תושבת הצפון ספגה מסע שיימינג אכזרי בפייסבוק: "כתבו שאני נערת ליווי של אסירים"

יום אחד קמה בבוקר ע' ונדהמה לגלות ש"שימשה כנערת ליווי" - ואפילו ש"שמה קץ לחייה". זו התוצאה של מסכת שיימינג מטורפת שעברה מצד מכר: "הוא פתח מאות משתמשים פיקטייבים והפיץ עליי שמועות מרושעות. נכנסתי לחנות ושאלו אותי איך זה שלא נהרגתי". המשטרה: "חקירה נפתחה, הנושא מטופל"

"נגעו בי בשביל לוודא שאני לא מתה": ע' מהצפון לא דמיינה שזה יקרה לה, אפילו לא בסיוטים הכי גדולים שלה. יום אחד היא החלה לקבל שיחות והודעות מחברים, מכרים ובני משפחה מודאגים ששאלו אותה לשלומה - ואם מה ששמעו עליה נכון. ע' ההמומה לא בדיוק הבינה על מה מדובר, וכשהתחילה לברר פרטים - היא נחרדה ממה שגילתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מתברר כי מי שעומד מאחורי המעשה פתח שלל חשבונות פיקטיביים בפייסבוק - והחל להפיץ עליה שמועות מרושעות ואכזריות במשך חודשים ארוכים. "כבר כמעט שנה שהוא עושה לי לינץ'", היא מספרת בשיחה עם חדשות 2 Online. "הוא פתח דפים מזויפים, יש גם כאלה עם התמונות שלי, לפחות מאה. הוא כתב שהשעו אותי מהעבודה, שהחבר שלי זרק אותי אחרי שנכנסתי להיריון, שגנבתי ממנו זרע ואפילו שאני נערת ליווי של אסירים. דברים מחרידים".

מסכת השיימינג שעברה הגיעה לשיא לאחר שאותו אדם פרסם פוסט לפיו היא שמה קץ לחייה. "העירייה משתתפת בצערה של המשפחה על מותה של בתם", נכתב בפוסט, כשמתחת לכיתוב המצמרר - מופיעה תמונתה. "היא שלחה יד בנפשה לאחר שעברה הפלה קשה. מחר נתכנס לקבורתה".

הפוסט בו נודע על "מותה" של אורטל (מתוך פייסבוק)


"הפוסט שהוא פרסם על כך שהתאבדתי הטריף את בני המשפחה שלי ואת החברים. עברתי ימים נוראיים", היא מספרת. "אנשים התקשרו אליי ונבהלו, הפוסטים האלה הגיעו לכל האזור. יש לי חברה בבוסטון שהתעלפה במקלחת אחרי שראתה את הפוסט שהתאבדתי".

"זה חוסר אונים מטורף, אין גבול לאכזריות"

כשע' יצאה לסידורים לאחר פרסום הפוסט, היא נדהמה מהתגובות שקיבלה: "יש מישהי שפגשה אותי בדואר ואמרה לי: 'וואי, הרגו אותך'. קרה שהלכתי לחנות תכשיטים ומישהי נגעה בי ואמרה: 'וואי, את לא מתה?' והיא אומרת לי 'כתבו עלייך פוסט שהתאבדת'. אין גבול לאכזריות ולטירוף של האיש הזה שעומד מאחורי מחשב - ומרשה לעצמו לעשות מה שהוא רוצה", היא מספרת בכאב ובזעם.

"פניתי למשטרה המון פעמים - ושם אמרו לי שהם צריכים ראיות כדי לפעול וזה אבסורד, כי הצגתי להם את כל הפוסטים וגם אמרתי להם מי זה. לא בעיה בשבילם לגלות מי זה תוך רגע. הוא אפילו כתב לי הודעה שאפתח את הפייסבוק ואראה מה מחכה לי שם".

פוסט מטעם "משפחתה" של אורטל (מתוך פייסבוק)


"אין אבן שלא הופכים ומגלים שהשמועות המטורפות שהוא הפיץ הגיעו לשם. הזהירו אותי שהוא מטורף", היא מוסיפה, "אתה רץ למשטרה, אתה רץ לבית משפט, אתה חסר אונים. אין מי שיעזור לך, לא מתייחסים אליך. כל המשפחה שלי ממוטטת מזה והאחים שלי לוקחים את זה מאוד קשה. הוא אפילו כתב פוסט בשם המשפחה שלי שרואה בי מתה כי נכנסתי להיריון מחוץ לנישואין, לא מגיע להם לעבור דבר כזה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מטבע הדברים אנו מנועים מלהתייחס לפרטי מקרה ספציפי אשר בעניינו מתנהלת בימים אלה חקירה, לא כל שכן לאמצעים ולשיטות המופעלים בתיקים מעין אלה. יחד עם זאת נבהיר כי ככלל, בריונות ברשת והתנהגויות המכונות ״שיימינג״ אינן מהוות כשלעצמן עבירה פלילית".

עוד הוסיפו במשטרה כי "ככל שהתנהגות או התבטאות ברשת האינטרנט מגבשת חשד לביצוע עבירה פלילית, דוגמת פגיעה בפרטיות, איומים, הטרדות, התחזות וכיו״ב, הנושא נבדק ומטופל בהתאם על ידי המשטרה, בין היתר באמצעות חוקרים מיומנים המוסמכים לתחום חקירות פשיעת סייבר ותוך ביצוע מגוון הפעולות למיצוי נחוש של החקירה במישור החקירתי, המודיעיני, המבצעי והטכנולוגי".

לפניות לכתב: morl@ch2news.tv