אונס לאומני? הזיגזג של המשטרה

פארסה בביהמ"ש: המשטרה כתבה בבקשת הארכת מעצר לאחד החשודים באונס הצעירה הלוקה בנפשה כי הוא פעל על רקע של "גזענות ועוינות", התחרטה וביקשה להסיר את המניע הלאומני ואז חזרה בה וטענה שזה עדיין חשד שנבדק. מעצרו של הקטין החשוד הוארך עד יום רביעי

החשוד באונס בבית המשפט (חדשות 2)

רק אתמול הצהירה דוברת המשטרה מירב לפידות כי האונס הקבוצתי של הנערה הלוקה בשכלה ככל הנראה אינו על רקע לאומני, אך הבוקר (שני) בבקשת הארכת המעצר נכתב כי המניע למעשים נבע מ"גזענות ועוינות" מה שגרם לבלבול בבית המשפט. נציג המשטרה ביקש להסיר את סעיף הגזענות ולהאריך את מעצרו של החשוד ב-8 ימים, אך זמן קצר לאחר מכן, בעקבות טלפונים מבכירים במשטרה, ביקש להוסיף בחזרה את הסעיף עד שייעצר החשוד השלישי במעשה. בתוך כך, הוארך עד יום רביעי מעצרו של הקטין שנעצר בחשד למעורבות בביצוע האונס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החשוד, עימאד א-דין דראג'מה, חשוד בעבירות נוספות של מעשה סדום והתעללות, בעילה ובעילת אישה תוך ניצול מחלת נפש או ליקוי נפשי. הבוקר בדיון בהארכת מעצרו הוא הוסיף להכחיש את המיוחס לו ואמר כי כבר בחקירות הצהיר כי לא עשה דבר. כשנשאל האם הרקע למעשים הוא לאומני, סרב החשוד לענות.

הפארסה החלה לאחר שסעיף המניע גזעני שהופיע הבוקר בבקשה, לא התיישב עם טענותיה אתמול של דוברת המשטרה כי הרקע אינו לאומני והמשטרה ביקשה להסירו, אך חזרה בה דקות ספורות לאחר מכן. "לעניין הרקע לאומני, אני יודע שבתקשורת פורסמו הרבה דברים, אף דוברת המשטרה רואיינה על עניין זה", אמר חוקר המשטרה רב סמל מתקדם אילן קובלנץ בפתח דבריו.

"בשלב זה אמנם הבקשה היא אותה בקשה וזה יצא מפרופורציה כל הסיפור. אבקש מבית המשפט להסיר את העניין הלאומני ולא להתעסק בכך, לא בכך אנחנו דנים". מיד לאחר שהחלו הדברים להתפרסם בכלי התקשורת, הגיעו מספר שיחות טלפון לשני חוקרי המשטרה מגורמים בכירים. בפתח החלטתה מנתה השופטת את העבירות בהן חשוד דרג'מה ופנתה למשטרה בשאלה בנושא המניע הלאומני. קובלנץ, שהיה אף הוא מבולבל ומובך בשלב זה, ביקש לצאת ולבצע שיחת טלפון.

מעשה אונס קשה. אילוסטרציה


בחזרתו, ענה לשופטת וביקש ממנה להשיב את סעיף המניע הלאומני, זאת בניגוד מוחלט לטענות דוברת המשטרה אתמול. בהחלטתה לאשר את הארכת המעצר הוסיפה השופטת כי יש לאפשר למשטרה לבצע פעולות חקירה נוספות "על מנת להשלים את התמונה ועל מנת ללמוד לא רק על אופיו של האירוע בהיבט המיני, אלא גם את החשדות בכל הנוגע למניע הלאמוני".

פערי גרסאות בסיפור

 אתמול התראיינה דוברת המשטרה מירב לפידות לגלי צה"ל וטענה כי כלל לא בטוח שהמניע לאירוע לאומני. "כבר מההתחלה צוות החקירה הבין שיש בסיפור הזה יותר מורכבות ממה שזה נראה", אמרה. "זה לא מפחית מערך התקיפה, מהטראומה שהאישה הזו הייתה צריכה לעבור. אבל יש פערי גרסאות בסיפור הזה ולכן צריך לתת לצוות החקירה למצות את העניין הזה".

עימאד א-דין דראג'מה, פלסטיני תושב השטחים בעל רישיון עבודה בישראל, וקטין פלסטיני נעצרו בשבוע שעבר בחשד שהיו שותפים באונס קבוצתי של צעירה לוקה בשכלה, לפני כשבועיים בתל אביב. במשטרה עדיין מחפשים אחר חשוד שלישי, שלפי תלונת הצעירה השתתף גם הוא במעשים.

לטענת הצעירה, שעדותה נגבתה על ידי חוקר מיוחד של המשטרה, השלושה ביצעו בה מעשי אונס קשים, שכללו אלמנטים של ביזוי והשפלות. החשודים הכחישו בתוקף את המיוחס להם וטענו שכלל לא בילו עם הצעירה, אולם במהלך החקירה התגלה צילום של אחד החשודים עם המתלוננת.