ארדן: מעולם לא נחשפתי למסמך

בעקבות הפרסומים על איסוף המידע המודיעיני בנוגע לחברי הכנסת, המפכ"ל אלשיך וראש אגף חקירות - שעל פי הפרסומים הורה על איסוף המידע - נפגשו עם יו"ר הכנסת אדלשטיין. ארדן הגיב במליאה לדיווחים וטען כי המסמך "הוכן לצרכי בקרה כדי לוודא שאין מידע מהותי שלא הגיע לאגף חקירות"

אדלשטיין ואלשיך

שלושה ימים לאחר חשיפת "מסמך הח"כים", המכיל מידע פלילי לכאורה שיש בידי אגף החקירות במשטרה על 120 חברי הכנסת, נפגשו היום (רביעי) המפכ"ל רוני אלשיך ויו"ר הכנסת - לפי בקשתו של אדלשטיין שדרש הסברים. בפגישה ישתתף גם ראש אגף חקירות, ניצב מני יצחקי, שלפי הפרסומים הורה על איסוף המידע.מהמשטרה נמסר כי אדלשטיין "נעתר לבקשת יו"ר הכנסת להתעדכן בפעילות המשטרתית בנושא הטיפול במידע מודיעיני", וצויין כי ניצב מני יצחקי התייצב גם הוא בלשכת יו"ר הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש חשף כתבנו גיא פלג כי במסמך מופיע בין היתר מידע בגין ביצוע עבירות פליליות לכאורה על ידי השר הממונה על המשטרה - גלעד ארדן. היום התייחס לכך השר במליאה: לאחר שביקש מהאופוזיציה להפסיק לתקוף את המשטרה, אמר ארדן כי הוא "רוצה להדגיש שאני באופן אישי כשר לביטחון פנים מעולם לא נחשפתי לקיומו של מסמך כזה, לא מכיר אותו ולא יודע מה יש בתוכו. מי שכן נחשף וזה היועץ המשפטי, שזה תפקידו ולא תפקידכם. בפגישה מאוד ארוכה וממושכת את הדברים אל מול נציגי המשטרה, הוא הסמיך את עוזרו לכתוב: משטרת ישראל איננה יוזמת איסוף מידע על שרים או ח"כים". ארדן לא התייחס מפורשות לדיווח כי שמו הוזכר במסמך לצד טענות לעבירות פליליות לכאורה.

עוד ארדן ציין כי לפי תגובת היועץ המשפטי "מידע מהותי המגיע למשטרה המעלה חשד לפלילים לשר או ח"כ מועבר מיד לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי. כל טיפול נוסף מחייב את אישורם המוקדם". ארדן הוסיף כי "המסמך הוכן לצורכי בקרה לוודא שאין שום מידע מהותי שקיים אצל משטרת ישראל שטרם הגיע לראש אגף החקירות והמודיעין והובא דרכו לידיעת הפרקליט והיועץ המשפטי לממשלה". ארדן שיבח את עבודת אגף החקירות וטען כי "עשרות החקירות הפליליות שכן הבשילו לכתבי אישום, בהם גם של אישי ציבור, הם בעיניי ההוכחה הטובה ביותר שמשטרת ישראל לא מעניקה חסינות לאף אחד מצד אחד, לא יוזמת איסוף מידע על נבחרי ציבור מצד שני".

מופיע במסמך. ארדן

מידע על ארדן נאסף, אדלשטיין: "לא קיבלתי הסבר מניח את הדעת"

על פי הפרסום בחדשות ערוץ 10, ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, הורה על הכנת מסמך ובו ריכוז המידע המודיעיני שנמצא במערכת בעניינם של חברי כנסת ושרים. המסמך מכיל בין היתר מידע על השר ארדן בתקופה בה כיהן כשר להגנת הסביבה ושר התקשורת: מדובר בחומרים מודיעינים משמעותיים על עבירות פליליות לכאורה מצד השר. 

יש להבהיר כי השר ארדן לא נחקר מעולם ומעולם לא נפתחה נגדו בדיקת משטרה. המידע לפיכך על השר, כמו על שרים וח"כים אחרים, שוכב באגף החקירות במשך שנים - ולא הועבר לדרגי הבחינה בפרקליטות. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להתייחס למידע מודיעיני ולחומרים שיש או אין בידי הרשויות".

אתמול זעם אדלשטיין על הפרסום וביקש להיפגש עם אלשיך בהקדם: "ריכוז המידע אודות הח״כים מעלה תהיות ושאלות", הוסיף, "בימים האחרונים פורסם בתקשורת דבר קיומו של מסמך משטרתי שהוכן בשנת 2014 ובו ריכוז מידע פלילי ומודיעיני אודות חברי הכנסת שכיהנו באותה עת", הוסיף.

"מבלי כמובן לפקפק בסמכותה ובחובתה של המשטרה לחקור במקרים המתאימים חברי כנסת, ריכוז מידע שכזה באופן שבו נעשה הדבר על פי הפרסומים, מעלה תהיות ושאלות גם כאלה הנוגעות לחופש פעולתם וחסינותם של חברי הכנסת ולשימוש של רשויות האכיפה בחומרים אלה", ציין יו"ר הכנסת. "עד כה לא ניתן לטעמי, בכל הכבוד, הסבר מניח את הדעת ליצירתו של מסמך כזה".

אדלשטיין הדגיש במכתבו כי "כמי שמופקד על חוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, אבקש להיפגש איתך ועם ראש אגף החקירות והמודיעין בהקדם האפשרי על מנת להבין את תכלית יצירתו של המסמך, ולוודא כי המשטרה פועלת בהתאם לתכליתו ורוחו של חוק החסינות, וזאת כאמור מבלי לפגוע בחובתה של המשטרה לחקור חברי כנסת כאשר מתגבשת תשתית לחקירה שכזו".

הדוח הוכן בהנחייתו. יצחקי (פלאש 90)

משרד היועמ"ש: "לא יוזמים איסוף מידע"

שלשום הבהיר עו"ד גיל לימון, עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי, כי "משטרת ישראל איננה יוזמת איסוף מידע על שרים או חברי כנסת". לדברי משרד היועץ המשפטי, "מידע מהותי המגיע למשטרת ישראל המעלה חשד לכאורה לפלילים על שר או על חבר כנסת מועבר באופן מיידי לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי לממשלה. טיפול נוסף מתחייב את אישורם המוקדם".

עוד הבהיר עוזרו של מנדלבליט כי "המסמך הוכן במשטרת ישראל כבר לפני כשנתיים. המסמך הוכן לצורכי בקרה, כדי לוודא שאין שום מידע מהותי כאמור אשר מצוי אצל גורמי המודיעין והחקירה במשטרת ישראל שטרם הגיע לידיעת ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל והובא דרכו לידיעת פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה".