החשד לאונס הלאומני: אין ראיות, העצורים ישוחררו

המשטרה הודיעה רשמית כי הוחלט שלא להאריך את מעצרם של שני הפלסטינים שנחשדו באונס צעירה בתל אביב, לאחר שלא התגבשה תשתית ראייתית. במשטרה מעריכים: משפחת הצעירה הדיחה אותה לעדות שקר בשל סכסוך עם החשודים

המשטרה "יורדת" מפרשת האונס הלאומני - שראש הממשלה נתניהו מיהר לגנות: דוברות המשטרה הודיעה היום (רביעי) באופן רשמי כי "בשלב זה לא התגבשה תשתית ראייתית להוכחת התלונות" נגד שני הפלסטינים, שנעצרו בחשד לאונס צעירה הלוקה בשכלה בתל אביב. בעקבות כך, כפי שפורסם מוקדם יותר היום, החשודים ישוחררו בקרוב ממעצר. במשטרה מעריכים כי משפחתה של הצעירה הובילה להגשת תלונה שקרית בשל סכסוך עם החשודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצעירה התלוננה לפני כשבועיים כי החשודים לא רק אנסו אותה, אלא גם "השפילו אותה במעשים תוך שהם מפנים לעברה אמירות גזעניות בעלות צביון לאומני". על פי הודעת המשטרה, החשודים הפלסטינים - עימאד א-דין דראג'מה וקטין נוסף מהשטחים - הכחישו בחקירתם את המעשים. 

החקירה בוצעה על ידי צוות חקירה מיוחד, ובליווי חוקרי משרד הרווחה והפרקליטות: במשטרה הבהירו כי "כבר בשלבים הראשונים של החקירה היה ברור כי מדובר בחקירה מורכבת ורגישה, אשר חייבה שילוב של חוקר מיוחד מטעם משרד הרווחה לצורך גביית עדותה של מתלוננת בעלת צרכים מיוחדים וכן פרוצדורת חקירה המותאמת לחשוד הקטין, כל זאת תחת חשדות לעבירות חמורות".

עוד הדגישו במשטרה כי פעלו להקפיד על צנעת הפרט וכבוד המתלוננת בחקירה הרגישה: "במהלך החקירה נעשו מאמצים משמעותיים לאמת או להזים את החשדות. בתום 15 ימי חקירה מאומצת חוקרי המשטרה ונציגי הפרקליטות הגיעו למסקנה כי לא נמצאה תשתית ראייתית". בעקבות כך החשודים ישוחררו בתנאים מגבילים: הם יורחקו מתל אביב, יידרשו להפקיד ערבויות וייאסר עליהם ליצור קשר עם הקורבן. יש לציין כי החשוד השלישי בפרשה טרם נעצר.

סתירות מהותיות בגרסת הצעירה

במשטרה מעריכים כי שני גורמים הובילו לשינוי העמדה ולביטול החשדות נגד העצורים: סתירות מהותיות בגרסת הצעירה הלוקה בנפשה - וההערכה המשטרתית כי אחיה של הצעירה "הדיח" אותה להגיש תלונה נגד השניים.

בשלב זה מסתמן כי הרקע להגשת התלונה הוא ככל הנראה סכסוך בין אחיה הגדול של הצעירה לבין החשודים, שגרו מולו באותו בניין מגורים ובדירתם נטען שבוצע האונס המשפיל. עוד עולה כי ייתכן שהאח גילה על הקשר שהיה לאחותו בהסכמה עם הקטין העצור, ויחד עם בני משפחה אחרים גרם לה להגיש תלונה.

הצעירה הגיעה להשלמת חקירה במשטרה, ושם מסרה גרסה שונה מזו שסיפרה בגרסאותיה הראשונות: היא לא חזרה בה מההאשמות, אך התגלו סתירות מהותיות בגרסתה. עובדה זו הצטברה לסתירות נוספות בעדויות, שגרמו לפגיעה באמינותה. יחד עם ראיות אחרות, הגיעו החוקרים עם הפרקליטות למסקנה שאין מקום להשאיר את החשודים במעצר.

אחיה של הצעירה: "היא בפחד היסטרי, לא עדכנו אותנו"

אחיה של הצעירה שוחח עם חדשות 2 Online לאחר ששמע כי החשודים עשויים להשתחרר - אך לפני שהתברר כי נבדקת האפשרות שהדיח את אחותו לעדות. "עזוב איך אני מרגיש, מהבוקר מגיעות שמועות שהם משתחררים. הילדה וגם בת הזוג שלי שליוותה אותה בפחד היסטרי, באמת שאין לי מילים כרגע. אתה מבין באיזו סיטואציה אני נמצא כרגע, אני בהלם מוחלט".

האח סיפר כי המשטרה לא עדכנה אותם על הפרטים החדשים, עליהם למדו מהתקשורת: "הילדה פותחת אינטרנט בפלאפון ורואה. מה אפשר להסתיר בדיוק?". לדבריו, למרות הבעיה הקוגניטיבית ממנה סובלת אחותו, הוא דבק בגרסתה: "ברגע שהיא אומרת לי ולא פעם אחת ולא פעמיים, ואני אח שלה - יש דברים שגם אני לא יכול לשמוע יכול להכיל, בשורה התחתונה היא חוזרת ואומרת 'תשמע, אני נאנסתי'".

"היא נכנסה להיסטריה, אני לא יודע מה הולך להיות", הוסיף האח - שהתייחס גם לחשוד השלישי שטרם נתפס. "היא מספרת שיש עוד אחד, אף אחד לא מדבר איתנו - אף אחד לא אומר לנו שום דבר".