יצא לרכיבה שגרתית - ונרצח בשל טעות בזיהוי

אביתר קייטץ, אדם נורמטיבי בן 56, רכב לתומו על אופניים בשעת לילה בעפולה, וכעבור מספר שעות נמצא מת ליד אופניו. תחילה היו בטוחים שמדובר בתאונת פגע וברח, ורק חקירה במכון הפתולוגי גילתה שעל גופו היו דקירות. לא מדובר בסתם רצח, אלא הריגה בטעות. כיצד פוענח הפשע הטראגי?

זו הייתה שעת לילה בעפולה, הכבישים חשוכים ואביתר קייטץ בן ה-56 רכב בצד הדרך כשפניו מכוסים בצעיף. זמן מה לאחר מכן מצאו אותו אזרחים כשהוא מוטל על הרצפה מדמם מראשו והזעיקו כוחות הצלה. המאמץ להצילו בבית החולים כשל, קייטץ נפטר והחלה להיפתח חקירה אחר נסיבות מותו, שהיו מסתוריות בתחילת הדרך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תחילה נשללה האפשרות של מעידה או תאונת פגע וברח שהביאה לבסוף למותו, ולאחר מכן נקבע בבית החולים כי קייטץ נדקר למוות. המסקנה מפתיעה מכיוון שקייטץ לא היה מסוכסך עם איש ולא היה מכור למשטרה מאירועים שעשויים להניע מישהו לרצוח אותו בדם קר. המניע הלאומני נבחן ונשלל וחוקרי המשטרה נדרשו לחפש כיוון חדש.

מהחקירה עלה כי אביתר רכב הלוך ושוב מסביב לביתה של חברתו לשעבר, בניסיון להתחקות אחר חייה החדשים. "אתה נמצא בסוג של תעלומה, ולא מבין מה גרם לאדם לרצוח אותו", מסביר רפ"ק אייל הררי מהיחידה המרכזית של מחוז צפון במשטרה. החקורים החלו לאסוף צילומים ממצלמת אבטחה ברחוב, שבאחת מהם שהתגלתה דמות צנומה שרדפה את קייטץ מאחור. לחוקרים התברר כי מדובר בקטין, תלמיד תיכון בעיר שכבר הספיק להיות מעורב בקטטה אלימה שכלל דקירות בעבר.

הנרצח, אביתר קייטץ ז"ל

הקטין הרבה להיעדר מהלימודים ונחשב לתלמיד בעייתי. מהר מאוד הוא רכש לעצמו אויב מר - יהב חכמון בן ה-19. לדברי רפ"ק הררי, הסכסוך בין השניים החל סביב מניע כספי. אך שלב זה בחקירה לא נמצא קשר בין אחד מהם לבין קייטץ המנוח. רק בכתב האישום שהוגש נגד הקטין בחשד לרצח התבהרה התמונה. באותו לילה הגיע הקטין לרחוב בו רכב קייטץ בפעם האחרונה בחייו, והצעיף שעטף אותו העלה את חשדו של הקטין לפיו חכמון הגיע אליו כדי לסגור עמו חשבון בסכסוך.

אז החליט הקטין לפעול - נטל סכין מטבח, חזר לאותו רחוב, הסתער על קייטץ שעדיין עטה את המסיכה ודקר אותו שלוש פעמים - בראש ובגב, לפני שנמלט מהמקום. "רק לאחר הדקירות הבין הקטין שטעה בזיהוי, וקייטץ מצא את מותו רק מהסיבה זאת", מסביר רפ"ק הררי.

"אביתר היה במקום הלא נכון - בזמן הלא נכון"

מעבר לכאב שבאובדן לאחר מותו של אביתר, משפחת קייטץ זעמה על הנסיבות בגינן מצא את מותו - טעות בזיהוי של הרוצח. "אביתר היה במקום הלא נכון - בזמן הלא נכון. זה כל חטאו", מקוננת ורד הורן, אחייניתו של קייטץ ז"ל.

כשחזרו בני המשפחה לזירת הרצח, פגשו בדיירי הרחוב השקט בו בוצע הרצח, וגילו שהם מעדיפים להדחיק ולשכוח את המאורע. יעקב ונסים, שמתגוררים בסמוך לזירת הרצח, טענו כי לא היו עדים למעשה. כשאביו של הקטין העומד למשפט זוהה על ידי בני המשפחה הם בחרו להתעלם מנוכחותו לעיני המצלמות. "אני לא מצפה ממנו לשום דבר", טוענת אחותו של קייטץ, אביטל סיסו.

עו"ד אייל מנחם, פרקליטם של משפחת הנאשם ברצח, מסר בתגובה: "יכול להיות שאם אותו נער היה מטופל יותר מוקדם, לאו דווקא מאחורי סורג ובריח, אלא באמצעים טיפוליים, יכול להיות שלא היה מגיע למעשה הזה. כאשר בן אדם כזה לא מטופל, אני חושב שהתוצאה צפויה".