תלונה למח"ש: עובד "סופר יודה" הוכה גם בניידת והושפל בתחנה

מייסאם אבו אלקיעאן, עובד המרכול בתל אביב שנעצר בעימות אלים עם שוטרים, טען כי שוטר בלבוש אזרחי הכה אותו גם בניידת וכי זכה ליחס משפיל בתחנה. מח"ש בתגובה: המידע החדש נבדק

פרסום ראשון - התפתחות בחקירת מח"ש בפרשת הכאתו של עובד "סופר יודה": נבדק חשד כי שוטרים נוספים הכו והתעללו בעובד מייסאם אבו אלקיעאן, בעת שהוסע בניידת משטרה לתחנת לב תל אביב, ובתחנה עצמה. ממח"ש נמסר הערב (חמישי) בתגובה כי המידע החדש שהועבר נבדק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבו אלקיעאן מסר לעו"ד נועה לוי מהוועד הציבורי נגד עינויים בישראל מידע חדש: לדבריו, בעת שהוסע בניידת ממקום האירוע ב"סופר יודה" לתחנת המשטרה לפני כחודש, הכה אותו שוטר בלבוש אזרחי באגרוף בבטנו. לטענתו, השוטרים האחרים בניידת לא אפשרו לו לשתות מים או לשטוף את פניו מהדם.

בתוספת לתלונה שהועברה השבוע למח"ש נטען כי כשהגיע לתחנת לב תל אביב, השוטרים השפילו את העובד ובין השאר קראו לעברו "הומו".

בתשובה לשאלה מדוע רק עכשיו מעלה אבו אלקיעאן את הטענות החדשות, נמסר מהוועד נגד עינויים שבעדותו הראשונה במח"ש הוא נשאל רק על האירוע בסופר-יודה ואיש לא שאל אותו על האירועים שלאחר מכן.

גלעד ארדן, ארכיון (פלאש 90)

"כל המדינה הזדעזעה ממקרה של אזרח שנחשף לאלימות סתם כך ברחוב, אך רואים שהאלימות נמשכת גם בתחנה וגם בניידת", האשימה עו"ד נועה לוי. "זה מערכתי - קל היה לצייר את סיפור התקיפה כהתנהגות חריגה של כמה שוטרי מג"ב לא מייצגים, אבל המשך הסיפור מראה שהאלימות וההתעללות נמשכו בניידת ובתחנת המשטרה".

לדברי לוי, באותה תחנה בה אירעה ההתעללות באלקיעאן, הוגשו שתי תלונות על אלימות בשנה האחרונה נגד סגן מפקד התחנה עצמו. "לא מדובר בעשבים שוטים, אלא הסיפור של מייסם מגלה שמשהו רקוב במערכת כולה".

ארדן: "מציע למתלהמים נגד המשטרה להמתין לתוצאות הבדיקה"

חמישה מהשוטרים שהיו מעורבים בעימות עם העובד נחקרו בתחילת החודש באזהרה במחלקה לחקירות שוטרים. החמישה חשודים בתקיפה ובשימוש בכוח שלא כדין, ושלושה שוטרים נוספים שהיו באירוע זומנו היום אף הם למתן עדות.

חקירת שוטרי משמר הגבול באזהרה נעשתה לאחר שבמחלקה לחקירות שוטרים הגיעו למסקנה שצילומי מצלמות האבטחה והעדויות האחרות שנאספו, אינן מבססות את טענת השוטרים שלפיה הם הציגו לעובד המרכול תעודה מזהה, הגם שהיו לבושים בבגדים אזרחיים, ולמרות זאת הוא יצר פרובוקציה כשסירב להזדהות. האירוע, כמו גם התיעוד שלו, עוררו תגובות קשות ברשתות החברתיות, ואף הובילו להפגנת תמיכה בצעיר וכן לקמפיין גיוס כספים עבורו.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן העניק גיבוי למשטרה בעקבות הפרשה. "אני מציע לכל המתלהמים והמכלילים כנגד המשטרה להמתין לתוצאות בדיקת האירוע", אמר ארדן. "בשביל זה עושים תחקיר ובדיקת מח"ש".