פרשת ביביטורס: המשטרה חידשה את הבדיקה

יום לפני שמבקר המדינה יפרסם את הדוח בנושא, בודקת המשטרה האם יש בסיס לפתוח בחקירה פלילית בעקבות ממצאי הדוח. הנושאים שייבדקו: חשד למימון כפול של נסיעות ושימוש לכאורה בנקודות בונוס לנסיעות פרטיות

פרשת נסיעות הזוג נתניהו מסתעפת (ניו מדיה הליכוד)

פרשת "ביביטורס" חזרה לבדיקת המשטרה: מחר (שלישי), לאחר דיונים משפטיים ובדיקה ממושכת, יפרסם מבקר המדינה את הדוח השנתי - ובו פרק מיוחד העוסק בפרשה שזכתה לכינוי "ביביטורס". במסגרת הפרשה נבדקו טיסות של נתניהו ומשפחתו בתקופתו כשר אוצר וחבר כנסת בממשלת שרון - כלומר בין כהונותיו כראש ממשלה, ובעיקר בין השנים 2003-2005. כעת נודע לחדשות 2 כי המשטרה חידשה את בדיקתה בעניין - בדיקה שנועדה לקבוע אם יש בסיס לפתוח בחקירה פלילית מלאה בפרשה. נתניהו בתגובה: "לא היה מימון כפול".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

נושא נסיעותיו של נתניהו כבר נבדק במשטרה בעבר, אך בעקבות ההתפתחויות בפרשה הטיפול בנושא חזר לטיפול אגף החקירות. שני נושאים עיקריים נבדקים כעת: חשד למימונים כפולים לנסיעותיו של נתניהו, מה שאפשר לכאורה לממן גם את הנסיעות של משפחתו - השימוש שנעשה על פי החשד בנקודות הבונוס - האן הם נוצלו למטרות פרטיות של משפחת נתניהו. נושאים אלו אינם מופיעים בדוח כי הם נבדקים ביחידת להב 433 במשטרה.

כמו כן נבדק האם חלה התיישנות על חשדות אלו: פרק הזמן להתיישנות בעבירות אלו הוא 10 שנים אך ייתכן שיהיה ניתן להשתמש בסעיף של "התמשכות החקירה". מדובר בנושא משפטי סבוך, שדומה לפרשת ראשונטורס של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. דוברת אגף החקירות בתגובה: "איננו מאשרים או מכחישים את המידע".

מלשכת נתניהו נמסר בתגובה: "בנסיעותיו של מר נתניהו לא נפל כל דופי ולא היה שום מימון כפול. היועץ המשפטי לממשלה כבר בדק את הדברים והגיע למסקנה שאין כל סיבה לפתוח בחקירה על סמך החומר שהובא לידיעתו בשנת 2013. אנו משוכנעים שכך יהיה גם עם הספיח שהועבר אליו שנתיים לאחר מכן. במשך שנים ארוכות סורקים את נתניהו ורעייתו במסרקות ברזל ולא מוצאים כלום - כי אין כלום".

ערך שימוע לנתניהו. המבקר שפירא (פלאש 90)

הפרשה, שתחילתה נחשף במרס 2011 בתחקיר של העיתונאי רביב דרוקר בתכנית "המקור" בערוץ 10, עוסקת במימון נסיעותיו של נתניהו לחו"ל בתקופה שבה כיהן כחבר כנסת וכשר, ובחשד כי איש עסקים העביר כספים לראש הממשלה. בדצמבר 2012 העביר המבקר שפירא את החלק בטיוטת הדוח הנוגע לנתניהו בכהונתו כחבר כנסת לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה. 

טיוטת הדוח בפרשת "ביבי-טורס" הועברה כבר ב-2012 על ידי מבקר המדינה יוסף שפירא לעורך דינו של נתניהו - ולא רק לו: כ-30 שרים וסגני שרים שכיהנו בשנים 2011-2003 קיבלו גם הם את טיוטת הדוח, שכבר זכה לשם הכולל "דוח הנסיעות". הטיוטה הועברה לקבלת התייחסות מפוליטיקאים שטסו לחו"ל במימון גורמים פרטיים.

סגר את התיק. וינשטיין (יונתן סינדל פלאש 90)

לפני 4 חודשים: שימוע לנתניהו

במקביל לדוח שעבר מספר שינויים, החומרים הועברו גם לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה: למרות שוינשטיין החליט לא לפתוח בחקירת הפרשה, הועברו מסמכים נוספים לעיונו של היועץ המשפטי הנכנס אביחי מנדלבליט. בספטמבר 2014 הודיע דאז היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי החליט לסגור את התיק ולסיים את הליך הבדיקה בפרשה. "בסופו של דבר, לאחר בחינת מכלול החומר שנאסף, המליץ בפניי ראש אח"מ לסיים את הליך הבדיקה, משלא נמצאה תשתית ראייתית לפתיחה בחקירה פלילית", אמר אז וינשטיין.

וינשטיין הוסיף כי "הפרקליטות הצטרפה לעמדת המשטרה והוסיפה כי להערכתה אין סיכוי של ממש שהמשך בדיקה, ואף חקירה פלילית, יובילו לממצאים ברמה הנדרשת להעמדה לדין - בין היתר בשל חלוף הזמן הרב מאז התרחשות האירועים המתוארים".

בחודש ינואר האחרון ערך שפירא שימוע לנתניהו בנושא מימון נסיעותיו לחו"ל, במסגרת המאמצים להשלים את הדוח. השימוע נערך לבקשת נתניהו לאחר שזה חש כי לא הצליח להפריך את החשדות בשימועים קודמים שנערכו לו.