יו"ר הסתדרות המורים יועמד לדין בכפוף לשימוע

שורת חשדות חמורים נגד מזכ"ל הסתדרות המורים יוסף וסרמן ובכירים נוספים בארגון: מהודעת פרקליטות מחוז ת"א עולה כי נשקלת העמדתם לדין בגין סחיטה באיומים, קבלת שוחד, פגיעה בפרטיות והפרת אמונים. בין החשדות: ניצול מעמד לקבלת הנחות אישיות, העברת כספים אסורה ועוד

יוסף וסרמן (פלאש 90)

פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) הודיעה ליוסף וסרמן, מזכ"ל ויו"ר אגף הכספים של הסתדרות המורים, יוסי אפרת, יו"ר אגף התרבות ויו"ר ארגון המורים לחינוך גופני וליאת כהן, כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בגין סחיטה באיומים וקבלת שוחד. באשר לוסרמן, גם נשקלת העמדתו לדין, בכפוף לשימוע, בגין פגיעה בפרטיות והפרת אמונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי החשדות, בשנת 2004 הקימה הסתדרות המורים את "מנהל תיירות ונופש", שאמור היה לרכז את פעילות הרווחה בארגון. בטי דהאן - שקודם לכן הייתה הבעלים של סוכנות הנסיעות "בטי טורס" - מונתה לרכזת תחום תיירות הפנים. עם מינויה, העבירה את עיקר פעילותה לשם, כך שפרנסתה הייתה תלויה בפעילות מול הסתדרות המורים.

בטי העסיקה ב"בטי טורס" ולאחר מכן ב"מנהל תיירות ונופש" את ליאת כהן, בתו של יוסי אפרת, יו"ר אגף תרבות ויו"ר ארגון המורים לחינוך גופני. וסרמן חשוד בכך שהיה מודע לתלותה הכלכלית של בטי במנהל וניצל את תפקידו ומעמדו בהסתדרות המורים כדי לכפות עליה לממן עבורו באופן חלקי חופשות פרטיות אליהן יצא עם אחרים.

על פי החשד, יוסי אפרת וליאת כהן, שהיו מודעים לתלותה של בטי בעבודתה עם הסתדרות המורים, ניצלו את מעמדו ותפקידו של יוסי וכן את נגישותה של ליאת על מנת לקבל מבטי כספים שלא כדין. לשם כך, כפה יוסי על בטי לחלוק עימו את רווחיה מפעילות הקשורה במורים לחינוך גופני, כשחלק זה מימן חופשות פרטיות בארץ ובחו"ל שלו ושל משפחתו. בגין מעשים אלה נשקלת העמדתם לדין בגין סחיטה באיומים וקבלת שוחד.

מזכ"ל ויו"ר אגף כספים - במקביל

וסרמן גם חשוד בפגיעה בפרטיותם של חלק מהמורים בארגון, כיוון שביקש לקבל פלטי שיחות טלפון של מורים כדי לברר האם שוחחו עם עיתונאים או התארגנו כאופוזיציה שלו בהסתדרות המורים. בגין כך נשקלת העמדתו לדין בעבירה של פגיעה בפרטיות.

טרם בחירתו של וסרמן למזכ"ל הסתדרות המורים, כיהן כיו"ר אגף הכספים. עם היבחרו לתפקיד המזכ"ל, המשיך וסרמן להחזיק בתפקידו הקודם, באופן שאיפשר לו להחליט, לאשר ולהוציא לפועל כל החלטה על הוצאה תקציבית, ללא פיקוח מהותי. כפל תפקידים זה העצים את כוחו המנהלי והפוליטי בהסתדרות המורים עד כדי שליטה מלאה.

שליטה זו אפשרה לו להשפיע באופן מכריע על קבלת החלטות במצבים הנוגעים להסתדרות המורים ולו באופן אישי, כאשר הוא מצוי בניגוד עניינים בין תפקידיו בהסתדרות לאינטרסים האישיים שלו, תוך דחיקת טובת ההסתדרות ופעולה באופן התואם את האינטרסים שלו עצמו.

תשלומים אישיים - מקופת ההסתדרות

במסגרת כפל תפקידים זה, כפה וסרמן על ההסתדרות לשאת בתשלום הוצאות שנפסקו לחובתו באופן אישי בהליך משפטי ופעל להעברת תשלומים מההסתדרות לעו"ד רונאל פישר ללא תמורה, או ללא הלימה לעבודה המשפטית שבוצעה, כשלצד זאת ביצע פישר עבודות משפטיות פרטיות עבור וסרמן מבלי לקבל תשלום עבורן.

בשל כל אלה, הודעה מטעם הפרקליטות נמסרה היום לוסרמן, אפרת וכהן, לפיה נשקלת העמדתם לדין - בכפוף לשימוע - בגין סחיטה באיומים וקבלת שוחד. בנוסף, נשקלת העמדתו לדין של וסרמן גם בגין פגיעה בפרטיות והפרת אמונים.