בוטל מינויו של אילן מור לנציג המשטרה בארה"ב

נצ"מ אילן מור, שהורשע בעבר בהתנהגות בלתי הולמת כלפי שוטרות, היה אמור לייצג את ישראל בארה"ב - אך ביקש להשתחרר מהתפקיד מסיבות משפחתיות. אלשיך נעתר לבקשה אך ביקש ממנו להישאר במשטרה. החלטת המינוי עוררה לפני כחודשיים מחאה בשל עברו של מור

אילן מור, ארכיון (חדשות 2)

לאחר המחאה, הקצין הבכיר ביקש לוותר על המינוי. נצ"מ אילן מור, שהיה אמור לכהן כנציג המשטרה בארצות הברית, ביקש מהמפכ"ל רוני אלשיך לא להתמנות לתפקיד. מור, שהורשע בעבר בהתנהגות בלתי הולמת בעקבות תלונות על הטרדה מינית מצד שוטרים, נימק את הבקשה ב"סיבות משפחתיות רפואיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהמשטרה נמסר כי מור "נפגש לשיחה אישית עם מפכ"ל המשטרה והעלה את בקשתו שלא להתמנות לנציג משטרת ישראל בארצות הברית". עוד נמסר כי אלשיך הביע את הערכתו הרבה לקצין אולם לנוכח בקשתו נעתר לביטול המינוי. כמו כן ביקש המפכ"ל מהקצין להמשיך בשירותו במשטרה.

בחודש אפריל, במסגרת סבב מינויים במשטרה, הודיע אלשיך על מינויו של מור לתפקיד. תוך זמן קצר החלה מחאה נגד המהלך, בשל ההליך שהתנהל נגד מור והסתיים בנזיפה.

ביקש ממור להישאר במדים. אלשיך (הדס פרוש, פלאש 90)

התלונות שהגיעו נגד נצ"מ מור עסקו בשני מקרים שונים: באחד לכאורה הוא נישק שוטרת ובמהלך האירוע השני שלח מסרון מטריד לשוטרת אחרת בעת נופש לאילת. מור טען כי ההודעה נכתבה ברוח שטות, ולבסוף הושג הסדר טיעון בין מח"ש לבין סניגורו דאז עו"ד ליאור אפשטיין - והקצין הורשע בהתנהגות בלתי הולמת לשוטר. הנושא הועבר לדין משמעתי, שם נקנס מור ב-4000 שקלים וננזף. בגזר הדין נכתב כי "התנהגות הנושאת אופי של הטרדה וגרימת מבוכה של מפקד כלפי פקודה, במיוחד בשים לב לפער הגילים, הדרגות והמעמד, אינה ראויה ומקומה לא במסגרת המשטרתית".

"אדם שהורשע לא צריך לזכות בקידום"

מובילות המחאה נגד מינוי מור היו חברות הכנסת של מרצ זהבה גלאון, תמר זנדברג ומיכל רוזין: השלוש טענו כי כי "אדם שהורשע בדין משמעתי בהתנהגות שלא הולמת כלפי פקודות לא צריך לזכות בקידום וודאי שלא לייצג את ישראל בחו"ל. מור הציג כשוטר בכיר דפוס התנהגות של הטרדות כלפי שוטרות צעירות תוך ניצול מעמדו ומרותו, הדבר צריך למנוע את המשך קידומו במשטרה".

עוד הוסיפו הח"כיות כי "אלשיך מונה לתפקידו לאחר משבר אמון ציבורי בצמרת המשטרה שנבע בין השאר מחשיפת שורה של הטרדות ומעשים אסורים. במקום שינער את המערכת ויעלה אותה לסטנדרטים הראויים ממשיך מפכ"ל המשטרה אלשיך להפקיר יותר מ-50% מאוכלוסיית ישראל". גם יו"ר נעמת גליה וולוך הצטרפה לביקורת ואמרה: "הדבר האחרון שמשטרת ישראל זקוקה לו לאחר תקופה ארוכה בה נחשף גל חסר תקדים של הטרדות בתוך שורותיה, זהו המינוי הפסול הזה של קצין שהודה בשני מקרים של הטרדות מיניות בפקודות, לתפקיד ייצוגי כה בכיר".