם פיצויים בסך שני מיליון ו-64 אלף שקלים.

במעמד הקראת גזר הדין אמרה השופטת נאוה בן אור כי "לפנינו אדם שאינו רואה אדם אחר לנגד עיניו. אדם אכזרי. כל אדם שנברא - בצלם זר להווייתו. האדם המסוכן הזה לא יכול עוד לסתובב ברחובות ירושלים או בכל מקום אחר".

"לא היה לו דבר עם שירה היפה והצעירה", הוסיפה השופטת. "לא היה משנה לו את מי תפגוש המאכלת שלו. הנאשם המיט אסון את משפחתה של שירה בנקי ועל החברה כולה. חברה שהערכים המאגדים אותה הם ערכי חופש".

שירה בנקי ז"ל

גזר הדין של שליסל: "התכונן בקור רוח ורכש סכין"

השופטת בן אור שחזרה מעט מהפעולות והאישומים שיוחסו לשליסל במצעד הגאווה הקודם שבו תקף משתתפים - לפני כעשור. "קנאותו החשוכה הדריכה אותו בפעולותיו גם עכשיו. תיארנו בהכרעת הדין כיצד התכונן בקור רוח לקראת מצעד הגאווה", אמרה. "הוא התנהל התנהלות שגרתית בבוקרו של יום, רכש סכין ושם פעמיו לעבר המצעד. היתה לו הזדמנות נוספת לשקול את המעשה מחדש כששוטרת שניסתה למנוע ממנו להיכנס מלתוואי המצעד".

"עדי הראייה חזרו פעם אחר פעם על הסכין שהניף", הוסיפה בן אור. "הכל בשקט, בנחישות ובלי לעצור לרגע. לשאלה האם לא למד לקח מהפעם הקודמת - השיב בצחוק שלא היה לו רע בכלא ורק חסרות לו החצרות הירוקות מסביב".

בפרקליטות המדינה הביעו שביעות רצון מהעונש שגזר בית המשפט על שליסל. "המסר העולה מגזר הדין הוא שבעבירות המבוצעות על רקע שנאה בית המשפט מעניש באופן החמור ביותר", אמרה עו"ד אשרת שהם מפרקליטות מחוז ירושלים.

"מעשיו של שליסל נטלו את חייה הצעירים של שירה בנקי ז"ל ונועדו לשפוך את דמם של כמה שיותר צועדים במצעד הגאווה", המשיכה עו"ד שהם. "מעשים אלו נועדו לפגוע בערכי היסוד של החברה בישראל בערך חיי אדם ובערכי החופש והזכות להביע דעה ונועדו לפגוע במרקם החיים במדינת ישראל. העונש שהוטל עליו מביע את הסלידה של מערכת המשפט ממי שקם לשפוך דם נקי בשל שנאה ודעה שונה. אנו מקווים שמסר חמור זה יגיע לכל מי שחפץ לפגוע בדרך כלשהי באחר בשל דעותיו ונטייתו המינית".

ישי שליסל בבית המשפט, ארכיון (חדשות 2)

"המשטרה היתה מודעת לסיכון"

לפני כחודשיים הרשיע בית המשפט את שליסל ברצח ובשישה ניסיונות רצח - וגם בדקירה בנסיבות מחמירות. "הוכח מעבר לספק סביר שגרם למותה של בנקי בכוונה תחילה וניסה לרצוח 6 נוספים", פסק בית המשפט.

בית המשפט אף מתח ביקורת חריפה על תפקוד המשטרה בעניינו של שליסל. "משטרת ישראל הייתה מודעת לסיכון מהנאשם", נכתב בפסק הדין. "הקלות הבלתי נסבלת בה הצליח הנאשם לבצע את זממו אינה נתפסת. הוא הגיע למחסום משטרתי וניתנה רק הוראה סתמית לעזוב את המקום. הלקחים שהיו אמורים להיות מופקים מהמצעד ב-2005 לא הופקו. הכתובת הייתה על הקיר והאחראים לא קראו אותה". בית המשפט אף הוסיף הערה כי קיימת לקונה בחוק שלא מאפשרת להטיל מגבלות על פושעים מסוכנים כמו שליסל לאחר שריצה את מלוא עונשו ושוחרר.

"הנאשם הורשע כבר בעבר בעבירות דומות ואף ריצה עונש מאסר בגינן, אך הוא לא עבר תהליך שיקום ומעולם לא הביע חרטה או צער על מעשיו, אלא אף הקצין את עמדותיו וחזר לבצע עבירות חמורות", אמרו בפרקליטות לאחר הקראת פסק הדין. "אף שהנאשם כפר בסמכותו של בית המשפט לשפוט אותו והסנגוריה הציבורית נמנעה מלנהל הגנה אף שמונתה לייצגו ע"י בית המשפט, התנהל משפט בו נשמעו עדים רבים והובאו ראיות רבות שהביאו להרשעתו המלאה".

"הבית הפתוח" לגאווה מתכונן בימים אלה למצעד השנתי שייערך מחר בירושלים. במצעד השנה יהיה בסימן שנה לרצח ויוקדש לזכרה של שירה בנקי. "אנחנו קוראים לכולם - ללא הבדל דת, גזע, מין, דעה פוליטית או נטייה מינית להגיע לצעוד איתנו במצעד הגאווה", הוסיפה קלה-מאיר.