גל מעצרים וחיפושים בחברת "אדמה"

פרשת חברת הנדל"ן מסתעפת: שוטרים ואנשי מס הכנסה לפשטו הבוקר על משרדי החברה ועל בתי בכירים בה וביצעו מספר מעצרים וחיפושים. החשודים הועברו לחקירה

אורן קובי ולוגו חברת "אדמה" (תמונה שהפיץ אורן קובי לתקשורת)

חברת "אדמה", שעמדה לאחרונה במרכז שורת תחקירים של כתבת תכנית חיסכון אדוה דדון, מוסיפה להסתבך: הבוקר (שני) יחידת ההונאה של משטרת תל אביב, בשיתוף מס הכנסה, החלה לבצע חיפושים ומעצרים במשרדי החברה ובבתי הבכירים. חלק מהעובדים נעצרו בבתיהם והובאו לחקירה ביחידת ההונאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהמשטרה נמסר כי בחודשיים האחרונים התנהלה במפלג הונאה תל אביב, בשיתוף עם מס הכנסה חיפה והצפון חקירה סמויה: לאנשי חברת הנדל"ן מיוחסות עבירות של גניבה בידי מורשה , קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף, עבירות על חוקי מס הכנסה והלבנת הון.

במשטרה ציינו כי "על פי החשד נגנבו מהלקוחות מעל 20 מיליון שקלים אשר הועברו לחשבונו של בעל החברה ושימשו אותו לצרכיו הפרטיים - היום בוצעו חיפושים במשרדי החברה ובבתי החשודים - צפויים מעצרים נוספים".

בתחקיר ששודר "בתכנית חיסכון" נחשף כיצד מוכרת החברה קרקע חקלאית באזורי ביקוש בתוספת הבטחה כי הקרקע תופשר לבנייה בתוך זמן קצר. אלא שלרוכשים התגלה כי החברה מכרה להם הבטחות ללא כיסוי בחלק מהמקרים.

בסוף חודש מאי קבע השופט איתן אורנשטיין כי חברת הנדל"ן תפורק - ובכך קיבל למעשה את המלצתו של המנהל המיוחד שמינה, עו"ד חגי אולמן. "כספי לקוחות הושקעו בדירה של הבעלים במגדלי יו ובמכונית המזארטי שלו", ציין השופט. אולמן טען במסמך שהגיש לבית המשפט כי "חברת 'אדמה' היא עסק שנוהל בתרמית. מן הממצאים עולה ללא כל צל של ספק כי אורן קובי הוביל, הורה וניצח של כל שלב ונקט פעולות מתוך מגמה לרמות את נושי החברה".

עוד הוסיף אולמן כי "לאחר שבחנתי היטב את החברה, אופי פעילותה, מצבה הכלכלי כיום, התחייבויות כלפי רוכשים, מצב הפרויקטים השונים ועוד - אני סבור כי אין כל תכלית בהבראת החברה, וכי אין כל מנוס ממתן צו לפירוקה". אולמן סיכם וכתב כי אין תוחלת להליך הבראה, וכי לנושים לא יצמח יתרון כלשהו מהמשך פעילות חברת הנדל"ן. "החברה כיום אינה ברת-מוניטין או נכס אחר אשר שימורו כעסק חי ייטיב עם נושי החברה", הצהיר.

אילוסטרציה (חדשות 2)

מכרו קרקעות חקלאיות תוך הבטחות ללא כיסוי?

אורן קובי עצמו מתגאה באוסף שעוני רולקס, שכעת מתגלה כי שוויים נאמד בכשני מיליון שקלים - כסף שלא דווח לבית המשפט, ושעליו מבקש הנאמן לקבל פירוט מלא. חרף זאת, קובי ממשיך במקביל לגייס עובדים לחברה המקבילה "טרה", שהופיעה גם היא בתחקיר ושבית המשפט יידרש להכריע גם בעניינה.

כפי שנחשף לראשונה ב"תכנית חיסכון", חברת "אדמה" מכרה ללקוחותיה קרקע חקלאית באזורים מבוקשים, בהם צפון תל אביב ורמת השרון, תוך הבטחה כי תוך מספר שנים האדמות יופשרו וניתן יהיה לבנות עליהן דירות יוקרה במחיר מוזל - אולם בחלק הממקרים, מדובר בהבטחות ללא כיסוי.עוד נחשף כי רוכשת בשם טל קולנדר העבירה 180 אלף שקלים לחשבון של החברה בנוכחות עורך דין ממשרד גולברפ-זליגמן, וזאת בניגוד להסכם בו כל הכספים יועברו לחשבון נאמנות.

בעקבות התחקיר, יחידת ההונאה במשטרת תל אביב פתחה בחקירה נגד קובי, וברשות המיסים פתחו בבדיקה על עסקאות שבוצעו בפרדס חנה כרכור ולא שולם עליהן מס לפי החוק.