חשיפה: מידע על השר ארדן נאסף במסמך הח"כים ולא נבדק

חשיפה: אגף החקירות במשטרה אסף חומר מודיעיני משמעותי על השר לביטחון הפנים גלעד ארדן במסגרת "מסמך הח"כים". למרות המידע, המייחס לארדן עבירות פליליות בזמן שכיהן בתפקידים אחרים, השר מעולם לא נחקר

מופיע במסמך. ארדן

יומיים לאחר חשיפת "מסמך הח"כים", המכיל מידע פלילי לכאורה שיש בידי אגף החקירות במשטרה על 120 חברי הכנסת, מתברר כי במסמך מופיע בין היתר מידע בגין ביצוע עבירות פליליות לכאורה על ידי השר הממונה על המשטרה - גלעד ארדן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הפרסום בחדשות ערוץ 10, ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, הורה על הכנת מסמך ובו ריכוז המידע המודיעיני שנמצא במערכת בעניינם של חברי כנסת ושרים. הערב (שלישי) אנו מגלים כי המסמך מכיל בין היתר מידע על השר ארדן בתקופה בה כיהן כשר להגנת הסביבה ושר התקשורת: מדובר בחומרים מודיעינים משמעותיים על עבירות פליליות לכאורה מצד השר. 

יש להבהיר כי השר ארדן לא נחקר מעולם ומעולם לא נפתחה נגדו בדיקת משטרה. המידע לפיכך על השר, כמו על שרים וח"כים אחרים, שוכב באגף החקירות במשך שנים - ולא הועבר לדרגי הבחינה בפרקליטות. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להתייחס למידע מודיעיני ולחומרים שיש או אין בידי הרשויות".

בעקבות הפרסום פנה היום יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וביקש להיפגש עמו בנושא. "ריכוז המידע אודות הח״כים מעלה תהיות ושאלות", הוסיף.

אדלשטיין ואלשיך

אדלשטיין הדגיש כי הבקשה לפגישה נובעת מהפרסומים על מסמך משטרתי שמרכז מידע פלילי ומודיעיני אודות חברי הכנסת. "בימים האחרונים פורסם בתקשורת דבר קיומו של מסמך משטרתי שהוכן בשנת 2014 ובו ריכוז מידע פלילי ומודיעיני אודות חברי הכנסת שכיהנו באותה עת", הוסיף.

"מבלי כמובן לפקפק בסמכותה ובחובתה של המשטרה לחקור במקרים המתאימים חברי כנסת, ריכוז מידע שכזה באופן שבו נעשה הדבר על פי הפרסומים, מעלה תהיות ושאלות גם כאלה הנוגעות לחופש פעולתם וחסינותם של חברי הכנסת ולשימוש של רשויות האכיפה בחומרים אלה", ציין יו"ר הכנסת. "עד כה לא ניתן לטעמי, בכל הכבוד, הסבר מניח את הדעת ליצירתו של מסמך כזה".

אדלשטיין הדגיש במכתבו כי "כמי שמופקד על חוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם, אבקש להיפגש איתך ועם ראש אגף החקירות והמודיעין בהקדם האפשרי על מנת להבין את תכלית יצירתו של המסמך, ולוודא כי המשטרה פועלת בהתאם לתכליתו ורוחו של חוק החסינות, וזאת כאמור מבלי לפגוע בחובתה של המשטרה לחקור חברי כנסת כאשר מתגבשת תשתית לחקירה שכזו".

הדוח הוכן בהנחייתו. יצחקי (פלאש 90)

משרד היועמ"ש: "לא יוזמים איסוף מידע"

אתמול הבהיר עו"ד גיל לימון, עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי, כי "משטרת ישראל איננה יוזמת איסוף מידע על שרים או חברי כנסת". לדברי משרד היועץ המשפטי, "מידע מהותי המגיע למשטרת ישראל המעלה חשד לכאורה לפלילים על שר או על חבר כנסת מועבר באופן מיידי לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי לממשלה. טיפול נוסף מתחייב את אישורם המוקדם".

עוד הבהיר עוזרו של מנדלבליט כי "המסמך הוכן במשטרת ישראל כבר לפני כשנתיים. המסמך הוכן לצורכי בקרה, כדי לוודא שאין שום מידע מהותי כאמור אשר מצוי אצל גורמי המודיעין והחקירה במשטרת ישראל שטרם הגיע לידיעת ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל והובא דרכו לידיעת פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה".