סוף המצוד: "ביצע טעויות קריטיות"

לאחר הרצח הכפול בראשל"צ נמלט יאן גבריאלוב לנגב ולאחר מכן לעמק יזרעאל – אך רק עם שובו היום לאזור המרכז הצליחו במשטרה לאתר במדויק את מיקומו. בתום מרדף הוא נורה ע"י מפקד המחוז לאחר שניסה לפתוח באש לעבר השוטרים. כעת תתמקד החקירה בשאלה האם היה מי שסייע לו להימלט ולהסתתר

"ביצע טעויות קריטיות" (Flash90)

במשך יותר משלושה ימים ניהלה משטרת ישראל מצוד נרחב אחר יאן גבריאלוב - לאחר שרצח ביום רביעי האחרון את זוגתו לשעבר אנסטסיה רוסנוב ואת בן זוגה אליעזר קנדינוב. הערב (שבת) הוא אותר לאחר שעשה את דרכו מהצפון לאזור המרכז, ובתום מרדף אחריו הוא נורה למוות. במשטרה אומרים כי מספר "טעויות קריטיות" שביצע בימים האחרונים סייעו לאתר אותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחקירת האירוע עולה כי מיד לאחר הרצח ביום רביעי האחרון, נמלט גבריאלוב לאזור הדרום. בעקבות המידע הזה הוסטו כוחות גדולים של משטרה לנגב, שם התבצעו סריקות נרחבות אחריו. מידע מודיעיני שהתקבל בהמשך, שהתבסס ברובו על אמצעים טכנולוגיים, חשף כי עזב את הדרום והחל לנוע לכיוון צפון הארץ.

אנסטסיה רוסנוב ואליעזר קנדינוב ז"ל

סוף המצוד: גבריאלוב נורה ברכבו (עד ראייה)

המידע האחרון שהיה בידי המשטרה, עד לשעות הבוקר המאוחרות היום, הצביע כי גבריאלוב נמלט לאזור עמק יזרעאל והוא מסתתר שם. כוחות רבים הופנו לאזור הצפון, שם נערכו חיפושים אחריו. בשעות הצהריים המוקדמות התקבלה במשטרה הידיעה שלה המתינו - החשוד עזב את אזור הצפון והוא נמצא בתנועה לכיוון מרכז הארץ.

מפקד המחוז ניגח את גבריאלוב וירה לעברו

סמוך לשעה 18:00 בערב הצליחו כוחות המשטרה לאתר את רכבו של גבריאלוב באזור לוד והחלו לעקוב אחריו. כל הכניסות והיציאות מהערים רמלה ולוד נחסמו ובמשטרה המשיכו במעקב - הן לשם זיהוי סופי והן לשם איתור גורם שעשוי היה לסייע לו.

נמלט מדרום לצפון. יאן גבריאלוב

בשלב מסוים החל גבריאלוב לחשוד כנראה שכוח משטרתי עוקב אחריו, ופתח בנסיעה מהירה, תוך סיכון כלי רכב אחרים והולכי רגל. אז הוחלט לסגור עליו מתוך מטרה לעצור אותו. גבריאלוב המשיך בנסיעה פרועה לרחוב חורי בלוד - רחוב צר שילדים רבים משחקים לאורכו.

במהלך המרדף אחריו ניגח גבריאלוב חלק מהניידות שעקבו אחריו, כולל זו שבה נסע מפקד מחוז מרכז במשטרה - ניצב מוטי כהן - שניהל את המבצע מהשטח. בשלב זה התקבלה פקודה לעצור אותו, וניידת שנסעה אחריו ניגחה אותו והובילה לעצירתו.

זירת האירוע בלוד (חדשות 2)

בעקבות תנועה חשודה שביצע גבריאלוב, ככל הנראה לעבר האקדח שהחזיק ברשותו, הובילה לכך שמפקד המחוז ביצע לעברו ירי מדויק. הוא נפצע אנושות ומותו נקבע בשטח. בחיפוש ברכב נמצא אקדח טעון עם קליע בקנה. במשטרה אומרים שגבריאלוב ניסה לירות לעברם, אך נתקל במעצור בנשק.

האם גבריאלוב קיבל סיוע?

לחדשות 2 נודע כי במהלך שעות הבוקר פנה גבריאלוב לעורך דין בכיר באזור המרכז וככל הנראה גישש בנוגע לאפשרות שיסגיר את עצמו. ייתכן שהגישושים האלה הם שהובילו אותו לעזוב את הצפון ולשוב למרכז. ייתכן מאוד שאף ביצע שיחת טלפון, והיא זו שסייעה באיתורו הסופי.

זירת הרצח בראשון לציון (חדשות 2)

חקירת המשטרה מתמקדת כעת בשני מישורים: המישור הראשון נוגע לסיוע. במשטרה משוכנעים כי היו גורמים שסייעו לו להימלט ולהסתתר ומנסים לאתר אותם. במקביל משווים את הממצאים שנמצאו בזירת הירי בלוד לאלו שנמצאו בזירת הרצח בראשון לציון. נבדק האם האקדח שנתפס ברכבו של גבריאלוב היה גם זה ששימש לרצח.

הרצח בראשון לציון (אלירן חיאט, חדשות 2)

בשל העובדה כי החשוד ברצח נורה ונהרג על ידי שוטר, במחלקה לחקירות שוטרים פתחו בחקירת האירוע. מפקד המחוז, ניצב מוטי כהן, שירה לעברו של גבריאלוב, מסר עדות ונבדק האם ניתן היה להביא למעצרו של החשוד גם ללא ירי.